17.6.2019 10:18 Petteri Koposen edustama Bayern München aloitti Saksan Bundesliigan finaalit 74-70 (36-37)-voitolla ALBA Berliinistä.

Petteri Koponen oli jälleen tehokkaana. (Kuva: Ville Vuorinen)
Bayern oli pitkään pinteessä, mutta pystyi nousemaan lopussa voittoon. Koponen lukeutui joukkueensa parhaimmistoon 11 pisteellä ja kahdella levypallolla.
- Tiukka vääntö niin kuin oli ennakkoon odotettavissa. Aloitimme huonosti ja sitten hiljalleen aloimme kuroa eroa umpeen. Sarja on nyt 1-0 ja kaksi voittoa pitäisi vielä pystyä ottamaan. Keskiviikkona Berliinissä pitää pelata paljon paremmin, jos mielimme voittaa, Koponen mietti ottelun jälkeen.
Bayern johtaa finaalisarjaa 1-0 ja mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.
NBA:ssa Utah Jazzin loppukiri jäi palkinnotta, kun Portland Trail Blazers veti pidemmän korren 134-136. Lauri Markkanen tilastoi 32 pistettä, 5 levypalloa, 2 syöttöä, 3 riistoa ja 3 torjuntaa.
NBA:ssa Lauri Markkanen heitti uransa uudeksi piste-ennätyksekseen 51, kun Utah Jazz voitti Phoenix Sunsin kotikentällään 138-134. Pisteidensä oheen 14 levypalloa kerännyt Markkanen on ensimmäinen Jazz-pelaaja, joka on tehnyt yli 50 pistettä pelissä sitten Karl Malonen.
Kymmenen Espanjan ACB-kauden jälkeen Sasu Salin pelaa ensimmäistä kauttaan kakkostason Estudiantesissa. Uuden sarjatason lisäksi Salin on saanut totuttautua suurkaupungin sykkeeseen.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi vieraskentällä Sacramento Kingsille 105-104, kun Domantas Sabonis nosti hyökkäyslevypallon kautta loppulukemat kuusi sekuntia ennen loppusummeria. Lauri Markkanen heitti Jazzille 33 pistettä.
Utah Jazz pelasi avausottelunsa tällä NBA-kaudella voittaen Los Angeles Clippersin kotonaan 129-108. Lauri Markkanen tilastoi 20 pistettä, 6 levypalloa ja 5 syöttöä.
NBA-kausi 2025-26 alkaa Pohjois-Amerikassa 22.10. Maailman parhaassa koripallosarjassa löytyy suomalaisedustusta kahdelta kantilta, kun Lauri Markkanen pelaa Utah Jazzissa ja Tuomas Iisalo on päävalmentajana Memphis Grizzliesissä.
Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.
Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.
Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).
Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).