Damon Williamsista kaikkien aikojen levyriykkönen

9.12.2016 Kobrien Damon Williams siirtyi perjantaina kaikkien aikojen levypallohaiksi Korisliigan runkosarjassa. Williams otti Helsinki Seagullsia vastaan 11 levypalloa, joiden myötä hänen saaliinsa on urallaan 4418 levyriä.

Damon Williams kaappasi nimensä jälleen yhden kärkisijan Korisliigan kaikkien aikojen tilastossa. Kuva: Francois Perthuis.

Williams, 42, ohitti kaikkien aikojen tilaston kärkipaikkaa lähes kahden vuosikymmenen ajan hallussaan pitäneen Jonathan Mooren (4414). Moore päätti mittavan uransa Suomen pääsarjatasolla kauteen 1997-98.

Vuonna 1999 ensi kertaa Suomeen saapunut Damon Williams on pelannut 453 runkosarjaottelua ja kirjauttanut niissä ottelukohtaiseksi levypallokeskiarvokseen 9,8. Yhden sarjapelin ennätys Williamsilla on hurjat 24 levypalloa, yhdeksän vuoden takaa ottelusta Pyrintö-Kataja. 

Damon Williams on edustanut Korisliigassa Kobrien ja Pyrinnön ohella KTP-Basketia. Meneillään oleva kausi on Williamsille jo 13. Suomessa.

Williams on kolminkertainen Suomen mestari ja kolminkertainen korikuningas, jonka lisäksi hänet on palkittu kolmesti Korisliiga-finaalien arvokkaimpana pelaajana (MVP) ja kahdesti vuoden ulkomaalaispelaajana.

Korisliigan kaikkien aikojen tilastossa Williams oli ennestään ykkössijalla syötöissä ja kahdeksantena pisteissä.

Korisliigan levypallojen Top-10 kautta aikain

4418 Damon Williams

4414 Jonathan Moore

4015 Bernard Harris

3924 Garcia Hopkins

3667 Larry Pounds

3564 Jarkko Tuomala

3456 Gerald Lee Sr

3435 Clifton Jones

3112 Pertti Marttila

3055 Sami Lehtoranta

Lisätiedot: Damon Williams
 
12.2.2025 21:10 Korisliiga

Vilpas tarrasi kiinni kotietuun – Kobrille jälleen tappio Tuomalan huikeasta suorituksesta huolimatta

Miesten Korisliigassa pelattiin viiden ottelun ilta, jossa pisteitä veivät Salon Vilpas, Korihait, Helsinki Seagulls, KTP-Basket ja BC Nokia.

11.2.2025 13:39 Korisliiga

Jeremiah Wood Korisliigan tammikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Valinta on Woodille jo kauden toinen.

8.2.2025 22:06 Korisliiga

Kataja katkaisi vihdoin tappioputkensa – Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja kaksi alemman jatkosarjan ottelua

Miesten Korisliigassa nähtiin viiden ottelun ilta, jossa voittajiksi selvisivät Kataja Basket, Helsinki Seagulls, Kauhajoki, KTP-Basket ja BC Nokia.

7.2.2025 18:33 Korisliiga

Kauhajoen ja Bisons Loimaan ylemmän jatkosarjan ottelu vapaasti katsottavissa Jimiltä

Korisliigan lauantaina pelattava huippuottelu Kauhajoen ja Bisons Loimaan välillä on vapaasti katsottavissa Jimiltä alkaen klo 19:00.

7.2.2025 09:00 Korisliiga

Oomi sähköistää Korisliigan katsomot! Oomi Korisliigan yhteistyökumppaniksi

Energiapalveluyhtiö Oomi ja Korisliiga ovat solmineet yhteistyösopimuksen, jonka keskiössä ovat joukkueiden fanit. Yhteistyöllä tarjotaan faneille ainutlaatuisia kokemuksia Korisliiga-paikkakunnilla.

6.2.2025 20:17 Korisliiga

Kobrat kävi millien päässä tappiokierteensä katkaisemisesta, mutta Honka kesti paineen

Alemman jatkosarjan ottelu Tapiolan Hongan ja Kobrien välillä päättyi kotijoukkueen 95–90-voittoon.

5.2.2025 20:20 Korisliiga

Seagulls taivutti Bisonsin Forssassa

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin yksi ottelu, jonka voiton vei Helsinki Seagulls.

4.2.2025 12:17 Pääjuttu

Eero Saarinen on poissa

Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.

1.2.2025 19:54 Korisliiga

Erik Sajantila upotti Korihait kaaren takaa – Katajasta ei tänään vastusta Kauhajoelle

Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.

31.1.2025 20:25 Korisliiga

Kahdeksanhenkinen Nokia voittoon Kobrista – toiset perättäiset KTP:lle ja Kouvoille

Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.

Näytä lisää vastaavia