Vilpas finaaliin – Aatu Kivimäen kylmähermoinen ajo ratkaisi välierät

11.4.2021 19:29 Salon Vilpas selätti vaikeat ennakkoasetelmat ja lähetti ennakkosuosikki Helsinki Seagullsin pronssipeliin.

Aatu Kivimäki oli illan sankari Vilppaan ratkaisevassa välierävoitossa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Neljänneltä sijalta playoffeihin lähtenyt Salon Vilpas kaatoi runkosarjavoittaja Helsinki Seagullsin välierien kuudennessa ottelussa. Trillerimäinen peli ratkesi viime hetken korilleajolla Vilppaan hyväksi 84–83.

Ottelun voiton sinetöineestä layupista vastasi Vilppaan takamies Aatu Kivimäki, joka pelasi yhteensä 15 pisteen arvoisesti. Kivimäki on jo aiemmin jättänyt jälkensä pudotuspeleihin erityisesti aktiivisella mutta sitäkin tarkemmalla kolmen pisteen tulituksellaan.

– Viimeisessä hyökkäyksessä katsoin kelloa ja lähdin vaeltelemaan vasempaan laitaan. Pikku harhautus, ja McCullum meni siihen. Yhtäkkiä oli vapaa ajo korille ja yksi vastustaja enää jäljellä. Sinne se meni, totesi Kivimäki.

Vilppaan korkeimman pistesaldon kuitenkin keräsi Myles Stephens, jolle merkittiin 20. Myös Jeremiah Wood esiintyi edukseen 15 pisteellä, kuudella levypallolla ja seitsemällä koriin johtavalla syötöllä.

Tappion kärsineen Seagullsin puolella paras tilastoesitys nähtiin Wayne Martin Jr:lta, jolle kirjattiin 29 pistettä ja 13 levypalloa.

Ottelun jälkeen Seagullsin kapteeni Tuukka Kotti kommentoi hurjatempoista ottelusarjaa:

– Onnittelut Salolle. Huikea sarja ja korisväki sai viihdettä. Nyt on tyhjä fiilis. Uskoin, että käännetään vielä sarja ja kun ratkaisu tulee viime sekunnin heitolla on vaikea lähteä peliä purkamaan. Olen ylpeä porukasta ja kaikki antoivat kaiken itsestään. Se riitti nyt tähän.

Ottelutilastot

 
30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

Näytä lisää vastaavia