Susijengillä revanssin paikka vikkelää ja taitavaa Ruotsia vastaan

29.6.2022 10:01 MM-karsinnat käynnistyivät Susijengin kannalta yskähdellen, kun Ruotsi kukisti marraskuussa suomalaisvieraansa Tukholmassa kymmenen pisteen erolla. Valmentaja Mikko Larkaksen mukaan Susijengin on oltava torstaina Espoo Metro Areenalla se aktiivisempi ja ärhäkämpi joukkue ja pakotettava Ruotsi pois mukavuusalueeltaan.

Viktor Gaddefors oli myrkkyä Susijengille marraskuussa. Kuva: FIBA Europe.

Susijengi ajautui marraskuisen Tukholman illassa pahimmillaan 17 pisteen taka-ajoasemaan ja kivitti ottelun ensimmäiset kuusitoista (!) kolmen pisteen heittoyritystään. Tämä tarkoitti, että Ruotsi sai tehdä ottelusta itsensä näköisen. Susijengi pääsi viime minuuteilla parhaimmillaan viiden pisteen päähän, kunnes muutama puolustuspään merkkausvirhe auttoi Ruotsia juoksemaan 72–62-voittoon.

- Kyllä yleinen preesensimme tuossa ottelussa oli todella huono. Vaikea sanoa, mikä valmistautumisessa meni tuolloin pieleen. Kaikkien oli katsottava tuon ottelun jälkeen syvälle peiliin. Kun korinteko oli vaikeaa, jokainen koitti avata lukkoa vuorollaan ja lopulta jouduimme käyttämään hirveästi energiaa takamatkalta nousemiseen, Susijengin valmennusjohtoon jo kuusi vuotta kuulunut Mikko Larkas analysoi MM-karsinta-avausta.

MM-karsintojen ensimmäisen vaiheen viimeiseen karsintaikkunaan lähdettäessä Ruotsi on voittanut kaksi pelaamastaan neljästä ottelusta ja on käytännössä yhden voiton päässä MM-jatkokarsintapaikan varmistamisesta. Odotettavaa onkin, että Ruotsi tulee torstaina kentälle kovaa.

- Ruotsi tahtoo varmasti varmistaa jatkolohkopaikkansa mieluummin meitä vastaan torstaina kuin Luka Doncicin Sloveniaa vastaan sunnuntaina, eli he tulevat varmasti täysillä, Larkas arvioi.

- Ruotsin paras osaaminen löytyy takakentällä. Lisäksi joukkueessa on pari hyvää isoa. He pelaavat hitaasti ja haluavat organisoida hyökkäyksensä rauhassa. Ruotsi on erinomainen joukkue mikäli heidän antaa pelata omalla tempollaan ja tavallaan. Meidän tehtävämme on saada painetta palloon, pelata jokainen tilanne kovaa ja pakottaa Ruotsin pelaajat pois mukavuusalueeltaan. Tähän tehtävään meillä on käytössä mielestäni vastustajaa laajempi kokoonpano.

Susijengi ja Ruotsi kohtaavat Espoo Metro Areenalla torstaina 30.6. klo 18.30 alkaen. Ottelu on loppuunmyyty ja televisioidaan suorana Nelosella to 30.6. klo 18.30 alkaen.

Coach Larkaksen tärpit: seuraa heitä

Ludvig Håkanson (193 cm/26 v): ”Edellisen ottelun ratkaisija. Mitä tiukempi peli, sen suuremmaksi Håkansonin rooli kasvaa. Erittäin hyvä takamies, joka osaa syöttää ja ottaa kovia henkilökohtaisia ratkaisuja. Tykkää mieluummin hyökätä vasemmalle kuin oikealle. Ruotsin ylivoimaisesti paras pelaaja.”

Tobias Borg (183/28): ”Sasu Salinin seurakaveri. Teneriffan joukkueessa hyvin pienessä roolissa, mutta Ruotsin maajoukkueessa tietää roolinsa ja saa pelata isolla vastuulla. Pienikokoinen mutta atleettinen takamies, joka pystyy ajamaan korille ja myös heittämään, erityisesti suoraan syötöstä. Hyvä puolustaja.”

Viktor Gaddefors (203/29): ”Edellisessä pelissä totaalisen myrkyllinen pelaaja meille. En ole katsonut Ruotsin +/- -tilastoja, mutta varmasti joukkueensa parhaimmistoa. Taitava ja monipuolinen laituri, joka pystyy monipuolisiin ratkaisuihin läheltä ja kaukaa.”

Ruotsin maajoukkue MM-karsintaikkunassa 27.6.-3.7.2022

#

Nimi

Pituus

Syntynyt

Seura

0

Tim SCHÜBERG

188

1995

Norrköping Dolphins (SWE)

1

Denzel ANDERSSON

203

1996

Stàl Ostrow (POL)

2

Adam RAMSTEDT

210

1995

Norrköping Dolphins (SWE)

3

Erik RUSH

197

1988

Forli (ITA)

6

Tobias BORG

184

1993

Iberostar Tenerife (ESP)

7

Felix TERINS

188

1998

Norrköping Dolphins (SWE)

9

Pelle LARSSON

195

2001

Arizona (NCAA)

12

Ludvig HÅKANSON

193

1996

Bilbao Basket (ESP)

15

Mattias MARKUSSON

217

1996

Opava (CZE)

16

Nicholas SPIRES

210

1994

Spojnia Stargard (POL)

18

Viktor GADDEFORS

201

1992

Dinamo Bukaresti (ROU)

19

Melwin PANTZAR

190

2000

Valladolid (ESP)

35

Simon BIRGANDER

210

1997

Joventut Badalona (ESP)

44

David HÖÖK

195

1999

Tau Castello (ESP)

88

Felix EDWARDSSON

205

1999

Jämtland Basket (SWE)

  • Päävalmentaja Boris BALIBREA
  • Päävalmentaja Joakim KÄLLMAN
  • Päävalmentaja Ludwig DEGERNÄS
  • Päävalmentaja Mikko RIIPINEN
 
2.3.2026 11:04 Susijengi

Sasu Salin kohosi pelattujen maaotteluiden listan viiden parhaan joukkoon

Susijengin kapteeninviittaa pian jo viidennelle vuodelleen kantava MaSu-Basketin kasvatti ja Suomi-koriksen legenda Sasu Salin, 35, kohosi talven MM-karsintaikkunassa pelaamansa kahden maaottelun myötä pelattujen miesten maaotteluiden listan viidenneksi ohi Hanno Möttölän.

1.3.2026 21:55 Susijengi

Susijengi peittosi sinnikkään Belgian, varmisti paikkansa MM-jatkokarsinnoissa

Ärhäkkä Belgia ei suostunut täpötäydessä Espoo Metro Areenassa tiskirätin rooliin, vaan kärkkyi vielä viimeisessä hyökkäyksessään mahdollisuutta tasoittaa peli. Toisen puoliajan alussa otteen pelitapahtumista ottanut Susijengi haki kuitenkin 6822 katsojan edessä 78–75 (34–37) -kotivoiton ja varmisti paikkansa MM-jatkokarsinnoissa.

1.3.2026 10:16 Susijengi

Mikael Jantunen: ”Hoidetaan homma kotiin sunnuntaina, niin voidaan hymyillä”

Susijengin tukipilariksi kasvanut Mikael Jantunen, 25, kertoo, ettei hänen uskonsa omiinsa hiipunut missään vaiheessa perjantain Belgia-vierasvoittoa, vaikka välillä näyttikin vaikealta. Jantunen ei kuitenkaan suostu tuulettelemaan voittoa ennen kuin Belgia on kaadettu tänään sunnuntai-iltana toistamiseen.

28.2.2026 19:33 Susijengi

Susijengin ja Belgian kokoonpanot selvillä sunnuntain otteluun

Susijengi ja Belgia ovat nimenneet kahdentoista miehen ryhmityksensä sunnuntai-iltana loppuunmyydyssä Espoo Metro Areenassa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Ottelu alkaa klo 18.30 ja esitetään suorana YLE TV2:lla, YLE Areenassa ja Ruutu+ -palvelussa.

28.2.2026 10:58 Susijengi

Joukkue, joka ei koskaan luovuta: Susijengillä takanaan joukko ikimuistoisia kirivoittoja 2020-luvulla

Jo Susijengin ensimmäinen sukupolvi keräsi mainetta joukkueena, joka ei suostu koskaan luovuttamaan. 2020-luvulla pelatuissa arvokisakarsintaotteluissa Susijengin maine vaikean takamatkan taltuttajana on kertynyt entisestään – viimeisimpänä esimerkkinä perjantai-illan vierasvoitto Belgiassa.

28.2.2026 00:35 Susijengi

Hirmumyrsky Nkamhoua riehui, Susijengille kirivoittoklassikko Belgiasta

Susijengin kirivoittoklassikoiden sarjaan merkittiin perjantaina voitto lisää, kun uomiinsa loksahtanut palloskriinipuolustus avasi tien 61–51-tappioasemasta 66–71 (37–32) -voittoon Belgiaa vastaan. Susijengin MM-karsintavoiton kuningas oli 23 pistettä ja 12 levypalloa rouhinut ja viime hetken ratkaisukorit nautiskellut Olli Nkamhoua.

27.2.2026 11:36 Susijengi

Andre Gustavson: ”Belgiassa pelataan taitopainotteista korista”

Ensimmäiset aikuisten arvokisansa Susijengin paidassa viime kesänä pelannut Andre Gustavson, 26, on käynnistänyt kansainvälisen ammattilaisuransa Belgian suurseura Filou Oostendessa. Kolmen kuukauden otannan perusteella Gustavson osaa kertoa, että illan MM-karsintavastustajan, Belgian, pelaajat ovat parhaimmillaan täsmällisessä taitokoripallossa.

26.2.2026 19:37 Susijengi

Susijengi ja Belgia nimesivät miehistönsä perjantai-illan MM-karsintaotteluun

Susijengi ja Belgia ovat vahvistaneet kokoonpanonsa perjantai-illalla Charleroissa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Klo 21.30 Suomen aikaa alkava ottelu esitetään suorana YLE TV2:lla ja Ruutu+ -palvelussa.

26.2.2026 10:56 Susijengi

Uudistunut Belgia tuplamaaotteluihin Susijengiä vastaan selkä seinää vasten

Belgian matka kohti Qatarin MM-kenttiä sai vaikeimman mahdollisen alun, kun joukkue taipui loppusyksyn molemmissa MM-karsintaotteluissaan. Talven ratkaisevaan karsintaikkunaan päävalmentaja Julien Mahé juoksuttaa voimakkaasti uudistuneen ryhmän, jonka Susijengin Joonas Iisalo uskoo toteuttavan pelisuunnitelmaa selkeästi ja kurinalaisesti.

25.2.2026 10:51 Susijengi

Alexander Madsen: ”Nuoremmilla kavereilla on touhu ihan uudella tasolla”

Susijengi sai alkutalven elintärkeässä Ranska-voitossaan rutkasti apuja nuoremmalta kalustoltaan, mutta myös senioriosaston sentteri Alexander Madsen säästi parhaansa ratkaisuhetkille. Jo vuosikymmenen päivät susipaitaa kantanut Madsen, 31, kehuu vuolaasti nuorta susipolvea, mutta luottaa kokemuksensa kantavaan vielä pitkään.

Näytä lisää vastaavia