Breen heitti HBA:n kumoon – FoA otti tärkeän voiton

15.12.2023 20:55 Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Illan voittajia olivat ViVe ja FoA.

Samatha Breen oli lähellä tripla-tuplaa. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga

Vimpelin puolustus myrkkyä HBA:lle

Vimpelin Veto haki voiton HBA:sta. Voitto kirjattiin vieraille 79-54 (37-32).

Emännät saivat otteluun hyvän alun, kun joukkue upotti heittojaan hyvällä prosentilla. Toisella jaksolla ViVe tiivisti puolustustaan ja karkasi puoliajalle viiden pisteen johdossa.

Kolmas jakso oli tasainen ja ratkaisu jäi päätösjaksolle. Se oli Vimpelin hallintaa. Vieraat pitivät HBA:n kuudessa pisteessä päätösjaksolla ja upottivat heittonsa toisessa päässä.

- Ottelun alussa nähtiin taas HBA:n vauhti ja jäimme telineisiin. Pelin edetessä pääsimme rytmiin kiinni ja saimme myös puolustustamme tiiviimmäksi. Hyökkäyksessä pallo liikkui hyvin ja lopun johtoasemassa maltoimme hakea hyvät heittopaikat ja käyttää kelloa, ViVe:n päävalmentaja Jukka-Pekka Kujala kertasi.

Samatha Breen oli illan hahmo. Hänelle kirjattiin 35 pistettä, 16 levypalloa ja yhdeksän koriin johtanutta syöttöä. Sirena Tuitele teki pussitti 13 pistettä ja nappasi 13 levypalloa. Emännistä Lilli Hakkarainen 15/9 onnistui parhaiten.

Vimpeli on sarjassa viidentenä ja HBA seitsemäntenä. Molemmilla on edessä vielä yksi ottelu ennen joulutaukoa.

Ottelutilasto

 

FoA parempi ratkaisuhetkillä

Forssan Alku paranteli asemiaan sarjataulukossa, kun joukkue otti kotikentällään voiton EBT:stä. Ottelu päättyi emäntien voittoon 79-72 (39-36).

Ensimmäisellä puoliajalla joukkueet eivät saaneet isoja eroja aikaan. Suurimmillaan emännät johtivat seitsemällä pisteellä, mutta vieraat kuroivat eron kolmeen ennen puoliaikaa.

Sama meno jatkui myös kolmannella jaksolla. EBT kävi johdossa kolme minuuttia ennen loppua. Sen jälkeen kotijoukkue piti vieraat kahdessa pisteessä ja nappasi voiton.

- EBT pelasi äärimmäisen hyvän pelin. Nuoret pelaajat hoitivat oman hommansa. He saivat 29 hyökkäyslevypalloa, joka on todella iso määrä. Meille tärkeä voitto, mutta jäi paljon parannettavaa, FoA:n päävalmentaja Tero Niskanen sanoi.

Jayda Jansen heitti 21 pistettä. Shelby Cheslek teki tupla-tuplan 12 pisteellä ja 16 levypallolla. Nicole Ogun 10/16 teki vieraille tupla-tuplan.

FoA nousi voitollaan kuudenneksi. EBT on yhdeksäntenä. Molemmat joukkueet pelaavat vielä keskiviikkona ennen joulutaukoa.

Ottelutilasto

 
20.4.2026 21:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigan finaalit jatkuivat Helsingissä. Avausottelun hävinnyt PeKa oli tänään parempi lukemin 61–53 ja tasoitti finaalisarjan tilanteeseen 1–1.

17.4.2026 20:44 Naisten Korisliiga

HBA avasi finaalit voitolla - ToPo vei pronssimitalit

Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.

17.4.2026 09:09 Naisten Korisliiga

Hallitseva mestari PeKa saa vastaansa ensimmäistä mestaruuttaan tavoittelevan HBA-Märskyn

Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.

14.4.2026 21:05 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut ja HBA taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.

12.4.2026 18:47 Naisten Korisliiga

HBA siirsi ratkaisun viidenteen peliin - molemmat finalistit selviävät tiistaina

HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.

11.4.2026 19:16 Naisten Korisliiga

ToPo tasoitti välierät – ratkaiseva ottelu tiistaina

ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.

8.4.2026 21:10 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja PeKa voiton päässä finaaleista

BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.

7.4.2026 13:45 Naisten Korisliiga

Lauren Heard naisten Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.

5.4.2026 19:30 Naisten Korisliiga

Vierasvoitoille jatkoa – molemmat välieräsarjat tasatilanteessa

Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.

2.4.2026 21:30 Naisten Korisliiga

ToPo ja BC Nokia onnistuivat ryöstöissä

Naisten Korisliigassa alkoivat välierät. Molemmat ottelusarjat käynnistyivät vierasvoitoilla, kun ToPo ja BC Nokia ottivat ensimmäiset kiinnitykset finaalipaikkoihin.

Näytä lisää vastaavia