Olivier Nkamhoua Saksan Bundesliigan kärkijoukkue Chemnitziin

3.7.2024 16:26 Viimeiset viisi vuotta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Tennesseessä ja Michiganissa pelannut Susijengin laitahyökkääjä ja Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 24, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa ja FIBA:n Mestarien liigaa pelaavan Niners Chemnitzin kanssa. Nkamhouan sopimus sisältää NBA-pykälän.

Olivier Nkamhoua on solminut sopimuksen Saksan Bundesliigan Chemnitzin kanssa. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.

Chemnitzin 2020-luku on ollut nousujohteinen, sillä joukkue on kohentanut sijoitustaan Saksan Bundesliigassa ja kansainvälisissä peleissä vuosi vuodelta.

Viime keväänä Chemnitz päätti kautensa FIBA Europe Cupin mestaruuteen ja ylsi Bundesliigassa semifinaaleihin, joissa se haastoi sittemmin hopeaa voittaneen ALBA Berlinin viidessä ottelussa. Tulevaksi kaudeksi joukkue ansaitsi paikan FIBA:n Mestarien liigasta.

- Chemnitz on tosi hyvä joukkue ja organisaatio ja heillä on erinomainen valmentaja (Rodrigo Pastore). Koen suoraan yliopistosta tulevana parhaaksi päästä pelaamaan heti noin hyvään organisaatioon ja olosuhteisiin, Nkamhoua kommentoi sopimusta.

Nkamhoua vaihtoi viidenneksi yliopistovuodekseen koulua Tennesseestä Michiganiin ja ehtikin urakoida Michiganille 14,8 pistettä ja 7,1 levypalloa ottelua kohden ennen kauden päättymistä loukkaantumiseen. Helsingin Käpylästä lähtöisin oleva ”Olli” palasi parketille viikko sitten ja upotti 21 pistettä, kun Susijengi upotti Tampereen olympiakarsintakenraalissaan Latvian.

- Ammattilaisuran aloittaminen on iso askel. Isoin henkilökohtainen tavoite on kasvaa pelaajana ja oppia elämään koripalloammattilaisena, Nkamhoua jatkaa.

- Chemnitz on ollut viime vuodet hyvässä nousuvireessä. Toivon, että pystyn auttamaan organisaatiota jatkamaan entistä voitokkaampana myös tulevaisuudessa.

Nkamhouan sopimus Chemnitzin kanssa sisältää NBA-pykälän: mikäli Nkamhoua onnistuu saamaan itselleen sopimuksen NBA-joukkueen kanssa tulevaksi kaudeksi, hän on vapaa siirtymään takaisin Yhdysvaltoihin.

- Ei mennä asioiden edelle. Nyt keskitytään Susijengin kanssa olympiakarsintoihin ja katsotaan, mitä kesä tuo tullessaan.

Suomen juniorimaajoukkueissa 20 maaottelua pelannut Nkamhoua siirtyi Yhdysvaltoihin pelaamaan high school -koripalloa kesällä 2017 ja edusti NCAA-liigassa Tennesseetä vuosina 2017–21.

Viimeisellä kaudellaan Tennesseessä (2022–23) Nkamhoua urakoi ”Volunteersille” 11,0 pistettä, 5,0 levypalloa ja 2,0 syöttöä ottelua kohden. Vuotta aiemmin Nkamhoua uurasti joukkueen aloitusviisikossa sen voittaessa Southeast-konferenssin mestaruuden. Päättyneellä kaudella Nkamhoua edusti NCAA:ssa Michigania.

Nkamhoua debytoi Susijengissä kesällä 2021 ja on tähän mennessä pelannut 22 miesten maaottelua 9,3 pisteen ja 4,0 levypallon keskiarvoin. Nkamhoua kuului myös Suomen MM-kisajoukkueeseen kesällä 2023 Okinawalla.

Henkilöt

 
1.3.2025 15:59 Susijengi

Jacob Grandison loppukaudeksi PAOK Salonikiin

Helmikuun EM-karsintaikkunassa pitkän kuntoutuksen jälkeen kentille palannut Susijengi-laituri Jacob Grandison, 26, on allekirjoittanut loppukautta koskevan sopimuksen Kreikan historiallisimpiin seuroihin lukeutuvan PAOK Salonikin kanssa. PAOK tähtää Kreikan liigassa pudotuspelipaikkaan ja käynnistää FIBA Europe Cupin puolivälierät ensi keskiviikkona.

28.2.2025 09:49 Susijengi

Jantusen Paris Basketball voittoon Euroliigan suomalaismittelössä

Euroliiga palasi viikon pituiselta EM-karsintatauolta torstai-iltana. Mikael Jantusen Paris Basketball esiintyi terävästi heti tauon jälkeen peittoamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin kotikentällään 8177 katsojan edessä 93–88 (47–38).

27.2.2025 10:20 Susijengi

Sasu Salin upotti kymmenen kolmosta Romaniassa

Susijengin helmikuun EM-karsintaikkunassa hyvässä heitossa ollut susikapteeni Sasu Salin pisti tuulemaan palattuaan Romanian liigakentille. Keskiviikkoiltana Salin upotti kymmenen kolmen pisteen koria ja keräsi 32 pistettä, kun Cluj-Napoca myllytti Steauaa pääkaupunki Bukarestissa pistein 90-116 (50-59).

24.2.2025 12:15 Susijengi

Aatu Kivimäki: ”Pistetään pallo ja pelaajat liikkeelle”

Karkkilan koripallokaupungista ponnistavan Aatu Kivimäen, 27, edellisestä miesten maaottelusta on ehtinyt vierähtää vuosi, ja silloinkin vastassa oli Tanska. Kuluneen vuoden aikana Saksan Bundesliigan Tübingenista Slovakian mestari Patrioti Leviceen siirtynyt Kivimäki luottaa siihen, että samat reseptit, joilla Tanska peitottiin vuosi sitten Espoo Metro Areenalla, pätevät myös tänä iltana Kööpenhaminassa.

22.2.2025 12:46 Susijengi

Elias Valtonen: ”Vielä tähdätään siihen yhteen ehjään 40-minuuttiseen”

Elias Valtonen, 25, on viimeisen parin vuoden aikana vakiinnuttanut asemansa paitsi Susijengin puolustuspään liimana, myös Espanjan ACB-liigassa. Vaikka Valtosen ja Susijengin suuryllätys EM-rankingin kärkijoukkue Serbiaa vastaan kuivui perjantaina kasaan viime minuuteilla, Euran Veivin kasvatti uskoo eilisen toimineen erinomaisena valmistavana harjoituksena paitsi maanantain Tanska-otteluun, myös ensi kesään.

19.2.2025 10:26 Susijengi

Ilari Seppälä 50. maaottelun kynnyksellä: ”Yritän välttää takarajojen laittamista itselleni”

Susijengin kokeneeseen osastoon kuuluva Ilari Seppälä, 31, teki susidebyyttinsä verrattain myöhäisessä iässä, mutta on 2020-luvun edetessä vakiinnuttanut paikkansa joukkueessa pelinrakentajana ja ”isojen pelien miehenä”. Viidenkymmenen pelatun A-maaottelun haamurajan kynnykselle päässyt Seppälä keskittyy tällä hetkellä mahdollisuuteen pelata terveenä ja toivoo voivansa olla joukkueen käytettävissä pitkään.

17.2.2025 10:16 Suomalaiset ulkomailla

Severi Kaukiainen jälleen Viron cupin MVP – Ilari Seppälä hurjana Unkarissa

Severi Kaukiainen johdatti Kalev/Cramon Viron cupin mestariksi ja palkittiin toisena vuotena peräkkäin kilpailun MVP-pelaajaksi. Ilari Seppälä puolestaan teki kovaa jälkeä Unkarin liigassa.

12.2.2025 09:13 Susijengi

Nkamhoua tehomies Bundesliigan suomalaiskohtaamisessa

Olivier Nkamhoua oli kentän kuningas Saksan Bundesliigan tiistai-illan susijengiläisten kohtaamisensa, kun hänen edustamansa Niners Chemnitz peittosi Danny Janssonin valmentaman Heidelbergin pistein 88–77 (44–34).

10.2.2025 16:24 Suomalaiset ulkomailla

Severi Kaukiaisella alkaa pokaalijahti – ”Haussa Viron tripla”

Severi Kaukiainen, 26, pelaa ensimmäistä täyttä kauttaan virolaisen Kalev/Cramon joukkueessa. Kaukiaisella on edessään iso kevät, kun hänellä on mahdollisuus kolmeen pokaaliin.

6.2.2025 09:50 NCAA

Federiko ja Yalahon Texas Techille maukas jatkovoitto kuudenneksi rankatusta Houstonista

Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa Federiko Federikon ja Eemeli Yalahon edustama Texas Tech nappasi hienon voiton kuudenneksi rankatusta Houstonista jatkoajan jälkeen.

Näytä lisää vastaavia