”Bosnian peto” Jusuf Nurkic Susijengin koetinkivenä torstaina – ”Iso haaste meille”

11.9.2018 14:04 Torstaiksi Espoo Metro Areenalle Susijengin vieraaksi saapuva Bosnia-Hertsegovina aloittaa MM-jatkokarsinnat K-lohkon jumbona, mutta Portland Trailblazerissa läpimurtonsa tehnyt 213-senttinen ja 24-vuotias Jusuf Nurkic tuo joukkueelle uudella tavalla iskuvoimaa ja uskottavuutta, kertoo Susijengin apuvalmentaja Jukka Toijala.

Jusuf Nurkic edusti Bosniaa viimeksi vuoden 2017 EM-kisojen karsinnoissa. Kuva: FIBA Europe.

Tarinan mukaan pienessä bosnialaiskylässä varttunut Nurkic ei 14 vuoden ikään mennessä ollut edes koskenut koripalloon, kun bosnialainen pelaaja-agentti kohtasi hänen 213-senttisen, 170-kiloisen rajavartijaisän Hariz Nurkicin ja kysyi, onko tällä poikaa. Loppu on historiaa.

Vain neljä vuotta myöhemmin Jusuf Nurkic sai kutsun Niken kansainväliseen junioriturnaukseen Belgradiin, kohosi ryminällä Euroopan seuratuimpien koripalloilijalupausten joukkoon ja lunasti sopimuksen Kroatian voimaseuroihin lukeutuvaan Cibona Zagrebiin.

Nurkicin ensimmäinen kausi Cibonassa kului opettelun merkeissä, mutta toisella kaudellaan valmentajaguru Jasmin Repesan alaisuudessa hän nousi Adrianmeren liigan parhaimmistoon ja ansaitsi FIBA Euroopan vuoden nuoren pelaajan kiertopalkinnon.

Kesällä 2014 Chicago Bulls kutsui Nurkicin riveihinsä NBA:n varaustilaisuuden ensimmäisen kierroksen 16. varauksena. Bosnialaislupaus siirtyi pelaajakaupassa Denver Nuggetsiin. Nurkic pelasi Nuggetsissa kolme kautta kahdeksan pisteen ja kuuden levypallon keskiarvoilla, kunnes pelikauden 2016-17 edetessä huomasi peliaikansa vähenevän serbisensaatio Nikola Jokicin raivatessa tilaa Nuggetsin aloitusviisikossa.

Helmikuussa 2017 Nuggets lähetti Nurkicin Portland Trailblazersiin. Portland oli etsinyt takamiesvetoiseen joukkueeseensa liikkuvaa, ratkaisukykyistä sentteripelaajaa, ja Nurkic puhkesi kukkaan heti Oregoniin saavuttuaan mm. rekisteröimällä Philadelphiaa vastaan 28 pistettä, 20 levypalloa, kahdeksan syöttöä ja kuusi blokkia.

Kausi 2017-18 oli Nurkicin uran selkeästi paras: Nurkic kirjautti Portlandille 14,3 pistettä, 9,0 levypalloa, 1,8 syöttöä ja 1,4 blokkia ottelua kohden ja johdatti Blazersin 49 voittoon ja läntisen konferenssin kolmanteen sijaan.

Nurkic edusti Bosniaa edellisen kerran vuoden 2017 EM-kisojen karsinnoissa, jolloin hän urakoi joukkueelleen 19,2 pistettä, 13,5 levypalloa ja 1,0 blokkia peliä kohden.

”Nurkic on kohtaamistamme isoista pelaajista isoimpia – ellei isoin”

Nurkic kuuluu käynnissä olevien MM-karsintojen ehdottomasti parhaisiin pelaajiin ja on yksi harvoista NBA:n aloitusviisikon pelaajista syyskuun karsintaikkunassa. Hänen läsnäolonsa tekee Bosniasta kertaheitolla paljon vaarallisemman joukkueen, kertoo Susijengin apuvalmentaja Jukka Toijala.

- Nurkicilla on mittaa saman verran kuin Lauri Markkasella, fysiikaltaan hän on todella iso ja hän on pelannut kovilla tilastoilla erinomaisessa jengissä. Olemme vuosien varrella kohdanneet kaikennäköisiä eurooppalaisia isoja, mutta Nurkic on isoimpia – ellei isoin, Toijala tiivistää.

Nurkic ei ole nyky-NBA:n standardien mukainen hyperatleetti, vaikka korkealle nouseekin. Koon lisäksi ”Bosnian pedon” suurimpia aseita ovat hänen viimeistely- ja pelinlukutaitonsa. Sanalla sanoen: Nurkic osaa pelata koripalloa.

- Nurkic osaa laittaa pallon sisään läheltä koria ja heittää tarkasti vaparin yläpuolelta. Hyvien käsiensä ansiosta Nurkic osaa syöttää hyvin, pitää palloa yhdessä kädessä ja jakaa sitä leikkauksiin ja myös heikolle puolelle, evästää Toijala.

- Toisaalta Nurkicin syöttö/menetyssuhde on negatiivinen, eli kaikki hänen syöttönsä eivät mene perille asti. Tätä meidän on ehdottomasti pystyttävä hyödyntämään.

Bosnia on ilman Nurkiciakin kookas ja fyysinen joukkue, mutta Trailblazers-tähti tuo joukkueen puolustuspäähän aivan oman ulottuvuutensa.

- Nurkic ei liiku ylöspäin niin hyvin kuin monet muut Euroopan isot, mutta hänen ulottuvuutensa tuo meidän hyökkäyspeliimme uuden haasteen. Nurkic peittää paljon ja liikkuu erityisesti kokoonsa nähden ketterästi.

Jusuf Nurkicin NBA-kauden 2017-18 parhaat palat nähtävissä täällä.

Susijengi ja Bosnia kohtaavat MM-jatkokarsintojen avausottelussa torstaina 13.9. klo 19.00 alkaen Espoo Metro Areenalla. Lipunmyynti otteluun täällä.

 
28.2.2026 00:35 Susijengi

Hirmumyrsky Nkamhoua riehui, Susijengille kirivoittoklassikko Belgiasta

Susijengin kirivoittoklassikoiden sarjaan merkittiin perjantaina voitto lisää, kun uomiinsa loksahtanut palloskriinipuolustus avasi tien 61–51-tappioasemasta 66–71 (37–32) -voittoon Belgiaa vastaan. Susijengin MM-karsintavoiton kuningas oli 23 pistettä ja 12 levypalloa rouhinut ja viime hetken ratkaisukorit nautiskellut Olli Nkamhoua.

27.2.2026 11:36 Susijengi

Andre Gustavson: ”Belgiassa pelataan taitopainotteista korista”

Ensimmäiset aikuisten arvokisansa Susijengin paidassa viime kesänä pelannut Andre Gustavson, 26, on käynnistänyt kansainvälisen ammattilaisuransa Belgian suurseura Filou Oostendessa. Kolmen kuukauden otannan perusteella Gustavson osaa kertoa, että illan MM-karsintavastustajan, Belgian, pelaajat ovat parhaimmillaan täsmällisessä taitokoripallossa.

26.2.2026 19:37 Susijengi

Susijengi ja Belgia nimesivät miehistönsä perjantai-illan MM-karsintaotteluun

Susijengi ja Belgia ovat vahvistaneet kokoonpanonsa perjantai-illalla Charleroissa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Klo 21.30 Suomen aikaa alkava ottelu esitetään suorana YLE TV2:lla ja Ruutu+ -palvelussa.

26.2.2026 10:56 Susijengi

Uudistunut Belgia tuplamaaotteluihin Susijengiä vastaan selkä seinää vasten

Belgian matka kohti Qatarin MM-kenttiä sai vaikeimman mahdollisen alun, kun joukkue taipui loppusyksyn molemmissa MM-karsintaotteluissaan. Talven ratkaisevaan karsintaikkunaan päävalmentaja Julien Mahé juoksuttaa voimakkaasti uudistuneen ryhmän, jonka Susijengin Joonas Iisalo uskoo toteuttavan pelisuunnitelmaa selkeästi ja kurinalaisesti.

25.2.2026 10:51 Susijengi

Alexander Madsen: ”Nuoremmilla kavereilla on touhu ihan uudella tasolla”

Susijengi sai alkutalven elintärkeässä Ranska-voitossaan rutkasti apuja nuoremmalta kalustoltaan, mutta myös senioriosaston sentteri Alexander Madsen säästi parhaansa ratkaisuhetkille. Jo vuosikymmenen päivät susipaitaa kantanut Madsen, 31, kehuu vuolaasti nuorta susipolvea, mutta luottaa kokemuksensa kantavaan vielä pitkään.

24.2.2026 10:32 Susijengi

Mustapha Amzil: ”Tiedän olevani valmis pelaamaan ketä tahansa vastaan”

Jo vuosien ajan Susijengin tulevaisuuden runkopelaajaksi uumoiltu Mustapha Amzil, 24, teki odotetun maajoukkuedebyyttinsä viime kesänä ja loisti avainroolissa joulukuussa, kun Susijengi kaatoi kotonaan Ranskan. Talven MM-karsintaikkunan alkaessa Amzil kertoo olevansa valmis mihin tahansa rooliin pitkällä matkalla kohti Qatarin MM-parketteja.

23.2.2026 11:42 Susijengi

Susijengiin palaava Samu Adler: ”Mulla on tosi isot odotukset päästä näyttämään”

Korisliigan kärkijoukkue Salon Vilpasta määrätietoisesti kohti pudotuspelikevättä johtava Samu Adler, 18 vuotta, on toipunut marraskuisen jalkaoperaationsa jäljiltä aikataulussa. Tänään alkavassa maajoukkueikkunassa Adler kertoo tavoitteekseen osoittaa Susijengille arvonsa ja potentiaalinsa ja kilpailla paikasta MM-karsintarotaatiossa.

18.2.2026 11:08 Susijengi

Belgia tiivisti MM-karsintakokoonpanonsa 15 pelaajaan

Belgian miesten maajoukkueen päävalmentaja Julien Mahé valmennusjohtoineen on nimennyt viidentoista maajoukkuepelaajan leiritysrungon, joka valmistautuu kohtaamaan Susijengin helmi-maaliskuun MM-karsintaotteluissa.

30.1.2026 08:11 Susijengi

Belgia nimesi ehdokkaansa helmi-maaliskuun Susijengi-kohtaamisiin

Helmi-maaliskuun taitteen tuplakohtaamiseen Susijengiä vastaan valmistautuva Belgia on nimennyt 24 pelaajan ehdokasryhmänsä tulevaan EM-karsintaikkunaan. Belgia ja Susijengi kohtaavat Charleroissa perjantaina 27.2. ja Espoo Metro Areenalla sunnuntaina 1.3.

2.12.2025 08:37 Susijengi

Salin ohitti Klingan maaottelupisteissä, hätyyttelee pelattujen maaotteluiden viiden kärkeä

Susijengin kapteeninnauhaa jo neljättä vuotta kantava helsinkiläisen MaSu-Basketin kasvatti Sasu Salin, 34, jatkoi vääjäämätöntä nousuaan historiankirjoihin marraskuun MM-karsintaikkunan aikana.

Näytä lisää vastaavia