Gustavsonilta huikea puolustuspään suoritus Uudessakaupungissa – Pöllä ja Permanto loistivat Loimaalla

16.11.2024 20:05 Korisliiga-illassa nähtiin pelkkiä vierasvoittoja. Andre Gustavson repi riistoja ja juoksi, kun taas Hannes Pöllä otti mittaa Jeremiah Woodista, joka "pelasi jo silloin, kun tyrannosaurukset vaelsivat planeetalla".

Andre Gustavson oli pitelemätön molemmissa päissä kenttää. Kuva: Janne Yli-Korhonen

Kauhajoki kävi ottamassa väkevät vieraspisteet äärimmäisen tiukasta ottelusta Uudessakaupungissa. Korihailla oli mahdollisuudet voittoon viime metreille asti, mutta otteluisäntä joutui silti taipumaan 89–91.

Yksi pelin ratkaisseita avaimia oli Kauhajoen vikkelänäppinen puolustus. Joukkue tilastoi yhteensä 16 riistoa, joista peräti kuusi merkittiin Andre Gustavsonille. Lisäksi Gustavson upotti 17 pistettä ja keräsi viisi levypalloa. Joukkuetoveri Setric Millner Jr. tilastoi 18 pistettä ja seitsemän levypalloa.

Päävalmentaja Janne Koskimies analysoi Ruudun haastattelussa:

– Tämä oli sen näköistä tekemistä kuin sen pitääkin meiltä olla. Vastustajalla oli kovat osumaprosentit heitoissa, mutta voitimme pisteet pallonmenetyksistä 20–11 ja pisteet hyökkäyslevypalloista 21–6. Ne ovat meidän juttumme, ja niillä pystyimme voittamaan.

Korihaiden komein tilastorivi oli Bojan Sarcevicin 21 pistettä, seitsemän levypalloa ja neljä syöttöä.

Ottelutilastot

Forssassa pelatussa Bisons-Kataja Basket -mittelössä nähtiin niin ikään vierasvoitto, kun otteluisäntä Bisons kaatui sarjakärki Kataja Basketin käsittelyssä 78–85. Voitto oli Katajalle peräti seitsemäs perättäinen.

Katajan tehomiehiä ottelussa olivat Keshawn Curry 32 pisteellä ja seitsemällä levypallolla, Henri Permanto 15 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä Hannes Pöllä 21 pisteellä, kahdeksalla levypallolla ja kahdella torjunnalla.

– Lähdimme tähän peliin vähän pehmeästi, ja kaveri pääsi hallitsemaan hyökkäyslevyä. Olikohan bussimatkamme sitten kuitenkin vähän liian pitkä. Toiselle puoliajalle lähdimme paremmalla energialla. Jeremiah Wood on kyllä älytön haaste, ja kaveri on pelannut siitä alkaen, kun tyrannosaurukset vielä vaelsivat planeetalla, joten löytyyhän sieltä hirveä määrä kokemusta, taitoa ja pikkuniksien hallintaa, Pöllä sanaili Ruudulle pelin jälkeen.

Wood todellakin antoi Pöllälle kovan vastuksen korin alla. Isäntien sentteri kirjautti jykevät 27 pistettä, 13 levypalloa ja kaksi riistoa. Aapeli Alanenkin ylsi 24 pisteeseen ja viiteen levypalloon.

Ottelutilastot

Illan kolmannessakin koitoksessa kyläilijät olivat vahvempia. Tampereen Pyrintö kärsi 81–98-tappion Salon Vilppaalle. Vielä ensimmäisellä puoliskolla ottelu vaikutti tasaiselta, mutta sen jälkeen piste-ero repesi suureksi.

Vilppaan Samu Adler pohti syitä Ruudun haastattelussa:

– Tulimme tauolta energialla ja yritimme pelata fiksusti toteuttaen omaa peliämme. Pelaamme tällä hetkellä hyvin yhteen. Huonoja heittovalintoja tuli vähäisesti. Täytyy huomenna levätä vähän, jotta voi palata maanantaina taas hommiin.

Hommilla Adler viittasi Susijengin maajoukkueleiritykseen, jonne hänet kutsuttiin tänä vuonna ensimmäisen kerran. Korisliiga puolestaan jää tauolle 29. marraskuuta asti.

Joukkueidensa parhaat pistemiehet ottelussa olivat Vilppaan Donovan Donaldson 21:llä ja Pyrinnön Topias Palmi 17:llä.

Ottelutilastot

 
21.2.2025 09:30 Susijengi

Susidebytantti Mikael Aalto: ”Kiva, että näin myöhäisemmälläkin iällä kelpaa mukaan”

Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.

18.2.2025 16:00 Susijengi

Hannes Pöllä: ”Aina on varaa parantaa”

”Hurja-Hannes” jyrää taas. Hannes Pöllä, 211 cm ja 26 vuotta, joutui kaksi vuotta sitten jättämään Korisliiga-kentät pitkäksi aikaa loukkaantumisen ja pitkän kuntoutuksen vuoksi. Tällä kaudella Pöllä on päässyt keräämään pitkän kuntoutuksen satoa ja osoittanut koripalloilevalle Suomelle olevansa täsmälleen sellainen kansainväliset mitat täyttävä iso, jollaista hänestä juniorivuosina uumoiltiin.

16.2.2025 14:51 Susijengi

Topias Palmi kevätkaudeksi Italian Rietiin

Susijengin pitkäaikainen heittokone ja Korisliigan pistetilaston kotimainen kärkimies Topias Palmi, 196 cm ja 30 vuotta, siirtyy loppukauden kattavalla sopimuksella Tampereen Pyrinnöstä Italian kakkosliigaa (Serie A2) pelaavaan Real Sebastiani Rietiin, joka kamppailee noususta Italian liigaan.

14.2.2025 20:04 Korisliiga

Pyrintö vierasvoittoon Kouvoista – Topias Palmi vaihtamassa seuraa

Tampereen Pyrintö haki pisteitä Kouvolasta miesten Korisliigan viimeisessä ottelussa ennen helmikuun maajoukkuetaukoa.

12.2.2025 21:10 Korisliiga

Vilpas tarrasi kiinni kotietuun – Kobrille jälleen tappio Tuomalan huikeasta suorituksesta huolimatta

Miesten Korisliigassa pelattiin viiden ottelun ilta, jossa pisteitä veivät Salon Vilpas, Korihait, Helsinki Seagulls, KTP-Basket ja BC Nokia.

11.2.2025 13:39 Korisliiga

Jeremiah Wood Korisliigan tammikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Valinta on Woodille jo kauden toinen.

8.2.2025 22:06 Korisliiga

Kataja katkaisi vihdoin tappioputkensa – Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja kaksi alemman jatkosarjan ottelua

Miesten Korisliigassa nähtiin viiden ottelun ilta, jossa voittajiksi selvisivät Kataja Basket, Helsinki Seagulls, Kauhajoki, KTP-Basket ja BC Nokia.

7.2.2025 18:33 Korisliiga

Kauhajoen ja Bisons Loimaan ylemmän jatkosarjan ottelu vapaasti katsottavissa Jimiltä

Korisliigan lauantaina pelattava huippuottelu Kauhajoen ja Bisons Loimaan välillä on vapaasti katsottavissa Jimiltä alkaen klo 19:00.

7.2.2025 09:00 Korisliiga

Oomi sähköistää Korisliigan katsomot! Oomi Korisliigan yhteistyökumppaniksi

Energiapalveluyhtiö Oomi ja Korisliiga ovat solmineet yhteistyösopimuksen, jonka keskiössä ovat joukkueiden fanit. Yhteistyöllä tarjotaan faneille ainutlaatuisia kokemuksia Korisliiga-paikkakunnilla.

6.2.2025 20:17 Korisliiga

Kobrat kävi millien päässä tappiokierteensä katkaisemisesta, mutta Honka kesti paineen

Alemman jatkosarjan ottelu Tapiolan Hongan ja Kobrien välillä päättyi kotijoukkueen 95–90-voittoon.

Näytä lisää vastaavia