Christian Keeling ja Seagulls sopimukseen

15.8.2025 09:19 Helsinki Seagulls on kiinnittänyt tulevan kauden kokoonpanoonsa 27-vuotiaan Christian Keelingin. 191-senttinen yhdysvaltalaistakapelaaja edusti päättyneellä kaudella Bulgarian pääsarjassa pelaavaa Spartak Plevenia.

Kuva: Ville Vuorinen

Jo uransa kuudenteen ammattilaiskauteensa Euroopassa valmistautuvan Keelingin tie kohti korismaailman kenttiä alkoi vuonna 2020 kovamaineisesta North Carolinan yliopistosta, jota ennen hän pelasi kolme vuotta Charleston Southern Universityssa. Keeling osoitti jo yliopistovuosiensa aikana olevansa kovan luokan korintekijä ansaiten yli 1800 pistettä neljän kauden aikana.

Keeling on pelannut uransa aikana Iso-Britannian, Georgian, Ruotsin, Tanskan, Makedonian sekä Bulgarian pääsarjoissa. Hän sai kosketuksen Korisliigaan kaudella 2022-23, Kataja Basket rekrytoi Keelingin riveihinsä heinäkuussa 2022. Keeling kärsi jo preseasonilla sitkeästä nilkkavammasta, joka lopulta aiheutti sen, että peliaika typistyi vain lyhyiksi hetkiksi kahdessa ottelussa ennen sopimuksen purkamista.

Viime kauden hän vietti Bulgarian pääsarjaa pelaavassa Spartak Plevenissä, jota hän edusti 30 ottelussa. Joukkueensa avausviisikkoon ja tärkeimpiin pelaajiin läpi koko kauden kuulunut Keeling jatkoi nyt jo kokeneena pelaajana vahvoja otteitaan ansaiten 16,2 pistettä, 4,3 levypalloa, 3,8 syöttöä ja 1,5 riistoa per ottelu.

- Seagullsin viime kausien menestys ja sille kehittynyt voittava kulttuuri tekevät joukkueesta erittäin mielenkiintoisen. Olen todella innoissani siitä, että pääsen olemaan itse nyt osana tätä ja tavoitteenani on auttaa joukkuetta jatkamaan menestyksen tiellä. En malta odottaa että pääsen tapaamaan uuden joukkueeni jäsenet sekä koko Seagulls-yhteisön, Keeling kertoo seuran tiedotteessa. 

Helsinki Seagullsin päävalmentaja Timo Saukkolan mukaan Keeling on ominaisuuksiltaan erinomainen lisä Seagullsin takakentälle:

- Christian on merkittävä lisä meidän takamiesrotaatioon. Hän kykenee pelaamaan kahta eri roolia ja istuu ominaisuuksiltaan hyvin Kahronin, Treyn ja Lennin kanssa joukkueeseen. Hän on molemmissa kenttäpäädyissä ensisijaisesti joukkuepelaaja, joka pystyy taitavana korintekijänä myös aiheuttamaan hankaluuksia vastustajille, Saukkola kuvailee.

Helsinki Seagulls 2025-26

Chrysostom Chukwuma, Osku Heinonen, Lenni Hervola, Christian Keeling (USA), Elias Leskinen, Adong Makuoi (CAN), Trey Niemi, Kahron Ross (USA), René Rougeau (USA) ja Ricky Waxlax.

Asiat

 
3.10.2025 08:06 Korisliiga

Korisliigan infopaketti 2025-26

Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.

2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

2.10.2025 12:24 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Korihaiden Leo Eklund on yksi kotimaan tuoreista pelaajalupauksista – ”Minkä roolin valmennus minulle antaakin, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan”

19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

2.10.2025 09:27 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Katajan Max Besselink aloitti uransa hurjien fanfaarien saattelemana, mutta sittemmin terveys on hidastanut kehitystä – ”Perheeni on ollut isoin apu asioiden käsittelyssä”

Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.

1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

1.10.2025 13:12 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kauhajoen Eemi Luukkonen on oppinut käsittelemään menestysjoukkueessa pelaamisen paineet – ”Kun kultamitali puuttuu, motivaatio kehittyä on kasvanut entisestään”

Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.

1.10.2025 10:58 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Enemmän kuin vain työtovereita – Eero Innamaa näkee valtavan arvon Vilppaan yhteisöllisyydessä

Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.

30.9.2025 16:26 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Joona Tuomala palasi synnyinmailleen uransa parhaassa pelikunnossa – tuore perheenisä tasapainoilee kodin ja KTP-Basketin välillä täynnä energiaa

Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.

30.9.2025 08:54 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Espanjassa koulitulle Kouvojen Joona Heinoselle jäi rikkonaisesta kaudesta näyttämisenhalu – ”Pään nollaaminen pettymysten jälkeen vaati työtä”

Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.

Näytä lisää vastaavia