10.12.2007 Korisliigassa pelaava Uudenkaupungin Korihait on tehnyt loppukauden kattavan sopimuksen laitahyökkääjä Darius Gloverin kanssa. Alun perin 195-senttisen Gloverin piti pelata Korihaissa joulukuun puoliväliin saakka tuuraten kätensä murtanutta James Reavesia, joka ei kuitenkaan koskaan palannut sairaslomaltaan Suomeen.
James Reavesin viimeisin paluuyritys oli määrä tapahtua lauantaina, mutta perhesyyt pitävät miehen Yhdysvalloissa koko eurooppalaisen koripallokauden ajan, kertoi Korihait tiedotteessaan.
- Darius Glover on pelannut hyvällä asenteella ja osoittanut pärjäävänsä Korisliigan vauhdissa juuri niillä pelipaikoilla, joille olemme häntä kaavailleet.
- Ulkomaalaisten osalta joukkue on nyt tässä, joten spekulaatiot vaihtamisista on syytä lopettaa, toteaa Jyri Lehtonen toivoen joukkueelle työrauhaa.
Glover on tehnyt pelaamissaan yhdeksässä ottelussa keskimäärin 16,7 pistettä 62 prosentin tarkkuudella sekä napsinut 7,2 levypalloa.
Korihaiden loukkaantuneista pelaajista Sad Niskanen (polvi) joutuu leikkaukseen lähiaikoina ja miehen sairasloman pituus lienee puoli vuotta, joten tämä kausi on hänen osaltaan paketissa. Selkävaivainen Jan-Axel Alanko on puolestaan sivussa ainakin maaliskuuhun saakka, joten myös hänen osaltaan toiveet kentälle paluusta tämän kauden aikana voitaneen unohtaa.
Sen sijaan Daniel Nummi (nilkkavamma) palasi kokoonpanoon sunnuntaina Korihaiden tehdessä voitokkaan vierailun Joensuuhun. Myös Marko Vehniäinen (nivusvamma) on tekemässä paluuta tositoimiin.
Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.
Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.
Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.
Kouvot on solminut kuluvan kauden loppuun ulottuvan sopimuksen 198-senttisen Devontae Blantonin kanssa. Blanton pelasi täydet viisi kautta Eastern Kentuckyn yliopistossa.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.