2.7.2023 11:48 BC Nokian oma kasvatti Aleksi Koskinen, 31, on tehnyt kahden vuoden mittaisen valmennussopimuksen BC Nokian miesten edustusjoukkueen kanssa. Koskinen toimi viimeiset neljä kautta Itävallassa Swans Gmundenin apuvalmentajana.

Aleksi Koskinen palaa valmentamaan Suomeen. Kuva: Ville Vuorinen.
Koskisen visiitti Itävaltaan oli monellakin tapaa menestyksekäs. Neljän kauden aikana Gmunden saavutti kaksi Itävallan mestaruutta, kaksi Super Cup -voittoa ja yhden Itävallan cupin pokaalin. Päävalmentajana joukkueessa toimi Anton Mirolybov, joka valittiin tänä aikana kahdesti Itävallan vuoden valmentajaksi.
Koskisella on Itävalta vuosien myötä monipuolista kokemusta aina Itävallan divarista FIBA Europe Cupiin, jossa Gmunden jäi viime kaudella alkulohkovaiheeseen.
Ennen siirtymistään Itävaltaan Koskinen oli apuvalmentajana Näädissä kolmen kauden ajan.
- Olen päässyt tarkkailemaan BC Nokiaa myös ulkopuolelta, vaikka aikaisemmin olen ollut sisäpiirissä. Nokialla alkaa olemaan maaperää: olosuhteet ovat uuden hallin myötä pian kunnossa ja seurassa kasvatetaan hyviä junioreita. Nämä ovat asiat, jotka tekevät paluun mielenkiintoiseksi, Koskinen taustoittaa.
Koskinen on myös nähty monta kesää Suomen nuorisomaajoukkueiden valmentajana. Tänä kesänä 2023 hän on mukana B-divisioonan EM-kisoihin valmistautuvan Suomen 20-vuotiaiden miesten mukana.
Pelaajaurallaan Koskinen ehti pelata 93 ottelua Korisliigassa Lappeenrannan NMKY:ssä ja FoKoPossa. Palkintokaappiin pelaajaura toi yhden cup-mestaruuden. Suomen nuorisomaajoukkueissa hän on pelannut 29 ottelua. Koskinen oli pelaajana mukana nostamassa BC Nokiaa Korisliigaan kaudella 2014-15.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.
Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.
Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.
Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.
Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.