5.6.2025 10:01 Keväällä Suomen mestaruutta juhlinut Kotkan Peli-Karhut on solminut jatkosopimuksen Lauren Heardin kanssa.

Kuva: Ville Vuorinen
- Laurenin jatko on loistava uutinen. Olen erittäin iloinen, että hän päätti jatkaa PeKassa. Lauren on monipuolinen ja atleettinen pelaaja, joka pystyy pelaamaan niin takana kuin laidassakin. Lisäksi hän oli mielestäni viime kaudella yksi sarjan parhaista puolustajista. Hän pystyy puolustamaan pelipaikkoja 1-4. On hienoa saada aina positiivinen ja hyväntuulinen Lauren takaisin Kotkaan! päävalmentaja Roope Mäkelä iloitsee jatkosopimuksesta.
Heard tilastoi viime kaudella pelaamassaan 37 ottelussa keskimäärin 17,1 pistettä, 6,7 levypalloa ja 3,7 koriin johtanutta syöttöä ottelua kohden.
Heard valittiin marraskuussa naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina yhdellä ottelulla. Kahden kovavireisen joukkueen kohtaamisessa ViVe voitti kotonaan Pyrinnön 91-73.
Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kolmella ottelulla. Otteluissa nähtiin vain vieraiden juhlia, kun ToPo, PeKa ja EBT nappasivat voittoja.
Naisten Korisliigan illan ainoassa ottelussa Kouvottaret ja ToPo taistelivat pisteistä Helsingissä. Lopulta jännittävä ottelu päättyi vieraiden voittoon 84-83.
Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Vimpelin Vedon Sahara Jonesille yhden ottelun kilpailukiellon.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.
Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.