22.1.2018 Korisliigan sarjakärki Salon Vilpas ja Johnathan Jordan ovat purkaneet takamiehen pelaajasopimuksen yhteisymmärryksessä. 25-vuotias takapelaaja ehti pelaamaan Vilppaan paidassa 20 ottelua.

Sarjakärki Salon Vilpas ja takamies Johnathan Jordan ovat purkaneet pelaajan sopimuksen yhteisymmärryksessä. Kuva: Francois Perthuis
Jordanin Vilppaan paidassa viettämät 20 ottelua sujuivat takamieheltä varsin mallikkaasti. Jordan nousi Vilppaan ykköstykiksi pisteiden teon saralla, kirjauttaen keksiarvoikseen 18,4 pistettä, 5,2 levypalloa, 4,3 syöttöä ja 1,3 riistoa ottelua kohden. Vilpas voitti Jordanin 20 ottelusta peräti 18.
Sopimusteknisistä syitä seura ei lähde avaamaan sopimuksen purun syitä.
- Valitettavaa, että näitä muutoksia joudutaan tekemään kesken kauden. Uuden takamiehen etsintä on hyvässä vauhdissa ja toivotaan, että meillä on mieluisaa tiedotettavaa jo lähipäivinä, kommentoi Vilppaan manageri Antero Jokinen seuran tiedotteessa.
Jordanin viimeiseksi otteluksi jäi vieraspeli Joensuun Katajaa vastaan, jossa mies operoi 27 pistettä, 8 levypalloa ja 6 koriin johtanutta syöttöä.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.