16.3.2019 18:55 BC Nokia voitti viimeisen jakson peräti 34–7.

Järkälemäinen Sean O'Mara viimeisteli BC Nokialle 12 pistettä. Kuva: Ville Vuorinen
BC Nokia esitti lauantaina kotiyleisölleen melkoisen kirin, kun Kotkan KTP-Basket kaatui 89–78 (37–46). BC Nokian voitosta teki erityisen huima päätösneljännes, jonka kotijoukkue vei nimiinsä peräti lukemin 34–7.
Kolmeen jaksoon mikään ei juurikaan viitannut siihen, että BC Nokia vielä nousisi taistelemaan sarjapisteistä. Neljännelle jaksolle lähdettiin kotkalaisjoukkueen turvallisessa 16 pisteen johtoasemassa.
Päätösjakso oli kuitenkin BC Nokian yksipuolinen näytös. KTP:n hyökkäyspelaaminen sakkasi täysin. Samaan aikaan BC Nokia sai molemmissa päässä kenttää todellisen hurmoksen päälle. Etenkin kapteeni Dragan Labovic (14/6) tyylitteli monta sytyttävää suoritusta.
– Tämä taitaa olla ensimmäinen kerta, kun tällä kaudella istun tässä ja minulla on jotain positiivista sanottavaa. Vihdoinkin me heräsimme oikeaan aikaan ja näytimme, että miten pystymme pelaamaan. Pelasimme ensimmäiset 30 minuuttia löysästi, mutta heräsimme viimeiselle neljännekselle, helpottunut Labovic hehkutti lehdistötilaisuudessa.
BC Nokialle voitto oli erittäin arvokas. Pudotuspeliviivan alapuolelle on nyt kahdeksantena sarjataulukossa olevilla nokialaisilla matkaa kahden voiton verran.
– Kolme ensimmäistä neljännestä oli aikamoista perässä juoksemista ja sellaisen tahtotilan ylläpitämistä, että kyllä me tästä selvitään. Heitimme tosi huonosti ensimmäisen puoliajan, mutta kun ketsuppipullo aukesi, niin sitten mentiin. Emme vaihtaneet mitään taktiikkaa, vaan saimme pari heittoa sisään ja huomattiin, että tämä korishan on aika siistiä, BC Nokian päävalmentaja Tero Vasell iloitsi.
KTP:lle tappio oli jo viides peräkkäinen. Kotiedusta pudotuspeleihin haaveilevan joukkueen seuraava mahdollisuus kääntää kurssinsa on tiistaina Lapuan Kobrien saapuessa Kotkaan.
– Onnittelut Nokialle hienosta noususta. Korismatsi kestää 40 minuuttia. Meidän henkisessä mielentilassa vastoinkäymiset vaikuttavat megalomaanisella tavalla. 27-28 minuuttia toteutimme erittäin hyvin ja jätkät oli keskittyneitä. Sitten pari todella heikkoa heittoa, kaveri heittää toiseen päähän pari kolkkia sisään, heille henki päälle ja meillä meni usko, KTP-luotsi Tomi Kaminen summasi.
– Nokia pisti lopussa kovia heittoja sisään. Meille tuli samaan aikaan pari hölmöä menetystä ja heikkoa heittoa, joita ei tullut alussa. Näin tässä liigassa tuppaa tapahtua, että ero kasvaa, KTP:n kapteeni Michael Pounds (8/2) mietti.
BC Nokian paras oli tilastojen valossa takamies Armin Cane (26/7/5s). KTP:ltä onnistuivat Jalen Jackson (15/5) ja Juho Lehtoranta (12/4).
BC Nokian kotiottelut jatkuvat keskiviikkona, kun vieraaksi saapuu Kouvolan Kouvot.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Kataja Basket johtaa lohkoa mutta kärsi kirvelevän tappion taulukon toiseksi viimeistä sijaa pitävälle Kouvoille.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Korihait vei kotivoiton Kauhajoesta ja alemmassa jatkosarjassa puolestaan Bisons päihitti Kobrat lähes 60 pisteen marginaalilla. Voiton ansiosta loimaalaiset nousivat toistaiseksi pudotuspeliviivan yläpuolelle.
Tampereen Pyrintö on parhaillaan Korisliigan alemman jatkosarjan toisena eli viimeisellä playoff-paikkaan oikeuttavalla sijalla.
Kataja Basket jäi kiperän kamppailun jälkeen alempaan jatkosarjaan hakemaan pudotuspelipaikkaansa. Joukkueen onneksi luottopelaaja Henri Kantosen sopimus vahvistui samalla koko loppukaudeksi. Nyt Kantonen kertoo kauden tunnelmista, tulevaisuuden suunnitelmistaan ja siitä, miten viettää kentän ulkopuolista aikaansa omassa pienessä yksiössään.
Salon Vilpas nousi illan ottelutuloksella vain yhden voiton päähän sarjakärki Kauhajoesta. Alemmassa jatkosarjassa Lahti Basketball päihitti lohkojohtaja Kataja Basketin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kukisti korkeammin sijoittuneen Tapiolan Hongan. Tampereen Pyrintö juhli alemmassa jatkosarjassa 19 pisteen kotivoittoa Kobrista.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Tammikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Kauhajoen Ike Nweke.
Korisliigan ylemmän jatkosarjan ottelussa Vilppaan Jalen Brooks tilastoi vakuuttavan 17 pisteen ja 13 levypallon tuplatuplan.
Alemmasta jatkosarjasta on jaossa kaksi paikkaa playoffeihin. Vahvimmassa asemassa pudotuspelihaaveiden kannalta on Kataja Basket.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.