18.4.2012 A- ja B-nuorten SM-finaalien viimeiset finaalipaikat ratkesivat keskiviikkona pelatuissa kolmansissa välieräotteluissa. Finaaliin etenivät Honka Akatemia (A-pojat), Namika Lahti (B-pojat) sekä WB/Capitals I (A-tytöt).

Anton Odabasin Honka nähdään taas A-poikien SM-finaaleissa. Kuva: Francois Perthuis.
A-poikien SM-sarjan kolmannessa välieräottelussa Honka Akatemia karkasi jo varhain Tampereen Pyrinnöltä ja käytti toisella puoliajalla etumatkansa tehokkaasti hyväkseen matkalla 89–81 (50–33)-voittoon.
Hongalta Anton Odabasi (22/10), Visa Tarjanne (15/5) ja Teemu Sulonen (15/2) olivat takuunimet finaalipaikan varmistamisessa, Pyrintö jäi Kristian Rasinahon (26/6/3 riistoa) onnistumisten varaan.
A-poikien SM-finaaleissa kohtaavat Helsingin NMKY ja Honka Akatemia.
Namika Lahden piinkova puolustustyöskentely oli toisessa perättäisessä ottelussa liikaa Tapiolan Hongalle. Lahti vei ratkaisevan kolmannen välieräottelun päätösjakson 22-9 ja jatkoi finaaliin pistein 66–49 (30–28).
Lahden parhaat voitto-ottelussa olivat Juho-Matti Henttonen (16/3), Aapeli Alanen (14/7) ja Ville Karvonen (14/3). Hongasta erottautuivat Thomas van Santen (12/6) ja Leo Machana (11/12).
Namika Lahti kohtaa B-poikien SM-finaaleissa ToPon.
Vimpelin Veto ei pystynyt toiseen yllätysvoittoon Helsingissä, vaan WB/Capitals I pyyhkäisi ViVen tieltään kolmannessa A-tyttöjen välieräottelussa murskaavasti 76–39 (48–19).
WB/Capitalsin parhaina loistivat Janniina Koivunen (21/7), Noora Lakaniemi (15/2) ja Milla Kopra (5/13/2 syöttöä/2 blokkia). ViVen tehokkain oli Riikka Kujala (13/9).
WB/Capitals I tapaa A-tyttöjen SM-finaaleissa Honka Akatemian.
Susijengi saa jälleen kotiyleisön täyden tuen taakseen heinäkuun 3. päivä, kun joukkue kohtaa MM-karsintojen alkulohkovaiheessa Unkarin Veikkaus Arenalla Helsingissä. Viimeiset paikat viedään nyt käsistä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.
Saitko videolle huikean suorituksen junioripelissä? Ketterä crossover, älytön blokki, buzzer beater, nerokas syöttö tai pihtimäinen puolustuspeli – nyt etsitään taas juniorisarjojen kauden näyttävimpiä suorituksia.
Suomalaispäävalmentaja Mika Haakanan luotsaama Shanxi Flame voitti historian ensimmäisen Kiinan WCBA Club Cupin mestaruuden kaatamalla finaalissa Sichuanin selvin lukemin 95–74. Haakanan valmennustiimiin kuuluu myös suomalainen Petri Jaakkola.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Galatasaray raivasi tiensä Euroliigan välieriin Awak Kuierin huippupelin siivittämänä. Sara Bejedi oli liekeissä Turkin liigan pudotuspeleissä, Lotta-Maj Lahtiselle kauden piste-ennätys ja Anissa Pounds palasi pelikentille pitkän tauon jälkeen.
Koripallon lisenssipelaajien kaikkien aikojen ennätys 22 682 rikkoutui perjantaina. Lisenssiennätys on tärkeä virstanpylväs suomalaiselle koripallolle ja vahva viesti siitä, että lajin kasvu jatkuu.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Albina Syla tuikki yhtenä tähdistä, kun Rhode Island voitti Atlantic 10 -konferenssin lopputurnauksen ja eteni täten NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen. Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State putosivat välierissä.