25.11.2024 10:08 Torpan Poikien Taru Tuukkanen ylsi viime viikolla kahteen rajapyykkiin, kun hänelle tuli täyteen 300 pelattua runkosarjaottelua sekä 5000 pistettä runkosarjassa.
ToPon Taru Tuukkanen on naisten Korisliigan kolmessa viimeisessä pelissään ollut suorastaan koritykki, saldo 57 pistettä. Tämä tietää myös sitä, että hän runkosarjan peleissään ylitti 5000 pistettä, tarkka määrä kun on nyt 5025.
Se oikeuttaa 8. tilaan kaikkien aikojen korintekijätilastossa. Ottelukohtaiseksi keskiarvoksi muodostuu näin 16,6 pointsia.
Sen sijaan kaikkien aikojen pelattujen runkosarjaotteluiden tilastossa ottelumäärissä on ykkösenä Lea Hakala, 536.
ToPon kapteeni johdatti viime kaudella kasvattajaseuransa historian ensimmäiseen naisten Korisliiga-mestaruuteen tänä keväänä. Joukkue putsasi koko palkintopöydän, kun joukkue myös juhli Suomen Cupin mestaruutta talvella. Tuukkaselle Suomen mestaruus oli toinen.
Naisten Korisliiga käynnistyy 1. lokakuuta neljän ottelun kierroksella, ja mestari on selvillä viimeistään 29. huhtikuuta. Ohjelma tarjoaa jälleen tiukkoja taistoja ja erityistapahtumia ympäri maan.
Vimpelin Veto on tehnyt sopimuksen viime vuonna Kosovon Superliigaa pelanneen yhdysvaltalaispelaaja Jeanae Terryn kanssa.
Kouvottaret on solminut 1-vuotisen pelaajasopimuksen Kouvojen kasvatin Henriikka Vähäuskin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Henriikalle seitsemäs Naisten Korisliigassa Kouvottarien paidassa.
Klaukkalan NMKY:n kasvatti Magdalene Agyei, 26, on tehnyt uransa ensimmäisen sopimuksen ulkomaille. Kolminkertainen naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja pelaa ensi kaudella Espanjan kakkossarjan, LF Challengen, Nou Bàsquet Femení Castellóssa.
Kouvottaret on solminut 1-vuotisen pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Peli-Karhujen kasvatin Elli Heikkilän kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Heikkilälle 9. Naisten Korisliigassa.
Jessica Wisotzki ja ToPo ovat solmineet vuoden mittaisen sopimuksen. Kanadasta lähtöisin oleva 23-vuotias laitapelaaja aloittaa Suomesta ammattilaisuransa.
BC Nokia Naiset on solminut pelaajasopimuksen yhdysvaltalaisen Unique Draken kanssa kaudelle 2025–2026.
Vimpelin Veto on tehnyt sopimuksen yhdysvaltalaispelaaja Sara Puckettin kanssa.
Hallitseva naisten Suomen mestari Peli-Karhut jatkaa pelaajakiinnityksiään. Kolmantena ulkomaalaisvahvistuksena ryhmään liittyy Tulsan yliopistosta keväällä valmistunut 180-senttinen ja 22-vuotias Delanie Crawford.
19-vuotias, takakentällä viihtyvä Ella Sahuri siirtyy Tapiolan Honkaan kaudelle 2025-26. Heinolalaiskasvatti on pelannut viimeiset kolme kautta Lahti Basketballin Team Lemkemissä naisten 1. divisioonaa.