Arvokisakävijä Uusi-Seelanti pelaa kollektiivista, vauhdikasta koripalloa

24.6.2024 10:00 Susijengin ja Uuden-Seelannin edellisestä kohtaamisesta on vierähtänyt jo vuosikymmen, mutta kokeneen arvokisakävijän yhteispelin päärakennusaineet ovat pysyneet vuosien saatossa samana. Uusi-Seelanti pelaa yhdessä, puolustaa joukkueena, heittää kaukaa tarkasti ja tahtoo juosta kenttää aina kuin mahdollista.

Täältä pesee: Uusi-Seelanti on tiistaina kovan tason haaste Susijengille. Kuva: FIBA.

- Uutta-Seelantia voisi luonnehtia pelipaikattomaksi koripallojoukkueeksi. Rotaatiossa on useampi yli kaksimetrinen pelaaja eikä ole niin väliä, pelaavatko pelaajat kakkos-, kolmos- vai nelospaikkaa. Joukkue liikkuu kollektiivisesti hyvin ja kaikki pelaajat toteuttavat hyvin yhteistä konseptia, Susijengin scouttina toimiva Teemu Turunen summaa.

Uusi-Seelanti osoitti iskukykyään kansainvälisillä näyttämöillä viime kesän MM-kisoissa nujertamalla Egyptin ja Jordanian ja pelaamalla tasaväkisesti niin Kreikkaa kuin Meksikoaankin vastaan ennen taipumistaan.

Kaiken taustalla ovat maan vahvat koripalloperinteet. Uuden-Seelannin miehistö on kerännyt ammattilaiskokemusta Australian pääsarjan (NBL) lisäksi mm. Espanjan ACB-liigassa ja Saksan Bundesliigassa sekä kerännyt kokemusta Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:sta. Teemu Turusen mukaan kokemus välittyy kaikesta.

- Uudella-Seelannilla on todella monta varteenotettavaa yksilöä, kuten MM-kisojen tilastoistakin näkyy. Australian liigaa harvempi eurooppalainen seuraa, mutta sehän on todella kova sarja. Leveällä rintamalla kokemusta myös Euroopan kovista sarjoista, Turunen alleviivaa vastustajan kovuutta.

Uutta-Seelantia vastaan kikkakonstit eivät tepsi, kertoo Turunen. Yhtenäistä joukkuetta vastaan pelatessa on nimenomaan pysyttävä yhtenäisenä.

- Uusi-Seelanti on sen verran iso joukkue, että levypalloissa on pärjättävä. Näin hyvin liikkuvaa joukkuetta vastaan palloskriinipuolustus on myös avainasemassa. Meidän pitää olla huolellisia ja pystyä kontrolloimaan pelin rytmiä, hän arvioi.

- Tämä joukkue on myös hyvä muistutus siitä, miten hyvässä nosteessa koripallo on kansainvälisesti. Uusi-Seelanti johti esimerkiksi Kreikkaa MM-kisoissa parhaimmillaan viidellätoista pisteellä.

Suomi ja Uusi-Seelanti ovat vuosien saatossa pelanneet kolme miesten maaottelua, joista Suomi on voittanut kaksi. Edellisen kerran joukkueet kohtasivat Bilbaon MM-kisakentillä 4.9.2014 ottelussa, jonka Uusi-Seelanti voitti 65-67.

Susijengi ja Uusi-Seelanti kohtaavat tiistai-iltana 25.6. klo 18.30 Espoo Metro Areenalla. Liput otteluun täältä.

Teemu Turusen tärpit: seuraa heitä

Finn Delany (200 cm/28 v): ”MM-kisoissa 16,4 pistettä ottelua kohden. Korisjargonilla ilmaistuna erittäin hyvä pelaaja hyökkäämään lähestyvää puolustajaa vastaan ja hyvä kolmen pisteen heittäjä.”

Reuben Te Rangi (198/29): ”Delanyn tavoin MM-kisoissa 16,4 pistettä ottelussa. Monipuolinen korintekijä. Osaa ottaa heiton omasta kuljetuksesta, osaa ajaa korille, osaa heittää syötön päätteeksi.”

Shea Ili (184/32): ”MM-kisoissa 7,6 syöttöä ottelua kohden, mikä kertoo kaiken olennaisen hänen syöttötaidostaan. Todella nopea pelaaja, erinomaisen hyvä syöttäjä. Joukkueen aivot.”

Uusi-Seelanti, olympiakarsintamiehistö 2024

#

Nimi

Pituus

Syntynyt

Seura

1

Reuben TE RANGI

198

1994

Auckland Tuatara (NZL)

2

Izayah LE'AFA

188

1996

Wellington Saints (NZL)

3

Finn DELANY

200

1995

Zaragoza (ESP)

5

Yanni WETZELL

208

1996

ALBA Berlin (GER)

8

Sam MENNENGA

206

2001

New Zealand Breakers (NZL/AUS)

9

Corey WEBSTER

188

1998

Auckland Tuatara (NZL)

10

Ben GOLD

211

2003

Marquette (NCAA)

11

Flynn CAMERON

196

2000

Taranaki Airs (NZL)

12

Ethan RUSBACH

196

1992

Franklin Bulls (NZL)

15

Tom VODANOVICH

201

1994

Auckland Tuatara (NZL)

20

Jordan NGATAI

196

1993

Hawke's Bay Hawks (NZL)

24

Tyrell HARRISON

214

1999

S.D. Spartans (AUS)

42

Dan FOTU

200

1999

New Zealand Breakers (NZL/AUS)

51

Shea ILI

184

1992

Melbourne United (AUS)

  • Päävalmentaja Pero CAMERON
  • Valmentaja Ross McMAINS
  • Valmentaja Trent ADAM
  • Valmentaja Jovan GOREC
 
16.8.2025 14:19 Susijengi

Saksa ja Liettua jatkavat tappiottomina

Hallitseva maailmanmestari Saksa haki kolmannen voittonsa yhtä monessa EM-kisoihin valmistavassa maaottelussa kukistamalla Turkin kotonaan Münchenissa 73-71. Samaan aikaan Siauliaissa Liettua otti jo viidennen perättäisensä voittonsa löylyttämällä ilman Luka Doncicia pelannutta Sloveniaa 94-72.

16.8.2025 14:02 Susijengi

Loydilla varustettu Puola Susijengin seuraava koetinkivi

Belgia-tuplaotteluissa voitokkaasti esiintynyt Susijengi saa seuraavaksi vastaansa kolmen vuoden takaisissa EM-kisoissa mitalipeleihin edenneen Puolan. Puola menetti heti EM-leirityksensä alkajaisiksi NBA-miehensä Jeremy Sochanin, mutta vahvisti rivejään tuoreeltaan Puolan passin saaneella pistetykki Jordan Loydilla.

15.8.2025 14:07 Susijengi

Lauri Markkanen lähestyy 1000 maaottelupisteen rajaa ennätystahdissa

Susijengin ja Suomi-koriksen ykköstykki Lauri Markkanen on käynnistänyt maajoukkuekesän 48 ja 31 pisteen saldoilla kahdessa maaottelussa Belgiaa vastaan. Markkanen on kerännyt pelaamassaan 45 miesten maaottelussa 980 pistettä ja on lähellä rikkoa 1000 maaottelupisteen rajaan nopeimpana maajoukkuepelaajana kautta aikain.

15.8.2025 11:22 Susijengi

Jokubaitis ja Liettua trillerivoittoon Riiassa

Susijengin kanssa Tampereen EM-alkulohkossa kamppaileva Liettua otti neljännen perättäisen voittonsa yhtä monessa EM-kisoihin valmistavassa maaottelussa nujertamalla Latvian Riiassa 11 000 katsojan edessä lukemin 105–109. Liettuan sankari oli 20 pistettä viimeistellyt Rokas Jokubaitis.

14.8.2025 12:08 Susijengi

Jacob Grandison: “Joukkuekemiamme on parempi kuin koskaan”

Susijengissä kesällä 2021 debytoinut ja vuosi vuodelta yhä suurempaa roolia joukkueessa ottanut Jacob Grandison, 27, arvioi kesän harjoitusviikkojen ja kahden Belgia-pelin lupaavan hyvää. Sen lisäksi, että tunnelma joukkueen sisällä on erinomainen, kokee Grandison päässeensä henkilökohtaisella tasolla sinuiksi FIBA-koripallon kanssa vuosien myötä.

13.8.2025 13:03 Susijengi

Sean Sheldon: ”Ilo nähdä Lauri joukkuekavereineen pitämässä hauskaa”

Toista kesäänsä Susijengin valmennusjohtoon kuuluva Utah Jazzin apuvalmentaja Sean Sheldon, 32, kertoo palanneensa Suomeen entistä motivoituneempana ja valmiimpana FIBA-ympäristöön. Suomen kesässä viihtyvää michiganilaislähtöistä Sheldonia ilahduttaa erityisesti paitsi Lauri Markkasesta, myös koko joukkueesta EM-kisojen kynnyksellä välittyvä peli-ilo.

12.8.2025 15:44 Susijengi

Hanno Möttölä Kanadan maajoukkueen valmennusjohtoon

Viimeiset kuusi vuotta Susijengin valmennusjohdossa työskennellyt ja pitkän päivätyön HBA-Märskyn peräsimessä tehnyt suomalaisen koripallon ikoni Hanno Möttölä, 48, liittyy tulevien EM-kisojen jälkeen kovaa vauhtia koripallomaailman huipulle kohonneen Kanadan maajoukkueen valmennusportaaseen.

12.8.2025 13:10 Susijengi

80 000 lipun rajapyykki rikki EM-kotikisoissa, lauantai-ilta loppuunmyyty

Susijengi-leirityksen käynnistyminen ja maajoukkueen hienot otteet ensimmäisissä valmistavissa maaotteluissa on sähköistänyt EM-kotikisojen lipunmyyntiä. Elo-syyskuun taitteessa Tampereella pelattaviin otteluihin on myyty yli 80 000 lippua.

11.8.2025 21:50 Susijengi

Salin ja Markkanen johdattivat Susijengin kaikkien aikojen 500. maaotteluvoittoon

Viime perjantain 43 pisteen löylytyksestään sisuuntunut Belgia tuli revanssimielialalla maanantaina Espoo Metro Areenalla, mutta ei voinut estää 15-vuotisjuhlaansa Susijengissä viettäneen Sasu Salinin ja 31 pistettä rynnineen Lauri Markkasen johtaman Susijengin matkaa Suomen miesten maajoukkueen kaikkien aikojen 500. maaotteluvoittoon.

11.8.2025 10:38 Susijengi

Saksan Schröder tulessa Sloveniaa vastaan, Vucevic ja Valanciunas johdattivat omansa voittoon

Susijengin Tampereen EM-alkulohkovastustajat Saksa, Liettua ja Montenegro hakivat sunnuntain valmistavista maaotteluistaan vakuuttavat voitot. Scrimmage-ottelussa Puolan peitonnut Ruotsi taipui puolestaan virallisessa maaottelussa Puolaa vastaan kahdella pisteellä.

Näytä lisää vastaavia