Aleksi Koskinen BC Nokian apuvalmentajaksi

2.7.2023 11:48 BC Nokian oma kasvatti Aleksi Koskinen, 31, on tehnyt kahden vuoden mittaisen valmennussopimuksen BC Nokian miesten edustusjoukkueen kanssa. Koskinen toimi viimeiset neljä kautta Itävallassa Swans Gmundenin apuvalmentajana.

Aleksi Koskinen palaa valmentamaan Suomeen. Kuva: Ville Vuorinen.

Koskisen visiitti Itävaltaan oli monellakin tapaa menestyksekäs. Neljän kauden aikana Gmunden saavutti kaksi Itävallan mestaruutta, kaksi Super Cup -voittoa ja yhden Itävallan cupin pokaalin. Päävalmentajana joukkueessa toimi Anton Mirolybov, joka valittiin tänä aikana kahdesti Itävallan vuoden valmentajaksi.

Koskisella on Itävalta vuosien myötä monipuolista kokemusta aina Itävallan divarista FIBA Europe Cupiin, jossa Gmunden jäi viime kaudella alkulohkovaiheeseen.

Ennen siirtymistään Itävaltaan Koskinen oli apuvalmentajana Näädissä kolmen kauden ajan.

- Olen päässyt tarkkailemaan BC Nokiaa myös ulkopuolelta, vaikka aikaisemmin olen ollut sisäpiirissä. Nokialla alkaa olemaan maaperää: olosuhteet ovat uuden hallin myötä pian kunnossa ja seurassa kasvatetaan hyviä junioreita. Nämä ovat asiat, jotka tekevät paluun mielenkiintoiseksi, Koskinen taustoittaa.

Koskinen on myös nähty monta kesää Suomen nuorisomaajoukkueiden valmentajana. Tänä kesänä 2023 hän on mukana B-divisioonan EM-kisoihin valmistautuvan Suomen 20-vuotiaiden miesten mukana.

Pelaajaurallaan Koskinen ehti pelata 93 ottelua Korisliigassa Lappeenrannan NMKY:ssä ja FoKoPossa. Palkintokaappiin pelaajaura toi yhden cup-mestaruuden. Suomen nuorisomaajoukkueissa hän on pelannut 29 ottelua. Koskinen oli pelaajana mukana nostamassa BC Nokiaa Korisliigaan kaudella 2014-15.

Henkilöt

Asiat

 
29.12.2025 19:43 Korisliiga

Seagullsin Rougeaulle yhden ottelun kilpailukielto

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.

29.12.2025 14:35 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2026–27 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.

28.12.2025 21:29 Korisliiga

Bisons sai katki tappioputkensa – Lahti haastoi Vilpasta viimeiseen asti mutta kaatui lopulta pisteellä

Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.

27.12.2025 18:40 Korisliiga

Kauhajoki Korisliigan kärkeen Luukkosen vahvan esityksen siivittämänä

Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.

21.12.2025 20:01 Korisliiga

Korihailta väkevä esitys kotikentällä – Seagulls kaatui ja sarjapisteet tasoittuivat

Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.

20.12.2025 20:20 Korisliiga

Kataja jatkaa nousuaan kohti jatkosarjojen rajaviivaa – Kauhajoki kukisti Vilppaan ja tasasi pisteet kärjen kanssa

Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.

19.12.2025 20:56 Korisliiga

Pyrintö tiukasti kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa – Lahti kaatoi sarjaa jaetulla ykkösijalla johtavan Hongan

Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.

17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

Näytä lisää vastaavia