3.8.2019 10:01 Maanantaina kesän 2019 leirityksensä aloittanut Susijengi lähtee lauantaina maaottelumatkalle Liettuaan ja Serbiaan. Päävalmentaja Henrik Dettmann odottaa joukkueeltaan ennakkoluulotonta pelaamista kahta maailman parhaisiin lukeutuvaa maajoukkuetta vastaan. Tiedossa on myös useampi susidebyytti.
(Vasemmalta) Mikko Koivisto, Andre Gustavson ja Edon Maxhuni ovat Susijengin vahvuudessa Liettuan ja Serbian matkalla. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.
Lyhyen ja intensiivisen maajoukkuekesän ensimmäiset vastustajat ovat todellakin raskassarjaa, sillä Kiinan MM-kisoihin valmistautuvat Liettua ja Serbia leiriytyvät tänä kesänä parhaalla miehistöllään.
Sunnuntaina 4.8. Klaipedassa vastaan asettuva Liettua on saavuttanut tällä vuosikymmenellä MM-pronssia 2010 ja EM-hopeaa 2013 ja 2015, kun taas keskiviikkona 7.8. Zrenjaninissa Susijengiä isännöivä Serbia on hallitseva MM- ja EM-hopeamitalisti.
- Meille tarjoutuu mahdollisuus kohdata kaksi joukkuetta maailman kärjestä heidän kotikentällään. Näissä otteluissa on tarjolla arvokasta oppia, joista ammentaa kollektiivista itseluottamusta jatkoon, päävalmentaja Henrik Dettmann arvioi.
Susijengi matkustaa Liettuaan ja Serbiaan viidentoista pelaajan vahvuisena. Kokeneesta osastosta matkassa ovat mm. viisien arvokisojen kävijät Mikko Koivisto, Shawn Huff ja Tuukka Kotti, kun taas viime kaudet NCAA:ssa pelanneille Edon Maxhunille, Elias Valtoselle ja Andre Gustavsonille ja BC Nokiassa läpimurtonsa tehneelle Aapeli Alaselle on tarjolla ensimmäiset miesten maaotteluminuutit.
- Nuoret pelaajat ovat kilpailleet tasaväkisesti kokeneempia susia vastaan Kisakallion leirityksellä. Odotan heiltä samaa ennakkoluulottomuutta myös maaottelutasolla, jatkaa Dettmann.
Kiinan MM-kisojen alkuun on enää neljä viikkoa ja Liettua on aloittanut valmistautumisensa. Päävalmentaja Dainius Adomaitisin koolle kutsuman 19 hengen miehistön johtotähtinä loistavat NBA:ssa tupla-tuplan keskiarvoilla urakoineet sentterit Domantas Sabonis ja Jonas Valanciunas.
Liettua pelasi kesän 2019 ensimmäisen valmistavan maaottelunsa perjantai-iltana Pamplonassa, missä isäntäjoukkue Espanja vei pidemmän korren pistein 78-70 (40-33).
Liettuan miehistöstä puuttui Pamplonan ottelussa edelleen viisi avainpelaajaa: Sabonis, Valanciunas, Mantas Kalnietis, Renaldas Seibutius ja Paulius Jankunas. Liettuan korkeimmista pisteistä vastasivat Lukas Lekavicius (10p) ja Martinas Gebenas (9p).
Espanjan pistehait olivat Willy Hernangomez (23p) ja Ricky Rubio (21p).
YLE TV2 televisioi Liettuan ja Susijengin välisen ottelun Klaipedasta sunnuntaina 4.8. klo 19.25 alkaen.
# |
Nimi |
Pituus |
Syntynyt |
Seura |
3 |
Antti KANERVO |
192 |
12.4.1989 |
Helsinki Seagulls |
4 |
Mikko KOIVISTO |
194 |
18.4.1987 |
Salon Vilpas |
5 |
Alex MURPHY |
206 |
3.6.1993 |
free agent |
7 |
Shawn HUFF |
198 |
5.5.1984 |
Helsinki Seagulls |
10 |
Tuukka KOTTI |
205 |
18.3.1981 |
Helsinki Seagulls |
18 |
Mikael JANTUNEN |
204 |
20.4.2000 |
Utah (NCAA) |
19 |
Elias VALTONEN |
198 |
11.6.1999 |
Arizona State (NCAA) |
21 |
Edon MAXHUNI |
186 |
21.3.1998 |
free agent |
22 |
Carl LINDBOM |
206 |
10.11.1991 |
HydroTruck Radom (POL) |
24 |
Aapeli ALANEN |
201 |
5.3.1996 |
Kataja Basket |
25 |
Juho NENONEN |
202 |
12.9.1987 |
Salon Vilpas |
29 |
Hannes PÖLLÄ |
212 |
9.3.1998 |
Oklahoma (NCAA) |
30 |
Andre GUSTAVSON |
192 |
7.5.1999 |
Richmond (NCAA) |
35 |
Ilari SEPPÄLÄ |
188 |
27.3.1993 |
Aix-Maurienne (FRA) |
41 |
Topias PALMI |
194 |
26.8.1994 |
Vanoli Cremona (ITA) |
Maajoukkuekesänsä voitokkaasti käynnistänyt Susijengi kohtaa Belgian toistamiseen maanantaina Espoo Metro Areenassa samalla neljäntoista miehen kokoonpanolla kuin avausottelussaan. Susijengillä on maanantaina myös mahdollisuus hakea Suomen kaikkien aikojen 500. miesten maaotteluvoitto.
Maanantaina Espoo Metro Areenalla juhlitaan Sasu Salinin vastikään täyttynyttä 150 maaottelun merkkipaalua Susijengissä. MaSu-Basketin kasvatti aloitti Susijengi-taipaleensa maanantaina päivälleen 15 vuotta sitten EM-karsintaottelulla Israelia vastaan ja hänestä on kasvanut vuosien aikana yksi suomalaisen maajoukkuehistorian ikonisimmista pelaajista.
Loppuunvaratuksi aiemmin julistettuun Susijengin EM-kisaotteluun Montenegroa vastaan lauantaina 30. elokuuta on vapautunut kansainvälisestä kiintiöstä satakunta lippua. Päivää aiemmin pelattavaan Suomi–Iso-Britannia -otteluun on lippuja jäljellä enää reilut 500.
Tampereen EM-alkulohkon päätösottelussa Susijengiä vastaan iskevä maailmanmestari Saksa kaatoi perjantai-iltana Ljubljanassa Luka Doncicin Slovenian 89–103 (48–53). Tampereen alkulohkon joukkueista tositoimissa perjantaina oli myös Iso-Britannia, joka haastoi Ranskan Pau’ssa, mutta kaatui lopulta pistein 74–67 (35–27).
Lauri Markkasen 48 pisteen hurjastelu Belgian kustannuksella Jyväskylän perjantai-illassa oli kaikkien aikojen seitsemäs 40 pisteen ylitys miesten maajoukkuetasolla. Markkanen on yltänyt sinivalkopaidassa 40 pisteeseen nyt jo kolme kertaa.
Todistusaineiston perusteella on pääteltävissä, että Lauri Markkanen nauttii pelaamisesta jyväskyläläisyleisön edessä. Markkanen paranteli miesten maaottelun yhden ottelun piste-ennätyksen 48 pisteeseen, kun Susijengi avasi EM-kisakesänsä juoksemalla Belgian nurin 105–62 (53–34) LähiTapiola Areenalla 4294 katsojan edessä.
Maailman kuuluisimman jyväskyläläisen tittelistä kisaava Susijengin johtotähti Lauri Markkanen, 28, iloitsee mahdollisuudestaan päästä pelaamaan maaottelua lapsuuden ja nuoruuden kotikaupunkiinsa. Markkanen toivoo näkevänsä illalla täyden LähiTapiola Areenan ja saavansa joukkueineen runsaasti tukea Belgian kaatoon.
Susijengin vieraaksi Tampereen EM-alkulohkoon saapuva Liettua näytti myrskyn merkkejä torstai-iltana Istanbulissa kaatamalla EM-kisojen mitalisuosikkien joukkoon ilmoittautuneen Turkin pistein 71–90 (31–52).
Viime kevätkaudella Italian ja Turkin liigoissa pelannut Susijengin luottomies ja Hyvinkään Pontevan kasvatti Edon Maxhuni, 188 cm ja 27 vuotta, palaa Ranskan pääsarjatasolle. Maxhunin uusi seura on viime keväänä Ranskan pudotuspelipaikoista taistellut perinteikäs BCM Gravelines-Dunkerque.
Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on nimennyt neljätoista pelaajaa kesän perjantaiseen avausotteluun Belgiaa vastaan Jyväskylän LähiTapiola Areenalla. Ottelussa tullaan näkemään maajoukkuehistoriaa kahdessakin muodossa.