Brian Asbury Pyrinnön paitaan

19.8.2017 Pyrinnön kolmas ulkomaalaispelaaja on meritoitunut Brian Asbury. Iso laitahyökkääjä tuo joukkueeseen korintekovoimaa ja monipuolisuutta.

Brian Asbury (201 cm/ 100 kg) on kotoisin Miamista, Floridasta, jossa hän pelasi myös yliopistouransa. Sen jälkeen, vuodesta 2009 alkaen, 30-vuotias Asbury on pelannut pääosin Euroopassa. Miehellä on vaikuttava ansioluettelo, sillä takana on kolme vuotta Israelin pääsarjaa, jossa hän ylsi Hapoel Eilatin kanssa aina finaaliin asti.

Erityisen kiinnostava on tietysti myös kausi Sevillassa, Espanjan pääsarjassa, joka pelasi myös Eurocupia.
– Meillä on ollut haussa monipuolinen nelospaikan pelaaja, joka pystyy tarvittaessa pelaamaan useampaa pelipaikkaa, kertoo Pyrinnön päävalmentaja Sami Toiviainen seuran tiedotteessa.
– Brian tuo meille kokemuksen lisäksi korintekovoimaa monella tapaa. Hän pystyy viimeistelemään läheltä, kaukaa, kuljetuksesta sekä omaa myös hyvän syöttörepertuaarin. Brianin CV:stä löytyy useampi kausi Israelin pääsarjaa sekä kokemusta muun muassa Espanjan ACB-liigasta, joten sopeutuminen Korisliigaan onnistunee varsin vaivattomasti.

Pyrinnön päävalmentaja Sami Toiviainen avaa ulkomaalaisvahvistusten hankintaprosessia.
– Aika monta pelaajaa tuli käytyä läpi yhdessä Ipen (Ilpo Rantanen) ja Jurin (Heinämäki) kanssa ennen kuin Asbury osui kohdalle, Toiviainen kertoo.

– Muutama potentiaalinen pelaaja ei sitten osunut tarkemmissa neuvotteluissa enää meidän hintahaarukkaan, kunnes saimme Brianin nimen tarkasteltavaksi.

 

Toiviainen kiittää Ilpo Rantasta ja Juri Heinämäkeä. Palapelin kasaaminen on loppusuoralla, mutta yksi pala puuttuu vielä.

– Haussa meillä on vielä atleettinen vitospaikan pelaaja. Useita nimiä on tullut ja mennyt tässä viime viikkojen aikana. Työ pelaajan löytymisen eteen jatkuu ja toivottavasti löydämme oikean pelaajan piakkoin, toteaa Toiviainen toiveikkaana.

 

Pyrinnöllä on ensi kautta koskeva sopimus Brian Asburyn lisäksi Antero Lehdon, Petri Heinosen, Joonas Cavenin, Topias Palmin, Lassi Kilpisen, Osku Heinosen, Juan’ya Greenin ja Kenny Manigaultitn kanssa.

Asiat

 
11.7.2025 18:42 Pääjuttu

Ze´Rik Onyemasta Vilppaan uusi sentteri

206-senttinen, 108-kiloinen Ze´Rik Onyema on Salon Vilppaan toinen ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle. Onyema kohtasi Vilppaan ensimmäisen ulkomaalaishankinnan, Claudell Harris Jr.:n, viime kaudella NCAA:n kivikovassa Southeastern Conferencessa. Kymmenen sopimuspelaajaa tulevaksi kaudeksi kerännyt Vilpas hakee vielä kahta vahvistusta riveihinsä.

9.7.2025 09:58 Korisliiga

Hugo Boman siirtyy Kauhajoelle

Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.

7.7.2025 11:48 Korisliiga

Laituri Brian Goracke vahvistaa Korihaita

Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.

4.7.2025 11:10 Korisliiga

Leo Eklund tavoittelee uransa seuraavaa askelta Korihaissa

Uudenkaupungin Korihait on tehnyt kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen takamies Leo Eklundin kanssa. 19-vuotias Eklund siirtyy kasvattajaseurastaan Helsingin NMKY:stä ensimmäistä kertaa Korisliiga-ympyröihin.

4.7.2025 09:18 Korisliiga

Lauri Kallio ja Tapiolan Honka jatkosopimukseen

Honkalaiskasvatti Lauri Kallio, 22, nähdään Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen vahvuudessa myös kaudella 2025-26.

3.7.2025 15:54 Korisliiga

Emil Uotila ja Tapiolan Honka jatkosopimukseen

Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.

3.7.2025 09:37 Mestarien liiga

Kauhajoki kohtaa Mestarien liigan avauskierroksella liettualaisvastustajan

Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.

3.7.2025 09:11 Korisliiga

Eemi Luukkonen ja Kauhajoki jatkosopimukseen

Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

30.6.2025 09:35 Korisliiga

Miikka Marttinen siirtyy Lapualle

Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.

Näytä lisää vastaavia