31.5.2024 12:30 Karhu Basket on solminut vuoden pelaajasopimuksen 25-vuotiaan takamiehen Andre Gustavsonin kanssa. Gustavson on pelannut kuusi ottelua Susijengin paidassa. Kaikki ikäluokat huomioiden Gustavson on pukenut maajoukkuepaidan ylleen sata kertaa.
Kuva: Richmond
196-senttinen Gustavson on helsinkiläisen Wartti Basketin kasvatti. Gustavson pelasi kaudet 2016-17 sekä 2017-18 divari A:ta HBA:n joukkueessa. Kaudella 2017-18 Gustavson teki keskiarvoksi divarissa 11,6 pistettä, kolme levypalloa ja 2,5 syöttöä. Lisäksi hän riisti 1,5 kertaa 30 pelatussa ottelussa.
Kahden HBA:ssa pelatun kauden jälkeen Gustavson siirtyi pelaamaan yliopistokoripalloa NCAA:n puolelle. Kouluna oli Richmond ja siellä Gustavson pelasi viiden kauden aikana yhteensä 140 ottelua. Viimeisellä yliopistokaudella 2022-23 otteluita kertyi 33 ja peliaikaa tuli runsaat 29 minuuttia ottelua kohden. Keskiarvoksi tuli 4,9 pistettä, 3,1 levyriä ja 1,2 syöttöä. Kakkoset upposivat 60 ja kolmoset 37,3 prosentin tarkkuudella. Richmond Spiders pelaa NCAA:n ykköstasolla, Atlantic 10 konferenssissa. Kaudella 2021-22 Richmond voitti konferenssinsa ja eteni NCAA:n lopputurnauksessa toiselle kierrokselle.
Viime kausi (2023-24) jäi kokonaan väliin loukkaantumisen takia. Kokonaisuudessaan visiitti USA:ssa kesti kuusi vuotta ja sinä aikana Gustavson luki itsensä maisteriksi asti.
Gustavson on pelannut tasan 100 maaottelua. Niistä kuusi on tullut Susijengin kanssa ja pisteitä on syntynyt 4,3 per maaottelu. Haastajamaajoukkueessa Gustavson on pelannut 13 maaottelua ja niissä pistekeskiarvon on 9,3 per ottelu. Nuorten maaotteluita kertyi U16-U20-ikäluokissa yhteensä 81 ja 14 U20 maaottelussa pistekeskiarvoksi merkattiin 9,2 ottelua kohden.
- Andre tulee kuuden Yhdysvalloissa vietetyn vuoden jälkeen vähän ns. tutkan ulkopuolelta monille Korisliigan seuraajille ja haluaa varmasti näyttää osaamisensa, kun on vihdoin saanut terveysmurheet selätettyä. Saamme joukkueeseen fiksun ja työteliään pelaajan, josta IKH Areenan kotiyleisö tulee varmasti pitämään, päävalmentaja Janne Koskimies kommentoi tuoretta pelaajasopimusta seuran tiedotteessa.
– Haluan kiittää Jannea ja koko Kauhajoen Karhubasketin organisaatiota tästä mahtavasta mahdollisuudesta edustaa todella ammattimaista ja voittavaa seuraa. Olen täysin valmis ottamaan ensimmäiset askeleet ammattilaisena näin hienossa ympäristössä ja haluan osoittaa, että pystyn auttamaan joukkuetta saavuttamaan sen asettamat tavoitteet ensi vuonna, Gustavson kommentoi.
-Viimeiset kuusi vuotta olen viettänyt Richmondin Yliopistossa, Virginian Osavaltiossa, NCAA 1-divisioonan joukkueessa, minkä aikana ehdin suorittamaan kandin sekä maisterin MBA-opinnot koripallon ohella. Kuudesta vuodesta viisi ensimmäistä vuotta pelasin Richmond Spidersin paidassa, voittaen konferenssimestaruuden vuonna 2022. Se mahdollisti meille mahdollisuuden pelata NCAA-lopputurnauksessa, jossa pystyin auttamaan joukkuetta etenemään 32 parhaan joukkoon koko Yhdysvalloissa. Pandemian takia minulla oli mahdollisuus pelata vielä yksi vuosi ja aloittaa maisteritutkintoni samalla. Keväällä 2023 pelilupani umpeutuessa jäin yliopistoon vielä vuodeksi suorittamaan maisteritutkintoni loppuun.
- Kaudella 2023-2024 olin joukkueen kanssa koko vuoden, mukana treenaamassa ja samalla valmistamassa joukkuetta apuvalmentajan roolissa. Tämä mahdollisti sen, että näin läheltä amerikkalaista huippuvalmennusta ja opin koripallon strategisista puolista enemmän, sekä pystyin pysyä pelikunnossa ja valmistautua seuraavaan kauteen. Olen täysin omistautunut ammattikoripalloon ja innolla valmis ottamaan haasteen vastaan, Gustavson päättää.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.