Arvokisakävijä Uusi-Seelanti pelaa kollektiivista, vauhdikasta koripalloa

24.6.2024 10:00 Susijengin ja Uuden-Seelannin edellisestä kohtaamisesta on vierähtänyt jo vuosikymmen, mutta kokeneen arvokisakävijän yhteispelin päärakennusaineet ovat pysyneet vuosien saatossa samana. Uusi-Seelanti pelaa yhdessä, puolustaa joukkueena, heittää kaukaa tarkasti ja tahtoo juosta kenttää aina kuin mahdollista.

Täältä pesee: Uusi-Seelanti on tiistaina kovan tason haaste Susijengille. Kuva: FIBA.

- Uutta-Seelantia voisi luonnehtia pelipaikattomaksi koripallojoukkueeksi. Rotaatiossa on useampi yli kaksimetrinen pelaaja eikä ole niin väliä, pelaavatko pelaajat kakkos-, kolmos- vai nelospaikkaa. Joukkue liikkuu kollektiivisesti hyvin ja kaikki pelaajat toteuttavat hyvin yhteistä konseptia, Susijengin scouttina toimiva Teemu Turunen summaa.

Uusi-Seelanti osoitti iskukykyään kansainvälisillä näyttämöillä viime kesän MM-kisoissa nujertamalla Egyptin ja Jordanian ja pelaamalla tasaväkisesti niin Kreikkaa kuin Meksikoaankin vastaan ennen taipumistaan.

Kaiken taustalla ovat maan vahvat koripalloperinteet. Uuden-Seelannin miehistö on kerännyt ammattilaiskokemusta Australian pääsarjan (NBL) lisäksi mm. Espanjan ACB-liigassa ja Saksan Bundesliigassa sekä kerännyt kokemusta Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:sta. Teemu Turusen mukaan kokemus välittyy kaikesta.

- Uudella-Seelannilla on todella monta varteenotettavaa yksilöä, kuten MM-kisojen tilastoistakin näkyy. Australian liigaa harvempi eurooppalainen seuraa, mutta sehän on todella kova sarja. Leveällä rintamalla kokemusta myös Euroopan kovista sarjoista, Turunen alleviivaa vastustajan kovuutta.

Uutta-Seelantia vastaan kikkakonstit eivät tepsi, kertoo Turunen. Yhtenäistä joukkuetta vastaan pelatessa on nimenomaan pysyttävä yhtenäisenä.

- Uusi-Seelanti on sen verran iso joukkue, että levypalloissa on pärjättävä. Näin hyvin liikkuvaa joukkuetta vastaan palloskriinipuolustus on myös avainasemassa. Meidän pitää olla huolellisia ja pystyä kontrolloimaan pelin rytmiä, hän arvioi.

- Tämä joukkue on myös hyvä muistutus siitä, miten hyvässä nosteessa koripallo on kansainvälisesti. Uusi-Seelanti johti esimerkiksi Kreikkaa MM-kisoissa parhaimmillaan viidellätoista pisteellä.

Suomi ja Uusi-Seelanti ovat vuosien saatossa pelanneet kolme miesten maaottelua, joista Suomi on voittanut kaksi. Edellisen kerran joukkueet kohtasivat Bilbaon MM-kisakentillä 4.9.2014 ottelussa, jonka Uusi-Seelanti voitti 65-67.

Susijengi ja Uusi-Seelanti kohtaavat tiistai-iltana 25.6. klo 18.30 Espoo Metro Areenalla. Liput otteluun täältä.

Teemu Turusen tärpit: seuraa heitä

Finn Delany (200 cm/28 v): ”MM-kisoissa 16,4 pistettä ottelua kohden. Korisjargonilla ilmaistuna erittäin hyvä pelaaja hyökkäämään lähestyvää puolustajaa vastaan ja hyvä kolmen pisteen heittäjä.”

Reuben Te Rangi (198/29): ”Delanyn tavoin MM-kisoissa 16,4 pistettä ottelussa. Monipuolinen korintekijä. Osaa ottaa heiton omasta kuljetuksesta, osaa ajaa korille, osaa heittää syötön päätteeksi.”

Shea Ili (184/32): ”MM-kisoissa 7,6 syöttöä ottelua kohden, mikä kertoo kaiken olennaisen hänen syöttötaidostaan. Todella nopea pelaaja, erinomaisen hyvä syöttäjä. Joukkueen aivot.”

Uusi-Seelanti, olympiakarsintamiehistö 2024

#

Nimi

Pituus

Syntynyt

Seura

1

Reuben TE RANGI

198

1994

Auckland Tuatara (NZL)

2

Izayah LE'AFA

188

1996

Wellington Saints (NZL)

3

Finn DELANY

200

1995

Zaragoza (ESP)

5

Yanni WETZELL

208

1996

ALBA Berlin (GER)

8

Sam MENNENGA

206

2001

New Zealand Breakers (NZL/AUS)

9

Corey WEBSTER

188

1998

Auckland Tuatara (NZL)

10

Ben GOLD

211

2003

Marquette (NCAA)

11

Flynn CAMERON

196

2000

Taranaki Airs (NZL)

12

Ethan RUSBACH

196

1992

Franklin Bulls (NZL)

15

Tom VODANOVICH

201

1994

Auckland Tuatara (NZL)

20

Jordan NGATAI

196

1993

Hawke's Bay Hawks (NZL)

24

Tyrell HARRISON

214

1999

S.D. Spartans (AUS)

42

Dan FOTU

200

1999

New Zealand Breakers (NZL/AUS)

51

Shea ILI

184

1992

Melbourne United (AUS)

  • Päävalmentaja Pero CAMERON
  • Valmentaja Ross McMAINS
  • Valmentaja Trent ADAM
  • Valmentaja Jovan GOREC
 
6.3.2026 10:00 Susijengi

Susijengi tekee paluun Helsinkiin – kohtaa heinäkuun MM-karsintaottelussa Unkarin Veikkaus Arenalla

Tiukasti MM-kisoihin hamuava Susijengi jatkaa MM-karsintoja heinäkuussa, jossa se kohtaa Unkarin kotikentällä sekä matkustaa Ranskan vieraaksi.

5.3.2026 17:43 Susijengi

Susijengi jatkaa miesten maailmanrankingin 17. sijalla

Talven MM-karsintaikkunassa kaksi voittoa Belgiasta noutanut Susijengi säilytti asemansa FIBA:n miesten maailmanrankingin 17. sijalla tuoreimmassa ranking-päivityksessä. Euroopan sisäisessä rankingissa Susijengi jatkaa 11. sijalla.

2.3.2026 11:04 Susijengi

Sasu Salin kohosi pelattujen maaotteluiden listan viiden parhaan joukkoon

Susijengin kapteeninviittaa pian jo viidennelle vuodelleen kantava MaSu-Basketin kasvatti ja Suomi-koriksen legenda Sasu Salin, 35, kohosi talven MM-karsintaikkunassa pelaamansa kahden maaottelun myötä pelattujen miesten maaotteluiden listan viidenneksi ohi Hanno Möttölän.

1.3.2026 21:55 Susijengi

Susijengi peittosi sinnikkään Belgian, varmisti paikkansa MM-jatkokarsinnoissa

Ärhäkkä Belgia ei suostunut täpötäydessä Espoo Metro Areenassa tiskirätin rooliin, vaan kärkkyi vielä viimeisessä hyökkäyksessään mahdollisuutta tasoittaa peli. Toisen puoliajan alussa otteen pelitapahtumista ottanut Susijengi haki kuitenkin 6822 katsojan edessä 78–75 (34–37) -kotivoiton ja varmisti paikkansa MM-jatkokarsinnoissa.

1.3.2026 10:16 Susijengi

Mikael Jantunen: ”Hoidetaan homma kotiin sunnuntaina, niin voidaan hymyillä”

Susijengin tukipilariksi kasvanut Mikael Jantunen, 25, kertoo, ettei hänen uskonsa omiinsa hiipunut missään vaiheessa perjantain Belgia-vierasvoittoa, vaikka välillä näyttikin vaikealta. Jantunen ei kuitenkaan suostu tuulettelemaan voittoa ennen kuin Belgia on kaadettu tänään sunnuntai-iltana toistamiseen.

28.2.2026 19:33 Susijengi

Susijengin ja Belgian kokoonpanot selvillä sunnuntain otteluun

Susijengi ja Belgia ovat nimenneet kahdentoista miehen ryhmityksensä sunnuntai-iltana loppuunmyydyssä Espoo Metro Areenassa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Ottelu alkaa klo 18.30 ja esitetään suorana YLE TV2:lla, YLE Areenassa ja Ruutu+ -palvelussa.

28.2.2026 10:58 Susijengi

Joukkue, joka ei koskaan luovuta: Susijengillä takanaan joukko ikimuistoisia kirivoittoja 2020-luvulla

Jo Susijengin ensimmäinen sukupolvi keräsi mainetta joukkueena, joka ei suostu koskaan luovuttamaan. 2020-luvulla pelatuissa arvokisakarsintaotteluissa Susijengin maine vaikean takamatkan taltuttajana on kertynyt entisestään – viimeisimpänä esimerkkinä perjantai-illan vierasvoitto Belgiassa.

28.2.2026 00:35 Susijengi

Hirmumyrsky Nkamhoua riehui, Susijengille kirivoittoklassikko Belgiasta

Susijengin kirivoittoklassikoiden sarjaan merkittiin perjantaina voitto lisää, kun uomiinsa loksahtanut palloskriinipuolustus avasi tien 61–51-tappioasemasta 66–71 (37–32) -voittoon Belgiaa vastaan. Susijengin MM-karsintavoiton kuningas oli 23 pistettä ja 12 levypalloa rouhinut ja viime hetken ratkaisukorit nautiskellut Olli Nkamhoua.

27.2.2026 11:36 Susijengi

Andre Gustavson: ”Belgiassa pelataan taitopainotteista korista”

Ensimmäiset aikuisten arvokisansa Susijengin paidassa viime kesänä pelannut Andre Gustavson, 26, on käynnistänyt kansainvälisen ammattilaisuransa Belgian suurseura Filou Oostendessa. Kolmen kuukauden otannan perusteella Gustavson osaa kertoa, että illan MM-karsintavastustajan, Belgian, pelaajat ovat parhaimmillaan täsmällisessä taitokoripallossa.

26.2.2026 19:37 Susijengi

Susijengi ja Belgia nimesivät miehistönsä perjantai-illan MM-karsintaotteluun

Susijengi ja Belgia ovat vahvistaneet kokoonpanonsa perjantai-illalla Charleroissa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Klo 21.30 Suomen aikaa alkava ottelu esitetään suorana YLE TV2:lla ja Ruutu+ -palvelussa.

Näytä lisää vastaavia