5.9.2003 Miesten SM-Koriksen äänekoskelaisjoukkue Huima on pestannut miehistöönsä kaksi vahvistusta. Uudet miehet Huima-paidassa ovat amerikkalainen yleispelaaja Andrew Wormsley ja englantilainen korinalusjärkäle Stephen Barnes.
24-vuotias ja 195-senttinen Wormsley siirtyy Suomeen Tanskasta. Hän edusti viime kaudella Svendborgin joukkuetta. Wormsley voitti maan pääsarjan korikuninkuuden 23,5 pisteen keskiarvollaan, jonka lisäksi hän napsi 8,0 levypalloa. Pudotuspeleissä tahti oli vielä piirun verran kovempi, kun mies takoi 25,5 pistettä ja otti 10,5 levyriä. Yliopistovuotensa Wormsley vietti NCAA III divisioonan Westminster Collegessa.
Niinikään Yhdysvalloissa yliopiston käynyt Stephen Barnes on urallaan ehtinyt kiertää jo Eurooppaa. Ennen Suomeen tuloaan Northwestern Staten kasvatti on kolunnut Belgian, Englannin, Espanjan, Hollannin, Portugalin, Ranskan ja Ruotsin sarjoissa. Viime kaudella 203-senttinen, peräti 125-kiloinen ja 30-vuotias Barnes pelasi Espanjan neljänneksi korkeimmalla sarjatasolla EBA-liigassa joukkueenaan Celso Miguez Pontevedra. Pelaamassaan neljässä ottelussa Barnes teki 6,8 pistettä ja otti 5,3 levypalloa 13,8 minuutissa.
Huiman kotimainen runko pysyy tulevalle kaudelle koossa. Jatkajia ovat mm. Toni Ilmonen ja Tero Rantaniva, joita vahvistamaan saapuivat BC Jyväskylästä Ville-Pertti Lind ja Timo Naukkarinen. Huiman valmentajana jatkaa monissa liemissä keitetty Markku Ranta.Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.
Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.
Kauden 2025–2026 Korisliigan välierissä puhaltaa kymmenen erotuomarin joukko.
Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.
Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.
Korisliigan välieriin valmistautuva Uudenkaupungin Korihait tiedottaa tulevien kausien päävalmentajasta. Joukkuetta valmentaa ensi kaudesta lähtien kahden vuoden sopimuksella kolminkertainen Suomen mestari Pieti Poikola.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.