Aapeli Alanen palaa Bisonsiin

6.5.2024 12:01 Bisons Loimaa tiedottaa tehneensä 1+1-vuotisen Lahdesta kotoisin olevan Aapeli Alasen kanssa.

Kuva: Ville Vuorinen

Hyvää vauhtia jo seuraavaan Korisliiga-kauteen valmistautuva Bisons Loimaa on tehnyt 1+1-vuotisen sopimuksen Aapeli Alasen, 28, kanssa. Lahdesta kotoisin oleva Alanen palaa Loimaalle yhdeksän vuoden tauon jälkeen, sillä 201-senttinen laituri on edustanut Bisonsia Korisliigassa jo kaudella 2015-16.

Alanen on etenkin hyökkäyspäässä pelaaja, joka pystyy henkilökohtaisella taidollaan voittamaan joukkueelleen otteluja. Vielä käynnissä oleva Korisliiga-kausi Alasella vierähti Kouvolan Kouvojen paidassa, jossa mies viimeisteli tilastoikseen keskimäärin kymmenen pistettä ja neljä levypalloa ottelua kohden. Tilastollisesti parhaalla Korisliiga-kaudellaan Alanen on tehtaillut 14 pistettä ja kuusi levypalloa ottelua kohden.

Alanen omaa vankan, 232 Korisliiga-ottelun kokemuksen. Korisliigan lisäksi mies on pelannut Itävallan pääsarjaa kaudella 2021-22, sekä Islannin pääsarjaa kaudella 2022-23. Kahta ulkomailla vietettyä kautta ennen Alanen ehti Korisliigassa edustamaan Kouvojen ja Bisonsin lisäksi Kataja Basketia, BC Nokiaa, Korihaita, sekä kasvattajaseuraansa Namika Lahtea.

Ensi kauden joukkueen rakentamisessa kovaa vauhtia työskentelevä Bisonsin päävalmentaja Konsta Mastomäki on tyytyväinen siirtomarkkinoilta löytyneen Alasen päädyttyä Loimaalle.

- Aapeli on erittäin monipuolinen pelaaja, joka tuo meille paljon mahdollisuuksia oman pelaamisemme suhteen. Aapelin uhka hyökkäyspäässä on huomattava ja mies on myös kykenevä puolustaja Korisliigassa. Olen erittäin tyytyväinen että saamme sekä Korisliigassa että ulkomaan kentillä marinoituneen kokeneen pelaajan joukkueeseemme, Mastomäki tuumaa seuran tiedotteessa.

Alasen lisäksi Bisons on julkistanut ensi kauden joukkueestaan myös Eemeli Hollon, 23. Hollo jatkaa kasvattajaseurassaan ja pelaa tulevalla kaudella kolmatta kauttaan Korisliigassa.

Henkilöt

Asiat

 
4.2.2025 12:17 Pääjuttu

Eero Saarinen on poissa

Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.

3.2.2025 13:58 Korisliiga

Bisons Loimaan ja Salon Vilppaan siirretty ottelu pelataan 12.3.

Lauantailta 1.2. siirretyn ottelun uusi ajankohta on selvinnyt. Bisons Loimaa ja Salon Vilpas kohtaavat 12. maaliskuuta.

1.2.2025 19:54 Korisliiga

Erik Sajantila upotti Korihait kaaren takaa – Katajasta ei tänään vastusta Kauhajoelle

Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.

31.1.2025 20:25 Korisliiga

Kahdeksanhenkinen Nokia voittoon Kobrista – toiset perättäiset KTP:lle ja Kouvoille

Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.

31.1.2025 16:19 Korisliiga

Bisonsin ja Vilppaan välinen ottelu siirretty

Bisons Loimaan ja Salon Vilppaan välinen Korisliiga-ottelu lauantailta 1. helmikuuta on siirretty uuteen ajankohtaan Loimaan liikuntahallin käyttökiellon takia.

29.1.2025 20:45 Korisliiga

Kokko ja Wood tukahduttivat vajaamiehisen Katajan – joensuulaisille jatkosarjavaiheen toinen tappio

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.

28.1.2025 20:42 Korisliiga

KTP-Basket avasi jatkosarjataipaleensa roimalla voitolla – ylälohkon puolella Seagulls päihitti Kauhajoen

Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.

28.1.2025 10:07 Korisliiga

Katajasta tuttu Rashard Odomes Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaispelaaja Rashard Odomesin, 29, kanssa. Odomes (198 cm) on tuttu Suomen koripallokentiltä, kun mies pelasi kauden 2020-21 Kataja Basketissa.

27.1.2025 12:45 Korisliiga

Sarcevic tuhannen riiston rajapyykkiin

Korihaiden Bojan Sarcevic, joka pelaa 19. kauttaan Korisliigaa, ylitti lauantaina jatkoaikadraamassa Kauhajokea vastaan tuhannen runkosarjariiston rajan.

27.1.2025 10:46 Korisliiga

Kouvoista tuttu korikuningas Deshon Taylor loppukaudeksi Kotkaan

Alemmassa jatkosarjassa pelaava KTP-Basket on solminut sopimuksen kaudella 2022-23 Korisliigan korikuninkuuden Kouvojen riveissä voittaneen takamiehen kanssa.

Näytä lisää vastaavia