14.8.2025 11:11 Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Ahren Freemanin kanssa.
Yliopistovuotensa 24-vuotias ja 200-senttinen Freeman pelasi New Orleansin yliopistossa (NCAA1) sekä viimeiset kaksi vuotta UT Rio Grande Valleyn yliopistossa Texasissa. Viimeisellä kaudellaan Texasissa hän tilastoi 11,1/5,7 ottelua kohden.
Freeman pelasi Australiassa NBL1-sarjassa kevään ja kesän 2025 Albury-Wodongan joukkueessa tehokkaasti 22/9,3.
Hänen vahvuutena on monipuolisuus ja urheilullisuus. Hänen luontainen pelipaikkansa on nelospaikalla. Monipuolisuutensa ansiosta hän voi pelata myös laidassa ja sisällä. Valmennus etsi ns. “linkkuveitsipelaajaa” ja Ahrenista odotetaan juuri tämän roolin täyttäjää.
Floridasta kotoisin olevalla Freemanilla on myös Unkarin passi, koska hänen isoisänsä oli unkarilainen. Näin Ahren kommentoi itseään ja syntynyttä sopimusta:
- Vahvuuteni on viimeistely korin läheisyydessä. Tuon energiaa ja levypallopelaamista joukkueeseen. Teen kaiken joukkueen eteen. Joukkueen menestyminen tuo myös yksilölle menestystä. Olen harjoitellut hyvin koko kesän ja keskittynyt kokonaisvaltaiseen harjoitteluun. Olen erittäin iloinen mahdollisuudesta tulla pelaamaan Pyrintöön ja Korisliigaan. Odotan innolla millaisia muistoja tulemme tekemään yhdessä niin kentällä kuin kentän ulkopuolella.
- Etsittiin nelospaikalle monipuolista pelaajaa, joka sopii meidän pelitapaamme molemmissa kenttäpäädyissä. Ahrenilla on kyky laittaa palloa koriin, niin kasvot kohti koria kuin selkä koria kohti. Monipuolinen pelaaja, joka täyttää “linkkuveitsi” määritteet hyvin, päävalmentaja Tero Hassinen kommentoi.
Pyrinnöllä on voimassa olevat sopimukset Riku Laineen, Valtteri Mervolan, Topias Jokelan, Joona Hakamaan, Erik Muhosen, Kion Williamsin, Justice Smithin, Jared Billupsin, Otto Räisäsen ja Jaakko Niemisen kanssa.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.
Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.