5.3.2024 19:07 Kolminkertainen Suomen mestari ja vuoden 2014 pelaaja "kapteeni Lehto" jatkaa kasvattajaseurassaan vielä ensi kaudellakin.

Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Tampereen Pyrintö tiedottaa, että seura on tehnyt jatkosopimuksen 39-vuotiaan kapteeninsa Antero Lehdon kanssa. Sopimus koskee kautta 2024–25.
Lehto on pelannut Korisliigassa jo 24 kautta ja 886 ottelua. Hän on ollut voittamassa Pyrinnön riveissä kolmea Suomen mestaruutta, yhtä hopeaa ja yhtä pronssia. Hänet on valittu myös vuoden pelaajaksi vuonna 2014, vuoden puolustuspelaajaksi vuonna 2012 ja kehittyneimmäksi pelaajaksi sekä vuonna 2004 että MVP-kaudellaan 2014. Hänellä on tilillään kaikkien aikojen eniten onnistuneita kolmen pisteen heittoja Korisliigan runkosarjassa. Kaikkien aikojen pistetilastossa hän on tällä hetkellä seitsemäntenä ja syöttötilastossa kuudentena.
Lehto kommentoi sopimustaan samassa tiedotteessa:
– On mahtavaa päästä jatkamaan omaa pelaajauraa vielä ensi kautenakin, ja mikä sen hienompaa kuin tehdä se omassa kasvattajaseurassa Pyrinnössä. Päävalmentaja Tero Vasellin pitkä jatkosopimus helpotti päätöksentekoa huomattavasti, ja ensi kauden suunnitelmat saivat vakuutettua minut pelaamaan vielä ainakin yhden kauden.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.
Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.
Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.
Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.
Koen Sapwell ja Jayden Taylor paukuttivat pisteitä, kun Kotkassa juhlittiin kotijoukkueen voittoa.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Kataja Basket johtaa lohkoa mutta kärsi kirvelevän tappion taulukon toiseksi viimeistä sijaa pitävälle Kouvoille.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Korihait vei kotivoiton Kauhajoesta ja alemmassa jatkosarjassa puolestaan Bisons päihitti Kobrat lähes 60 pisteen marginaalilla. Voiton ansiosta loimaalaiset nousivat toistaiseksi pudotuspeliviivan yläpuolelle.