Pyrintö vierasvoittoon Kouvoista – Topias Palmi vaihtamassa seuraa

14.2.2025 20:04 Tampereen Pyrintö haki pisteitä Kouvolasta miesten Korisliigan viimeisessä ottelussa ennen helmikuun maajoukkuetaukoa.

Topias Palmia ei tänään enää Pyrinnön paidassa nähty, mutta kapteeni Antero Lehto johti joukkueen voittoon. Kuva: Jani Virolainen

Tampereen Pyrintö starttasi Korisliiga-illan tiedottamalla kokoonpanomuutoksesta. Topias Palmia ei Kouvolassa pelatussa alemman jatkosarjan vierasottelussa enää kentällä nähty, sillä joukkueen mukaan paikallistähti on käyttänyt ulkomaanoptionsa ja vaihtaa täten seuraa. Määränpäästä kerrotaan myöhemmin.

Pahasti ei muutos kuitenkaan tamperelaisjoukkuetta hidastanut, sillä vaikka tasaväkistä vääntöä ratkottiinkin aina jatkoerään asti, lopulta otteluisäntä Kouvot kaatui luvuin 92–94 (47–40). Lopputuloksen myötä Pyrintö sai katki kolme peliä kestäneen tappioputkensa.

Pyrinnön parhaat pistesaldot olivat Henry Pwonon ja Luka Sakotan 18 per mies. Jordan Giles tilastoi 17 pistettä ja 13 levypalloa.

Myös Arttu Pitkänen pääsi säväyttämään kentällä. Pitkänen pussitti kuusi pistettä – mukaan lukien ratkaisevassa roolissa olleen kaukoheiton jatkoajalla – ja torjui kahdesti.

– Alkuun oli tiukkaa. Olimme häviöllä ensimmäisen puoliajan, koska annoimme kaverille aivan liikaa hyökkäyslevypalloja. Lopussa levypallot ja pakkipää saatiin kuntoon, Pitkänen kommentoi Ruudun haastattelussa.

Kouvojen vahvin rivi oli Admon Gilerin 21 pistettä ja seitsemän levypalloa.

Miesten Korisliiga jää maajoukkuetauolle ja jatkuu taas keskiviikkona 26. helmikuuta.

Ottelutilastot

 
16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

7.10.2025 21:25 Korisliiga

Samu Adlerilta nähtiin hurja pisteilta – Vilppaan ja Hongan kohtaaminen äityi hyökkäyksen juhliksi

Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.

5.10.2025 19:01 Korisliiga

Korisliiga-illan yllätys: sarjanousija kaatoi hallitsevan mestarin!

Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.

Näytä lisää vastaavia