7.9.2022 08:37 BC Nokian Korisliiga-joukkue on tehnyt pelaajasopimuksen 206-senttisen yhdysvaltalaisen Alan Herndonin, 27, kanssa. Herndon on kokenut pelaaja, joka on ehtinyt pelata kotimaansa lisäksi jo viidessä maassa.

Herndon pelasi yliopistouransa Wyomingin yliopistossa vuosina 2013-2018, jossa hänet valittiin seniorikaudellaan Mountain West -konferenssin kauden parhaaksi puolustajaksi sekä median että valmentajien puolesta. Neljännellä kaudellaan Wyomingissa Herndon tilastoi 11,9 pistettä, 5,7 levypalloa, 2,0 syöttöä ja 2,2 torjuntaa ottelua kohden.
Yliopistouransa jälkeen Herndon lähti maailmalla ammattilaiseksi. Vaikka kyseessä onkin vielä vain 27-vuotias pelaaja, niin hänen historiastaan löytyy pelejä Turkista, Japanista, NBA G Leaguesta, Kreikasta, Hollannista ja Puolasta.
Kauden 2021-22 Herndon pelasi Puolan pääsarjan Astoria Bydgoszczissa, jossa hän tilastoi 7,0 pistettä, 4,2 levypalloa, 1,2 syöttöä ja 0,9 torjuntaa ottelua kohden.
– Laadukasta isoa pelaajaa ei ole helppo löytää. Alan on kaveri, joka pystyy joukkueemme teeman mukaisesti tekemään paljon eri asioita. Hän pystyy postaamaan, juoksemaan kenttää ja heittämään myös kaukaa, BC Nokia päävalmentaja Greg Gibson ataustoittaa
– Hänet on jo marinoitu monissa liemissä, mikä on iso plussa. Alan myös tuntee Xavierin (Ford) pitkän ajan takaa, joten heidän kemiat ovat jo ennalta kohdillaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.