4.8.2019 09:30 Korisliiga-kauteen valmistautuva Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen takapelaajan kanssa.
UNC Ashevillessä yliopistouransa pelannut Thomas tehtaili viimeisellä kaudellaan 32 ottelussa 16,5 pistettä, 5,8 levypalloa ja 2,8 syöttöä 32 minuutissa, riistäen pallon vastustajalta lähes 2 kertaa ottelua kohden.
Toisesta yliopistokaudestaan lähtien Thomas kuului joukkueensa aloitusviisikkoon ja mies valittiin vuosina 2017 ja 2018 myös All-Big South First Team -tähdistöviisikkoon sekä koko konferenssin parhaaksi puolustuspelaajaksi.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.https://t.co/BvSw4g9BYK Ahmad Thomas Pyrinnön takakentälle #korisliiga #pyrintö #aina
— Pyrintö Basketball (@TrePyrinto) August 2, 2019
191-senttinen takakentän pelaaja aloittaa Pyrinnössä toisen ammattilaiskautensa. Keväällä mies nähtiin Luxemburgin Total Leaguessa AB Conternin riveissä. Conternissa tilastoimissaan otteluissa Thomas kokosi itselleen 38 minuutissa 25 pistettä, 7,5 levypalloa ja 3,3 syöttöä. Puolustuspäässä Thomas haki 2,5 riistoa ottelua kohden. Luxemburgista paluun jälkeen, hän on pitänyt pelituntumaa yllä kotimaassaan.
- Ahmadin resume ei vielä ole sieltä kovimmasta päästä. Hänen on tarkoitus tuoda meille puolustuspäähän se key factor, jolla saamme vastustajan takakentälle painetta ja aiheutettua kaaosta, kommentoi päävalmentaja Sami Toiviainen seuran tiedotteessa.
- Hyökkäyspäähän saamme varmasti monipuolisen osaajan, joka fyysisyytensä ansiosta antaa meille mahdollisuuden hyökätä entistä monipuolisemmin, Toiviainen jatkaa.
Thomasin sopimuksen myötä Pyrinnöllä on sopimukset Antero Lehdon, Justus Kilpisen, Lassi Kilpisen, Ville Haapojan, Panu Peltokankaan, Petri Heinosen ja B.J. Raymondin kanssa.
24-vuotiaan Thomasin sopimus sisältää kuukauden try-out jakson.
Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.
Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.
Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.
Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.
Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.