8.10.2024 12:27 Suomen Koripalloliitto on ilmoittanut toista kertaa edustajan Suomesta eFIBA:n tuleviin MM-kisoihin. Mukana on 61 maata, jotka ottavat mittaa toisistaan NBA 2k25 -pelissä.

Lokakuun alussa käynnistyvässä sarjakaudessa selvitetään alkuun maaosien parhaat joukkueet Euroopassa, Afrikassa, Pohjois- ja Etelä-Amerikassa, Aasiassa, Oseaniassa ja Lähi-idässä. Pelialustana on online-muodossa pelattava NBA 2k25 ja pelimuotona aiemmista MM-kisoista tuttu pelin sisällä oleva 5vs5 Pro-Am.
Suomen joukkueen valmentajana toimii Topias ”magicalbotti” Mikkonen. Peliformaatti on muuttunut alkavaksi kaudeksi. Aiempina vuosina MM-kisoissa ei pelattu suoraan puhtaasta tuloksesta, mutta nyt pelaajien mieliksi vain lopputuloksella on merkitystä sarjataulukkoon, kun ylimääräisiä pisteitä ei jaeta muista suorituksista.
- On ollut hienoa nähdä, miten pelipiireissä eFIBA on ottanut jalansijaa ja noussut puheenaiheeksi. Uudet muutokset ovat entisestään lisänneet pelaajien mielenkiintoja tulevia MM-kisoja kohtaan, Mikkonen avaa.
Euroopasta mukana on 25 maata. Suomen tavoitteet ovat korkealla tämän vuoden turnauksessa.
- Tavoitteena on selvitä viimeiseen pudotuspelivaiheeseen eli kahdeksan parhaan joukkoon. Valmentajan näkökulmasta minulla on luottoa siihen, että se on täysin mahdollista. Vaikka lähdemme osaan otteluista altavastaajana, niin hyvällä suorituksella voimme kaataa kenet vain.
Maailmalla on jo pelaajia, jotka tienaavat elantonsa kisaamalla ja striimaamalla 2k-sarjan korispeliä. Siinä mielessä Suomen pelaajat ovat takamatkalla, kun he ovat työssäkäyviä nuoria aikuisia.
- Olemme Suomessa pelaajamäärältään väkilukuunkin suhteutettuna aikamoisella takamatkalla verrattuna lajin parhaisiin maihin. Useasta maasta löytyy jo lajin täysammattilaisia. Meille tämä on kuitenkin ainakin toistaiseksi harrastus, joka otetaan vakavasti mutta pilke silmäkulmassa, Mikkonen summaa.
Suomen tulevia otteluita voi seurata tästä linkistä >
8.10.
Klo 20.00 Suomi - Kosovo
Klo 21.00 Suomi - Portugali
Klo 23.00 Suomi - Serbia
10.10.
Klo 20.00 Suomi - Saksa
Klo 21.00 Suomi - Espanja
Klo 22.00 Suomi - Liettua
E-koripallon EM-turnauksen kaksi parasta joukkuetta pääsee huhtikuussa pelattaviin MM-kisoihin. Suomella on mahdollisuus varmistaa jatkokarsintapaikka jo tänään.
Suomi osallistuu 20.–22. tammikuuta pelattavaan eFIBA EM-esikarsintaturnaukseen. Kyseessä on FIBA:n virallinen NBA 2K -sarja, jossa pelataan maajoukkuepaidoissa digitaalisella kentällä.
Suomen Koripalloliitto on ilmoittanut ensimmäistä kertaa edustajan Suomesta eFIBA:n tuleviin MM-kisoihin. Mukana on 61 maata, jotka ottavat mittaa toisistaan NBA 2k24 -pelissä.
Pantterit voitti miesten I divisioona B:n suoraan kolmessa ottelussa. Miesten I divisioona A:ssa Kipinä Basket haki vierasvoiton ensimmäisestä finaalikohtamisesta. Naisten I divisioonan finaalit käynnistyvät tiistaina, kun Espoo Basket Team II ja Pyrintö Akatemia lyövät yhteen.
Naisten Korisliigan finaalit jatkuivat Helsingissä. Avausottelun hävinnyt PeKa oli tänään parempi lukemin 61–53 ja tasoitti finaalisarjan tilanteeseen 1–1.
Awak Kuier pääsi taistelemaan Euroliigan voitosta, mutta tuloksena oli kirvelevä finaalitappio. Linda-Lotta Lehtoranta pääsi Bulgariassa juhlimaan mestaruutta ja Lilli Onnelan Faenza eteni jatkoon Italiassa.
16-vuotiaiden tyttöjen Suomen mestari selvisi tänään Espoonlahden urheiluhallilla, kun EBT voitti Tapiolan Hongan 67-44 (35-20) toisessa finaaliottelussa. EBT voitti täten finaalit suoraan 2-0.
16-vuotiaiden poikien Suomen mestari selvisi tänään, kun HNMKY/ Black voitti Tapiolan Hongan 59-72 (31-38). HNMKY voitti finaalit suoraan otteluvoitoin 2-0.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Mikael Jantusen edustama Fenerbahce aloittaa Euroliigan mestaruuden puolustamisen puolivälieräsarjalla hallitsevaa Liettuan tuplamestaria Zalgiris Kaunasta vastaan. Fenerbahce päätti Euroliigan runkosarjan vierasvoittoon ranskalaisesta ASVELista yltäen neljännelle sijalle ja puolivälierien kotietuun.