6.3.2020 12:20 Mirolybov on solminut jatkosopimuksen Swans Gmundenin kanssa. 42-vuotiaan Mirolybovin alku itävaltalaisseuran penkin päässä on ollut hieno.
Anton Mirolybov siirtyi täksi kaudeksi Itävaltaan. Joukkue taistelee tiukasti runkosarjan voitosta. Kuva: Swans Gmunden
Sarjan kärkijoukkueisin povattu ryhmä on Itävallan Superliigassa jaetulla kärkipaikalla tasapisteissä Klosterneuburgin kanssa, kun runkosarjaa on pelaamatta kuusi ottelua.
- Erittäin hyvä fiilikset jatkosopimuksesta. Olen viihtynyt seurassa ja kaupungissa todella hyvin. Hommat toimivat ammattimaisesti ja pystyn keskittymään vetämään hyviä harjoituksia ja voittamaan pelejä, Mirolybov iloitsee tuoreesta jatkodiilistään.
Seurajohto on ollut tyytyväinen suomalaisvalmentajan johtamaan joukkueeseen, jonka tähtäimessä on palauttaa mestaruuspokaali kaupunkiin kevään 2010 jälkeen.
- Anton on tehnyt hienoa työtä ensimmäisestä päivästä lähtien. Hän on pystynyt kehittämään pelaajia ja ymmärtää hyvän joukkuepelin merkityksen. Olemme äärimmäisen tyytyväisiä, että hän jatkaa seurassamme seuraavat kaksi kautta, joukkueen GM Richard Poiger kommentoi.
Mirolybov on tyytyväinen jatkosopimukseen.
- Aloitimme neuvottelut kaikessa rauhassa jo vuodenvaihteessa. Tämä tuo minulle valmentajana varmuutta ja etenkin jatkuvuutta, jota olen kaivannut viime vuodet. Tässä seurassa kohtaavat ne asiat, joita haluan: motivoituneet pelaajat ja toimiva seura. Myös kaupunki on äärimmäisen hieno.
Mirolybovin apuvalmentajana on toiminut BC Nokian valmennusstaffista Itävaltaan siirtynyt Aleksi Koskinen.
- Aleksi on tehnyt tällä kaudella työstäni helppoa. Ensimmäistä kertaa minulla on ulkomailla valmentaessani suomalainen apuvalmentaja, ja yhteistyömme on toiminut todella hienosti.
- Seuraava tavoite on saada sorvattua hänelle ja pelaajille jatkosopimukset. Tahtotilani on se, että joukkue pysyisi mahdollisimman samana ensi kaudella, Mirolybov päättää.
Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.
Danny Janssonin valmentama Heidelberg kukisti Olivier Nkamhouan edustaman Chemnitzin Saksan Bundesliigan tiistaina puolivälierien neljännessä osaottelussa suurinumeroisesti 92–64 (48–41). Heidelberg eteni näin Bundesliigan välieriin, joissa se kohtaa toisen suomalaisjoukkueen – Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman hallitsevan Saksan mestarin Bayern Münchenin.
Sasu Salin huipentaa keväänsä tähtäämällä pitkän uransa ensimmäiseen Suomen ulkopuoliseen kansallisen liigan mestaruuteen. Salinin Cluj-Napoca peittosi Valcean Romanian liigan välierien kolmannessa osaottelussa lunastaen finaalipaikkansa. Perttu Blomgrenin erinomainen kevätkausi Latviassa päätyi puolestaan hopeamitaleihin.
Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.
Aatu Kivimäen Patrioti Levice peittosi Inter Bratislavan Slovakian liigan ratkaisevassa viidennessä finaaliottelussa lauantai-iltana lukemin 85-76 (44-38). Mestaruus oli Levicelle neljäs perättäinen. Kivimäki seurasi finaalisarjaa loukkaantuneena sivusta, mutta kuului läpi kauden Slovakian mestarin avainmiehistöön.
Roosa Lehtorannan ja Saarlouis Royalsin hieno kausi Saksan Bundesliigassa tuli päätökseen, kun joukkue hävisi finaaleissa Kelternille. Kokonaisuudessaan kausi oli kuitenkin positiivinen finaalitappiosta huolimatta.
Severi Kaukiaisen BC Kalev/Cramo päihitti Viron liigan kolmannella välieräkierroksella haastajansa Raplan selkein lukemin 96-79 (51-28) Severi Kaukiaisen heilutellessa tahtipuikkoa. Kaukiainen ja Kalev/Cramo puolustavat finaaleissa mestaruuttaan Tartto-TalTech-välieräsarjan voittajaa vastaan.
Vuodenvaihteessa Bosniasta Latviaan siirtynyt Perttu Blomgren keräsi 10 pistettä, neljä levypalloa ja kolme syöttöä, kun hänen edustamansa BK Ventspils peittosi Rigas Zellin 84–94 (43–50) kolmannessa ja ratkaisevassa Latvian liigan välieräottelussa.
Tuomas Iisalo on palkattu NBA-seura Memphis Grizzliesin päävalmentajaksi monivuotisella sopimuksella. Kyseessä on jälleen kerraan suomalaisen koripallon ja valmennusosaamisen merkkipaalu.
Saksan MM-kultaan luotsannut ja Suomessa pitkän uran tehnyt Gordon Herbert on nimetty Kanadan miesten koripallomaajoukkueen uudeksi päävalmentajaksi.