Avoin kutsu jäsenseuroille Koripalloliiton liittokokoukseen 27.4.

12.4.2019 16:29 Suomen Koripalloliitto ry:n varsinainen liittokokous järjestetään lauantaina 27.4. klo 10 alkaen Dipolissa, Espoon Otaniemessä (Otakaari 24, Espoo). Valtakirjojen tarkastus alkaa samassa paikassa klo 9.30.

Kyseessä on ensimmäinen uusien toimintasääntöjen mukainen liittokokous. Koripalloliiton toimintasääntöihin hyväksyttiin viime syksynä muutoksia, joiden tavoitteena on lisätä seurojen edustusta liiton päätöksenteossa, yksinkertaistaa ja lisätä läpinäkyvyyttä liiton päätöksenteossa. Liittovaltuusto sekä vanhanmallinen liittokokous korvattiin kaksi kertaa vuodessa kokoontuvalla seurojen kokouksella eli uudella liittokokouksella. 

Kokouksessa käsitellään Suomen Koripalloliiton toimintasääntöjen 13 §:ssä mainitut asiat:

  1. kokouksen avaus
  2. kokouksen puheenjohtajan valinta
  3. kokouksen sihteerin, pöytäkirjantarkastajien sekä ääntenlaskijoiden valinta
  4. edustettuina olevien seurojen ja niiden äänimäärien toteaminen
  5. kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
  6. esityslistan vahvistaminen
  7. liittohallituksen puheenjohtajan (jota kutsutaan liiton puheenjohtajaksi) vaali puheenjohtajan ollessa erovuorossa
  8. kolmen liittohallituksen jäsenen vaali erovuorossa olevien tilalle
  9. yhden liittohallituksen varajäsenen vaali erovuorossa olevan tilalle niissä kokouksissa, joissa ei valita liiton puheenjohtajaa
  10. liittohallituksen esitys strategiaksi ja toiminnan tavoitteiksi seuraavalle kolmivuotiskaudelle siinä kevätliittokokouksessa, jossa liittohallituksen puheenjohtaja valitaan
  11. valitaan liiton tilintarkastajaksi tilintarkastusyhteisö, jonka päävastuullisena tilintarkastajana toimii KHT tilintarkastaja
  12. seuroilta kannettavat jäsenmaksut ja kannatusjäsenten maksut
  13. liiton luottamushenkilöille maksettavien palkkioiden ja matkakorvausten perusteet
  14. liiton alueiden määrästä ja niiden rajoista päättäminen niin, että kaikki liiton seurat kuuluvat maantieteellisen asemansa perustella johonkin alueeseen
  15. liiton toimintasuunnitelma ja talousarvio seuraavalle toimintavuodelle
  16. kurinpitosääntöjen vahvistaminen
  17. muut kokouskutsussa mainitut asiat sekä liittohallituksen tai seurojen esittämät asiat, jotka liittokokous päättää ottaa käsiteltäväkseen

Näitä sääntöjä ensimmäisen kerran sovellettaessa valitaan liittohallituksen puheenjohtaja kolmeksi toimintavuodeksi ja liittohallituksen yhdeksän jäsentä siten, että heistä valitaan arvalla kolme kolmeksi, kolme kahdeksi ja kolme yhdeksi toimintavuodeksi. Kaksi liittohallituksen varajäsentä valitaan vaalilla, jossa eniten ääniä saanut varajäsen valitaan ensimmäiseksi varajäseneksi kahdeksi toimintavuodeksi ja toiseksi eniten ääniä saanut toiseksi varajäseneksi yhdeksi toimintavuodeksi.

Liittokokouksessa seuralla on yksi varsinainen ääni ja yksi lisä-ääni kutakin koripallolisenssiä kohti, kuitenkin enintään 200 ääntä. Äänimäärä lasketaan seuran viimeksi päättyneen toimintavuoden maksettujen koripallolisenssien perusteella. 

Seura voi nimetä liittokokoukseen korkeintaan neljä edustajaa, joista yksi käyttää seuran koko äänimäärää. Kukin edustaja voi edustaa vain yhtä seuraa ja seuran edustajalla tulee olla seuran antama valtakirja, jossa ilmoitetaan, kuka edustajista käyttää äänivaltaa.  Äänioikeus on seuralla, joka on maksanut edellisen toimintavuoden jäsenmaksunsa.  Liittohallituksen jäsenillä sekä liiton kunniapuheenjohtajalla ja kunniajäsenillä on läsnäolo- ja puheoikeus liittokokouksessa. Liittokokous voi myöntää läsnäolo- ja puheoikeuden kokouksiinsa muillekin henkilöille.

Liittokokouksen materiaalit on lähetetty jäsenseuroille perjantaina 12.4.2019. Tiedustelut tarvittaessa office@basket.fi.

 
21.10.2025 15:34 Koripalloliitto

Rohkaisijat-hanke jatkuu – pyydä henkilökohtainen rohkaisuviesti lapsellesi Susijengin tai Susiladiesin pelaajalta!

Kesällä käynnistyneen Rohkaisijat-hankkeen keskeinen viesti lapsille ja nuorille on, että että he eivät ole yksin. Nyt 100 nopeinta vanhempaa voi pyytää lapselleen henkilökohtaisen rohkaisun Susijengin tai Susiladiesin tähdeltä.

17.10.2025 08:00 Koripalloliitto

Haku strategisiin kehitystyöryhmiin on nyt auki

Koripalloliiton strategia muuttuu nyt konkreettisiksi teoiksi. Kehitystyöryhmissä pääset mukaan rakentamaan tulevaisuuden suomikorista – hae mukaan 31.10. mennessä!

15.10.2025 13:55 Koripalloliitto

Korismies ja kuvittaja Antti Kyrölle koris on silmäkarkkia

Koripalloliiton tuoreen strategian kuvittanut Antti Kyrö piilottaa muihinkin suunnittelutöihinsä korisviittauksia.

13.10.2025 17:30 Koripalloliitto

Suomen Koripalloliiton uusi strategia julkaistu – yhteinen suunta vie kohti vahvempaa suomikorista

Suomen Koripalloliiton uusi, rullaava strategia on julkaistu. Uudistettu strategia toimii koko koripalloyhteisön suunnannäyttäjänä ja käytännön työn tukena – rakentuen yhteiseen tahtotilaan kasvattaa ja kehittää lajia kaikilla tasoilla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

26.9.2025 11:39 Koripalloliitto

Koripalloliitto hakee kenttä- ja seuratoiminnan kehityspäällikköä

Tule mukaan rakentamaan suomalaisen koripallon tulevaisuutta!

18.9.2025 10:17 Koripalloliitto

Koululaisten koritalkoissa tehtiin lähes kaksi miljoonaa koria

Jos Susijengi ylitti EM-kisoissa odotukset, niin tekivät myös koululaiset Miljoona koria! -haasteessa. EM-kisojen aikana tavoiteltu miljoonan korin määrä tuplaantui, kun 1000 luokkaa ympäri Suomen otti haasteen vastaan.

10.9.2025 13:05 Pääjuttu

Miljoona rikki heittämällä

Samalla kun Susijengi on raivannut tietään EM-kisoissa, yli 20 000 koululaista on tukenut joukkuetta heittämällä koreja ympäri Suomen kouluja. Miljoonan korin tavoite saavutettiin keskiviikkona 10.9.

2.9.2025 15:54 Koripalloliitto

Korisukka heiluu kouluissa – miljoonan korin tavoitteesta jo puolet kasassa

Suomen kouluissa eletään vahvasti mukana EM-kisahuumassa. Susijengin ja Susiladiesin sekä Koripalloliiton jäsenseuroineen heittämä miljoonan korin haaste on temmannut mukaansa jo yli 12 000 koululaista.

14.8.2025 13:14 Koripalloliitto

URA-opiskeluapurahat haettavissa

Urheilijoiden Ammattienedistämissäätiö (URA) myöntää vuosittain opiskeluapurahoja kansainvälistä menestystä tavoittelevien tai aktiiviuransa jo päättäneiden huippu-urheilijoiden opintoihin ammatillisessa oppilaitoksessa, ammattikorkeakoulussa tai yliopistossa. Apurahat lukuvuodelle 2025–26 ovat haettavissa 15.8.–15.9.

Näytä lisää vastaavia