14.2.2025 20:04 Tampereen Pyrintö haki pisteitä Kouvolasta miesten Korisliigan viimeisessä ottelussa ennen helmikuun maajoukkuetaukoa.

Topias Palmia ei tänään enää Pyrinnön paidassa nähty, mutta kapteeni Antero Lehto johti joukkueen voittoon. Kuva: Jani Virolainen
Tampereen Pyrintö starttasi Korisliiga-illan tiedottamalla kokoonpanomuutoksesta. Topias Palmia ei Kouvolassa pelatussa alemman jatkosarjan vierasottelussa enää kentällä nähty, sillä joukkueen mukaan paikallistähti on käyttänyt ulkomaanoptionsa ja vaihtaa täten seuraa. Määränpäästä kerrotaan myöhemmin.
Pahasti ei muutos kuitenkaan tamperelaisjoukkuetta hidastanut, sillä vaikka tasaväkistä vääntöä ratkottiinkin aina jatkoerään asti, lopulta otteluisäntä Kouvot kaatui luvuin 92–94 (47–40). Lopputuloksen myötä Pyrintö sai katki kolme peliä kestäneen tappioputkensa.
Pyrinnön parhaat pistesaldot olivat Henry Pwonon ja Luka Sakotan 18 per mies. Jordan Giles tilastoi 17 pistettä ja 13 levypalloa.
Myös Arttu Pitkänen pääsi säväyttämään kentällä. Pitkänen pussitti kuusi pistettä – mukaan lukien ratkaisevassa roolissa olleen kaukoheiton jatkoajalla – ja torjui kahdesti.
– Alkuun oli tiukkaa. Olimme häviöllä ensimmäisen puoliajan, koska annoimme kaverille aivan liikaa hyökkäyslevypalloja. Lopussa levypallot ja pakkipää saatiin kuntoon, Pitkänen kommentoi Ruudun haastattelussa.
Kouvojen vahvin rivi oli Admon Gilerin 21 pistettä ja seitsemän levypalloa.
Miesten Korisliiga jää maajoukkuetauolle ja jatkuu taas keskiviikkona 26. helmikuuta.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.