Antero Lehto ja BC Nokia jatkosopimukseen

19.5.2022 10:06 38-vuotias takamies ja nokialaisseura solmivat vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Tuleva kausi on vuonna 2000 Korisliigassa debytoineelle Lehdolle jo uran 23.

Antero Lehto on Korisliigan runkosarjan ottelutilaston maratontaulukossa toisena 738 ottelulla. Kuva: Ville Vuorinen

Tampereen Pyrinnössä koripallokasvatuksensa saanut Lehto on edustanut BC Nokiaa viimeisen kahden kauden ajan, joista keväällä päättyneellä kaudella hän tilastoi keskimäärin 11,0 pistettä, 1,6 levypalloa ja 2,7 syöttöä ottelua kohden.

- Nokialla jatkaminen on hienoa. Itsellä oli halua jatkaa uraa ja omasta mielestä löytyy vielä bensaa tankista. Nokialla oli myös kova halu saada minut ensi kauden joukkueeseen, niin molemmat osapuolet oli tyytyväisiä ja sopimus syntyi, Antero Lehto kommentoi seuran tiedotteessa.

- Nämä kaksi vuotta Nokialla ovat olleet hienoja, vaikka molemmilla kausilla on ollut omat vaikeutensa. Toivottavasti saadaan ehjä kausi alle, ettei olisi kauden jälkeen ainakaan hirveästi huulilla mitä jos -juttuja.

Lehdon meriittilista hakee vertaistaan suomalaisessa koripallossa. Kotimaassa hänen saavutuksiinsa voidaan laskea kolme Suomen mestaruutta (2010, 2011, 2014), Suomen Cup -voitto (2013), Vuoden pelaaja -palkinto (2014), Vuoden puolustuspelaaja -palkinto (2012), kaksi Vuoden kehittyneimmän pelaajan palkintoa (2004, 2014) ja hurjat 830 Korisliiga-ottelua.

Kansainvälisesti Lehto on pelannut 13 ottelua Susijengissä ja hän on yksi niistä 12 suomalaiskoripalloilijasta, jotka ovat pelanneet MM-kisoissa (2014). Korisliigan lisäksi pelejä löytyy myös Baltian liigasta, EuroChallengestä ja Italian Serie A:sta.

- Loistavia uutisia meille. Olemme todella onnellisia, että saimme Anteron jatkamaan. Hän on todellinen veteraanipelaaja, jolla on mielettömästi kokemusta ja loistava työmoraali. Hän on kaveri, jonka tarvitsemme joukkueeseen, päävalmentaja Greg Gibson kommentoi.

Lehdon lisäksi BC Nokian sopimuspelaajiin kuuluvat Niko Mattila, Antti Ahonen ja Hugo Boman. Joukkuetta valmentaa Greg Gibson ja Tero Vasell.

Henkilöt

Asiat

 
12.6.2026 12:00 Korisliiga

Salon Vilpas koripallon Mestarien liigan karsintoihin

Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.

12.6.2026 09:59 Korisliiga

Aatu Kivimäki kolmivuotisella sopimuksella Karhu Basketiin

Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.

11.6.2026 13:40 Korisliiga

Eino Pällijeff ja Kouvot sopimukseen

Viime kauden Pällijeff pelasi AC Oulu Basketin riveissä ja oli joukkueineen taistelemassa I divisioona A:n finaaleissa noususta Korisliigaan. Oulun lisäksi Pällijeff on pelannut HBA:n ja JBA:n paidassa. Sopimus on malliltaan 1+1-vuotinen.

10.6.2026 20:35 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2026–2027 myönnetty: Keski-Suomi palaa liigakartalle – ennätysmäärä joukkueita pääsarjoissa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.

8.6.2026 15:05 Korisliiga

Vilpas hurjana siirtomarkkinoilla: Mikael Aalto Saloon

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.

4.6.2026 09:26 Korisliiga

Tyeree Bryan Kauhajoelle, Cedric Latimer joukkueen valmennukseen

Uuden päävalmentaja Konsta Mastomäen johdolla Kauhajoen uudeksi pelaajaksi on rekrytoitu 23-vuotias, 196 senttinen ja 98 kiloinen Tyeree Bryan. Joukkueen apuvalmentajaksi saapuu Cedrid Latimer.

3.6.2026 09:59 Korisliiga

Korisliiga-legenda René Rougeau ja Seagulls jatkosopimukseen

Helsinki Seagulls on tehnyt yhden kauden mittaisen sopimuksen joukkueen monivuotisen kapteenin René Rougeaun kanssa. Korisliigassa huimat viisi mestaruutta voittanut yhdysvaltalaispeluri on edustanut Seagullsia jo kaudesta 2022-23 asti.

2.6.2026 09:05 Korisliiga

Max Besselink jatkaa Kataja Basketissa

Laitahyökkääjän viime kausi päättyi ikävästi loukkaantumiseen vasta kauden toisessa ottelussa. Jatkosopimus on kestoltaan yksivuotinen.

1.6.2026 19:00 Korisliiga

Vuoden pelaaja Samu Adler tekee muuttoa Indianaan mieli avoimena: ”En tiedä yhtään, mitä odottaa, mutta sillä mennään, mitä sieltä sanotaan”

Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.

1.6.2026 12:15 Korisliiga

Simeon Stefanovic Vilppaan takakentälle

Tuore koripalloilun Suomen mestari Salon Vilpas on tehnyt kahden vuoden pelaajasopimuksen Simeon Stefanovicin kanssa. 188-senttinen takamies pelasi juniori-ikäisenä neljä vuotta Espanjassa ja ensimmäiset liigakokemukset tulivat viime kaudella Lapuan Kobrissa.

Näytä lisää vastaavia