Elias Valtonen 50. maaottelussaan: ”Kokemusta tulee vain pelaamalla”

28.8.2023 14:05 Vuosituhannen taitteessa syntyneistä Susijengin pelaajista Mikael Jantunen saavutti 50 maaottelun rajapyykin sunnuntaina Japania vastaan. Saksa-ottelussa vuorossa on Elias Valtonen, 24, joka Jantusen tavoin on nuoresta iästään huolimatta paaluttanut paikkansa Susijengin avainmiehistöön jo varhain.

Elias Valtonen on nuoresta iästään huolimatta osa Susijengin kokenutta kalustoa. Kuvat: Ville Vuorinen / Susijengi.

Maanantaina aamupäivällä Valtosen mielessä oli vielä sunnuntain myöhäisillan taipuminen kisaisäntä Japania vastaan.

- Johdettiin kahdeksallatoista pisteellä ja ainoa tehtävä oli, ettei päästetä Japanin heittäjiä kuumaksi heidän kotihallissaan. Ei onnistuttu siinä. Japani sai hurmoksen päälle ja pelasi isolla sydämellä, Valtonen summaa sunnuntain myöhäisillan käänteet.

- Urheilu on tällaista. Me ollaan aika monta kertaa vuosien aikana oltu se haastajajengi, joka järjestää tällaisia yllätyksiä isommilleen. Tämä oli monille meistä ensimmäinen tällainen kokemus maajoukkuepaidassa ja tästä on otettava opiksi.

Tappion jälkeen Valtonen – muun Susijengin tavoin – kääntää katseensa kokonaiskuvaan.

- Kokemusta tulee vain pelaamalla. Joihinkin otteluihin lähdetään altavastaajana, joihinkin ennakkosuosikkina. MM-kisatkin on Sasua (Salin) lukuun ottamatta kaikille meistä uusi kokemus. Eilenkin olisi pitänyt osata ottaa oikeassa vaiheessa jalka pois kaasulta ja pelata peli loppuun rauhallisuuden kautta, mutta siihen ei ollut ihan vielä tarvittavaa osaamista, hän analysoi.

- Samalla sitä varten näitä pelejä pelataan, että saadaan kokemusta. Nyt on vielä kolme ottelua MM-kisoja jäljellä. Jokaista lähdetään voittamaan.

”Yritän parhaani mukaan täyttää Shawnin saappaat”

Shawn Huffin ja Petteri Koposen jätettyä maajoukkuekentät vuosi sitten Berliinissä pelatun EM-puolivälierän jälkeen on Susijengi nuorentunut merkittävästi. Tämän vuoden MM-kisajoukkue onkin Susijengin nykyhistorian ylivoimaisesti kokemattomin maajoukkue pelatuissa maaotteluissa tarkasteltuna.

Yksi osoitus ryhmän nuoruudesta on se, että uransa 50. miesten maaottelun pelaava Valtonen on maaottelukokemuksensa perusteella ryhmän neljänneksi kokenein pelaaja Sasu Salinin, Alexander Madsenin ja Mikael Jantusen jälkeen.

- En ole hirveästi ajatellut asiaa, mutta niin se taitaa olla. Tavoitteeni on olla tässä jengissä kauan mukana ja vähitellen vuosi vuodelta ottaa suurempaa johtajan roolia ja tuoda omaa kokemustani esille, Valtonen kertoo.

Kentällä Valtonen onkin jo yksi joukkueen luotettavimmista pelaajista ja selkein Shawn Huffin manttelinperijä Susijengissä. Molemmat ovat monipuolisia, heittotaitoisia kolmospaikan pelaajia, jotka pystyvät tarvittaessa puolustamaan myös isompiaan ja pienempiään ja kunnostautuvat joukkuepuolustuksen liimana.

- Tähän jengiin oli alusta asti tosi helppo tulla mukaan, kun oli käynyt läpi junnumaajoukkuejärjestelmän. Tietenkään roolit eivät ole suoraan verrannolliset junnujen ja aikuisten maajoukkueiden välillä, mutta olen yrittänyt molemmissa jengeissä olla sellainen ”liimapelaaja”, likaisen työn tekijä, hän arvioi.

- Emme ole Shawnin (Huff) kanssa kopioita toisistamme, mutta olen yrittänyt mallintaa hänen pelaamistaan ja nyt yritän parhaani mukaan täyttää hänen saappaansa. Se on iso tehtävä, koska Shawn merkitsi niin paljon tälle jengille.

Toisaalta alku lupaa hyvää.

Valtosen ikäisenä Huff vasta saapui Yhdysvalloista Valparaison yliopistosta Eurooppaan ammattilaiseksi. Valtosella on puolestaan jo nyt kolmen kauden ajalta ammattilaiskokemusta Saksan Pro A:sta ja Bundesliigasta sekä Espanjan ACB-liigasta, jonka Manresan aloitusviisikossa hän pelasi erinomaisen 2021–22-kauden.

- Kehityshän ei ole koskaan ihan täysin lineaarista, mutta minulla oli alusta alkaen ammattilaiskentät tavoitteena ja mielestäni ammattilaisurani on mennyt hyvin tähän asti, Elias hymyilee.

- Parhaimmillani olen pelaajana silloin, kun pelaajilla on kentällä selkeät roolit ja joukkueella yhteinen paketti. Henkilökohtaista korintekovalmiutta ja korintekijän asennetta minun pitää vielä kehittää, mutta aloitan kaiken siitä, että hoidan roolini puolustajana ja sellaisena pelaajana, joka tukee kaikkien muiden tekemistä.

”Tavoitteena saavuttaa vieläkin isompia juttuja”

Katsotaan vielä Valtosen viidenkymmenen miesten maaottelun pituista matkaa.

Ensimmäisen kokemuksensa Susijengistä Valtonen sai helmikuussa 2018 vasta kahdeksantoista vuoden iässä, kun silloinen päävalmentaja Henrik Dettmann kutsui hänet Susijengin MM-karsintarinkiin otteluihin Bulgariaa ja Islantia vastaan. Tuolloin Valtonen ei kentälle vielä päässyt.

Kesällä 2020 Valtonen pelasi kuitenkin erinomaiset minuutit Susijengin nuoriso-osaston Viro-maaotteluissa, joista lähtien hän on kuulunut joukkueen ehdottomiin runkopelaajiin.

- Yksittäisin tärkeä kokemus on varmasti helmikuun 2021 EM-karsintakupla, jossa oltiin tiukasti hotellin sisällä Tbilisissä koronaevakossa ja varmistettiin Sveitsi- ja Georgia-voitoilla paikka EM-kisoissa. Se oli ensimmäinen sellainen kokemus, jossa koin ihan oikeasti päässeeni tähän jengiin sisään.

Eikä uuden susisukupolven parhaita muistoja voi kuitata mainitsematta vuoden takaista Prahan ja Berliinin EM-kisakesää.

- Luulen, että kaikki, jotka sen saivat kokea, tulevat muistelemaan sitä aina. Me saavutettiin isoja juttuja ja oltiin vielä isompia juttujen äärellä, Elias tunnelmoi.

- EM-kisat oli tosi monelle meistä ensimmäiset arvokisat ja samalla ensimmäinen käsitys siitä, mitä me voidaan yhdessä saavuttaa. Siihen tähdätään, että koetaan samanlaisia hetkiä myös jatkossa ja saavutetaan vieläkin isompia juttuja.

Susijengi kohtaa Saksan Okinawan MM-karsintalohko E:ssa tiistaina 29.8. klo 16.30 paikallista aikaa (klo 10.30 Suomen aikaa). Ottelu televisioidaan Nelosella ja striimataan Ruutu-palvelussa.

Henkilöt

 
30.8.2023 09:13 Susijengi

Kapteeni Salin: ”Meillä on aseita voittaa pelejä tässä turnauksessa”

Susijengin pitkäaikainen luottopelaaja Sasu Salin, 32, on päätynyt vastuulliseen asemaan joukkueen kapteenin ominaisuudessa sen ensimmäisenä MM-kisakesänä yhdeksään vuoteen. Vaikean MM-alkulohkon jälkeen kapteeni uskoo, että Susijengillä on kaikki aseet kääntää kurssinsa ja päättää turnauksen alemman jatkosarjan ottelut voitokseen.

27.8.2023 07:00 Susijengi

Mikael Jantunen 50. maaottelussaan: ”Nimenomaan nämä pelit kasvattavat”

Susijengin avainkalustoon pidemmän aikaa kuulunut Mikael Jantunen, 23, sai perjantaina ensituntumaa MM-kisojen tasosta ottelussa olympiapronssimitalisti Australiaa vastaan. Uransa 50. miesten maaottelun sunnuntaina pelaava Jantunen muistuttaa, mikä merkitys otteluilla maailman kovimpia maita vastaan on kehityksen kannalta.

24.8.2023 16:04 Susijengi

Lauri Markkanen MM-avauksesta: ”Pyörää ei tarvitse keksiä uudestaan”

Elämänsä ensimmäisiin MM-kisoihin valmistautuva Susijengin syömähammas Lauri Markkanen, 26, oli MM-avauksen aattona tyyni, leppoisa ja määrätietoinen. Australia tarjoaa perjantaina Susijengille maailmanluokan haasteen, mutta Markkanen luottaa omaan joukkueeseensa ja sen hyvään, tuttuun perustekemiseen.

23.8.2023 08:15 Susijengi

Edon Maxhuni: ”On meistä itsestä kiinni, miten pärjätään tässä turnauksessa”

Pelinrakentajansa Edon Maxhunin, 25, mukaan Susijengi haki vuoden takaisissa Prahan ja Berliinin EM-kisoissa ”positiivista kiukkua” joukkueeseen kohdistuneista epäilyistä ja päättikin kisansa parhaaseen tulokseen yli 50 vuoteen. Sama näyttämisen halu toimii Susijengin johtotähtenä myös perjantaina käynnistyvissä Aasian MM-kisoissa.

19.8.2023 14:05 Susijengi

Päävalmentaja Lassi Tuovi MM-kisojen kynnyksellä: ”Mennään ja nautitaan!”

Kauan odotettu hetki on viimein käsillä ja Susijengi valmis nousemaan MM-kisakoneeseen pitkälle lennolle kohti Aasian MM-kisoja. Päävalmentaja Lassi Tuovin mukaan viime viikot antoivat lupaavia signaaleja Susijengin iskukyvystä ja joukkue lähtee Okinawalle nöyränä, mutta itsevarmana.

24.2.2026 10:32 Susijengi

Mustapha Amzil: ”Tiedän olevani valmis pelaamaan ketä tahansa vastaan”

Jo vuosien ajan Susijengin tulevaisuuden runkopelaajaksi uumoiltu Mustapha Amzil, 24, teki odotetun maajoukkuedebyyttinsä viime kesänä ja loisti avainroolissa joulukuussa, kun Susijengi kaatoi kotonaan Ranskan. Talven MM-karsintaikkunan alkaessa Amzil kertoo olevansa valmis mihin tahansa rooliin pitkällä matkalla kohti Qatarin MM-parketteja.

23.2.2026 23:54 Suomalaiset ulkomailla

Lassi Nikkarinen löysi yhteisen sävelen uudessa seurassa – ”Pääsin heti hyvin mukaan”

Lassi Nikkarisen ensimmäinen kausi Euroopassa ei ole ollut kaikista helpoin. Nyt Nikkarinen on löytänyt paikan, jossa häneen luotetaan.

23.2.2026 11:42 Susijengi

Susijengiin palaava Samu Adler: ”Mulla on tosi isot odotukset päästä näyttämään”

Korisliigan kärkijoukkue Salon Vilpasta määrätietoisesti kohti pudotuspelikevättä johtava Samu Adler, 18 vuotta, on toipunut marraskuisen jalkaoperaationsa jäljiltä aikataulussa. Tänään alkavassa maajoukkueikkunassa Adler kertoo tavoitteekseen osoittaa Susijengille arvonsa ja potentiaalinsa ja kilpailla paikasta MM-karsintarotaatiossa.

2.2.2026 21:45 Suomalaiset ulkomailla

Cup-voitto maistui Sasu Salinille – ”Aina mukava voittaa jotain”

Sasu Salin sai kaappiinsa uuden pokaalin, kun Estudiantes juhli Copa Españjan voittoa. Kokeneelle Susijengi-kipparille pokaalit ovat alkaneet iän myötä maistua entistä paremmalle.

19.1.2026 23:07 Suomalaiset ulkomailla

Andre Gustavson odotti oikeaa askelta eteenpäin – ”Paljon kiinni myös tuurista”

Jo muutaman kesän Susijengin vakionimiin ja EM-nelonen Andre Gustavson, 26, joutui odottamaan aina joulukuulle saakka ennen kuin ovet ulkomaille avautuivat. Lopulta seuraksi tuli Belgian mahtiseura Oostende.

Näytä lisää vastaavia