9.8.2019 12:45 Kesän 2017 EM-kisojen pistekuningas Alexei Shved, 30, ja veteraanipitoinen Venäjän joukkue saapuu Susijengin vieraaksi vieraaksi Koripalloliiton 80-vuotisjuhlaturnaukseen Espoo Metro Areenalle 16.-18.8. Väkivahva Venäjä hakee Espoosta kisakuntoa ennen Kiinaan lähtöään.
Pistekuningas Alexei Shved on MM-kisoihin valmistautuvan Venäjän moottori. Kuva: FIBA Europe.
Venäjä selvisi Kiinan MM-kisoihin dramaattisimmalla mahdollisella tavalla viime helmikuussa Permissä. Susijengi johti ratkaisevaa MM-karsintaottelua päätösjakson alkaessa vielä pistein 58-65, mutta kaukoheittojyvänsä löytänyt Venäjä tyylitteli hurmoksessa viimeisen kymmenminuuttisen 33-11 ja leimasi Kiinan kisalippunsa.
Päävalmentaja Sergei Bazarevits on saamassa Kiinan koneeseen erinomaisen joukkueen. Avainpelaajista polvivaivainen sentteri Timofei Mozgov ja pelinrakentaja Dmitri Hvostov ovat loukkaantuneina karkeloista poissa, mutta vuoden 2017 EM-kisoissa 24,3 pisteen keskiarvolla pistekuninkuuden vienyt BC Himkin 198-senttinen ja 30-vuotias takamies Aleksei Shved on ryhmässä mukana.
Edellisen kerran MM-tasolla vuonna 2010 esiintynyt Venäjä pelasi kesän ensimmäiset ottelunsa Moskovan turnauksessa, jossa se pieksi Jordanian 111-71 (47-33) ja kaatui Iranille 70-82 (41-43). Venäjä leireilee paraikaa Veronassa, missä pelattavan turnauksen avausottelussa joukkue kaatoi Venezuelan 69-54 (32-27).
Tähän asti pelatuissa maaotteluissa Venäjän veteraaniosasto on ollut erinomaisessa kunnossa. Lokomotiv Kubanin 33-vuotias heittäjä-ässä Vitali Fridzon on ollut 16 pisteen keskiarvollaan joukkueensa ykköstykki ja maajoukkueesta jo kerran vetäytynyt 207-senttinen Andrei Vorontsevitsh rankaisi Jordaniaa 22 pisteellä.
Mielenkiintoinen uudempi kasvo Venäjän joukkueessa on maan kansalaisuuden vastikään saanut ukrainalaissyntyinen, NBA:ssakin piipahtanut 206-senttinen sentteri Joel Bolomboy, joka on kirjauttanut kolmessa ottelussa 9,3 pisteen ja 5,3 levypallon keskiarvot.
Venäjä kohtaa Espoo Metro Areenan juhlaturnauksessa Liettuan lauantaina 17.8. ja Susijengin sunnuntaina 18.8. Molemmat ottelut käynnistyvät klo 19.00. Lipunmyynti otteluihin täällä.
Tampereen EM-alkulohkon päätösottelussa Susijengin suurinumeroisesti kaatanut maailmanmestari Saksa asettuu uudelleen Susijengiä vastaan perjantaina klo 17 pelattavassa EM-välierässä. Saksa nujersi keskiviikon myöhäisessä puolivälieräottelussa Luka Doncicin tähdittämän Slovenian pistein 99–91 (45–51).
Susijengin vauhtipelaaminen näytti pitkään olevan Georgialle liikaa keskiviikon EM-puolivälierässä. Kaapattuaan levypallopelin haltuunsa Georgia kuroi päätösjaksolla kuuden pisteen päähän, mutta menetti otteensa Susijengin haamukolmosiin ja tuittuili tähtipelaajansa kentältä yli 6000-päisen Riian Xiaomi lähettäessä Suomen mitalipeleihin.
Yksi suomalaisen koripallon historian suurimmista otteluista pelataan tänään keskiviikkona Riian Xiaomi Areenalla, kun Susijengi kohtaa EM-puolivälierässä Georgian. Susijengin keulakiviin lukeutuva Mikael Jantunen, 25, kertoo odottaneensa mahdollisuutta pelata mitalipelipaikasta aina Berliinin vuoden 2022 EM-puolivälierän jälkeen.
Georgia on osoittanut viime vuosina pelatuissa EM-karsintaotteluissa viheliäiseksi vastustajaksi Susijengille. Kapealla, mutta taitavalla ja erinomaisesti roolitetulla miehistöllä pelaava Georgia pyrkii keskiviikon puolivälierässä rikkomaan pelitempon alhaiseksi ja hakemaan etulyöntiasemaa Susijengistä vahvojen yksilöidensä turvin.
Kahden nukutun yön jälkeen Susijengin kapteeni Sasu Salin, 34, kertoo sisäistäneensä lauantain myöhäisillan Serbia-voiton todellisen merkityksen. Kun keskiviikon EM-puolivälierään on samaiset kaksi yötä, kapteeni toivoo joukkueeltaan samanlaista latausta ja tarkkuutta kuin Serbiaa vastaan ja suomalaisfaneilta ryntäystä Riikaan tekemään yhdessä historiaa.
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on vahvistanut ensi viikolla pelattavien EM-puolivälierien otteluajat. Susijengi ja Georgia ottavat yhteen omassa puolivälieräkamppailussaan keskiviikkona 10.9. klo 17.00 alkaen.
Kaksikymmentä vuotta sitten Suomi ja Georgia pelasivat yhdessä vastakkain Euroopan B-divisioonassa. Ensi viikon keskiviikkona joukkueet kohtaavat Latvian Riiassa EM-puolivälierässä, johon Susijengi selvitti tiensä shokeerattuaan mestarisuosikki Serbian ja Georgia nujertamalla sunnuntaina olympiahopeamitalisti Ranskan.
Susijengin keskiviikon puolivälierävastustaja ratkeaa tänään sunnuntaina 7.9. Riian Xiaomi Areenalla pelattavassa neljännesvälierässä Ranskan ja Georgian välillä. Georgia on saapunut EM-kisakentille jo viime vuosista tutulla, NBA- ja Euroliiga-pelaajien tähdittämällä miehistöllään, kun taas Ranska on läpikäynyt arvokisatasolla nuorennusleikkauksen.
Lauantain myöhäisillan neljännesvälieräottelussa mestarisuosikki Serbian sensaatiomaisesti kaatanut Susijengi jatkaa EM-kisataivaltaan kolmen välipäivän jälkeen keskiviikkona, kun joukkue kohtaa puolivälierässä Riiassa Ranskan ja Georgian välisen ottelun voittajan. Liput otteluun ovat myynnissä.
EM-kisojen Round of 16 -vaiheessa Riiassa Susijengi toteutti yhden kaikkien aikojen isoimmista yllätyksistä EM-koripallohistoriassa, kun olympiapronssi- ja MM-hopeamitalisti Serbia kaatui 86-92 (48-44). Susijengi eteni täten EM-puolivälieriin.