Saksa Sudenpentuja parempi olympiafestivaalin avauksessa

21.7.2025 16:30 Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue aloitti EYOF-turnauksen tappiolla. Saksa vei avausottelun Skopjessa numeroin 69–45.

Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen koripallomaajoukkue pelasi heinäkuun alussa Kisakalliossa PM-kisoissa. Kuva: Ville Vuorinen

Euroopan nuorten olympiafestivaalit alkoivat Sudenpentujen osalta kovaa vastusta vastaan, kun lohkon avauspelissä kohdattiin Saksa. Vaikka Suomi onnistui ajoittain rytmittämään peliä edukseen, vei fyysisempi ja tasaisemmin suorittanut Saksa ottelun selkein lukemin.

Päävalmentaja Juha-Pekka Männistö näki pelissä merkkejä kehityksestä erityisesti puolustuspelaamisessa.

– Jos ajatellaan joukkueen kehitystä PM-kisoista asti, niin yksi iso tavoite on ollut parantaa ja tiivistää puolustusta. Siinä olimme nyt huomattavasti parempia ja saimme vastustajaa kontrolliin puolustamalla.

Ottelun hallinta vaihteli pelin sisällä molempiin suuntiin. Saksan vahvat hetket venyivät Suomen kannalta liian pitkiksi.

– Eteenpäin on menty ja tarina jatkuu. Seuraaviin peleihin lähdetään lyhentämään omia huonoja hetkiä, Männistö totesi.

Arvokasta oppia EM-kisoihiin

EYOF-turnaus tarjoaa tärkeää kokemusta loppukesän EM-kisoja ajatellen, ja ottelu Saksaa vastaan oli tärkeä askel tässä prosessissa.

– Tämä oli erilainen peli kuin PM-kisoissa. Fyysisempi, enemmän kontaktia – ja siihen pitää olla valmis. Tämä opettaa, millaista peli EM-kisoissa tulee olemaan, Männistö sanoi.

Suomi kohtaa seuraavaksi emäntämaa Pohjois-Makedonian. Valmistautumisessa keskitytään tuttuihin perusasioihin.

– Meille tärkeintä on pitää kiinni koko kentän puolustuksesta ja vähentää pallonmenetyksiä. Jos siinä onnistutaan, niin ollaan taas lähempänä tavoitetta.

Tasaisena rintamana Saksaa vastaan taistelleen Suomen kapteeni Maija Honkonen heilutti sukkaa 13 pisteen edestä. Elli Riihelä ja Ida Riihijärvi tukivat kumpainenkin identtisillä luvuilla 8/4/2 syöttöä. Riihijärvi otti lisäksi 4 riistoa.

Sudenpennut pelaavat seuraavan ottelunsa tiistaina 22.7. Pohjois-Makedoniaa vastaan.

Ottelun tilastot

Nuorten kesäolympiafestivaali

 
25.7.2025 16:46 Sudenpennut

16-vuotiaat tytöt osoittivat sinnikkyytensä Unkaria vastaan ja ottivat 7 pisteen voiton

Suomen 16-vuotiaat ytöt ottivat voiton olympiafestivaalin sijoitusottelussa, kun Unkari kaatui tasaisessa kamppailussa lukemin 64–57. Ratkaisut nähtiin neljännellä jaksolla Suomen puolustaessa kurinalaisesti ja pelatessa joukkueena vahvasti loppuun saakka.

23.7.2025 15:46 Sudenpennut

Belgia veti olympiafestivaaleilla pidemmän korren 15 pisteen turvin

Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue kohtasi olympiafestivaalin alkulohkon päätöspelissä Belgian, joka osoittautui vahvemmaksi lukemin 73–58. Sudenpennut jatkavat turnausta taistelulla sijoista 5–8.

22.7.2025 20:53 Sudenpennut

16-vuotiaat tytöt löysivät voiton avaimet puolustuspäästä

Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue otti selkeän voiton Euroopan nuorten olympiafestivaaleilla, kun emäntämaa Pohjois-Makedonia taipui Skopjessa lukemin 76–35. Ottelun ratkaisu syntyi jalkatyöllä.

17.7.2025 15:30 Sudenpennut

Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue pelaa Euroopan nuorten olympiafestivaaleissa ensi viikolla

Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen koripallomaajoukkue pelaa ensi viikolla alkavissa Euroopan nuorten kesäolympiafestivaaleilla (EYOF) Skopjessa, Pohjois-Makedoniassa. Sudenpennut saavat alkulohkossa vastaansa Saksan, Makedonian ja Belgian. Ensimmäinen peli on Saksaa vastaan 21.7.

9.7.2025 15:46 Sudenpennut

Alle 16-vuotiaiden tyttöjen Kisakallion leirille kutsutut pelaajat on valittu

Alle 16-vuotiaiden tyttöjen eli WU16-tyttöjen leiriryhmä on nimetty. Tapahtuma järjestetään Kisakalliossa 13.-16.7. Mukaan on valittu yhteensä 18 pelaajaa.

6.7.2025 22:24 Sudenpennut

Suomen 16-vuotiaille tytöille PM-kisoissa 4. sija - päätösotteluissa sekä tytöt että pojat hävisivät Islannille

Suomen MU16- ja WU16-joukkueet pelasivat viimeiset PM-kisojen ottelunsa Islantia vastaan Kisakallion Susi Training Centerissä. Tytöt hävisivät ottelunsa numeroin 68-77, ja pojat 50-76. Turnauksessa tytöt sijoittuivat neljänneksi ja pojat kuudenneksi.

5.7.2025 23:57 Sudenpennut

Suomen alle 16-vuotiaiden maajoukkueet jatkoivat PM‑kisoissa tasaisia pelejään

Suomen MU16- ja WU16-joukkueet jatkoivat PM-kisojen otteluitaan Viroa vastaan Kisakallion Susi Training Centerissä. Tytöt voittivat ottelunsa numeroin 68-48, ja pojat hävisivät 50-59.

3.7.2025 23:03 Sudenpennut

Suomen alle 16‑vuotiaiden maajoukkueet jatkoivat pelejään Kisakallion PM‑kisoissa – Ruotsi-kamppailut todella tasaisia

Suomen MU16- ja WU16-joukkueet pelasivat PM-kisojen kolmantena päivänä Ruotsia vastaan Kisakallion Susi Training Centerissä. Tytöt voittivat ottelunsa numeroin 56-55, ja pojat hävisivät 81-80.

2.7.2025 21:51 Sudenpennut

Suomen alle 16-vuotiaiden maajoukkueet pelasivat Kisakallion PM-kisoissa Norjaa vastaan - tytöt voittivat

Suomen MU16- ja WU16-joukkueet pelasivat PM-kisojen toisena päivänä Norjaa vastaan Kisakallion Susi Training Centerissä. Tytöt voittivat ottelunsa lukemin 67-45, ja pojat hävisivät 79-65.

1.7.2025 17:35 Sudenpennut

Alle 16-vuotiaat tytöt aloittivat PM-kisat Tanskaa vastaan - jännittävä ottelu päättyi Tanskan voittoon

Suomen alle 16-vuotiaiden tyttöjen ensimmäinen ottelu oli Tanskaa vastaan Kisakallion Susi Training Centerissä. Ottelu päättyi 74-69 Tanskalle.

Näytä lisää vastaavia