26.4.2024 10:03 Päättyneellä kaudella Korihaita luotsannut Darko Mihajlovic on solminut 1+1-vuotisen sopimuksen kotkalaisseuran kanssa. Seura tiedotti samalla, että Michael Pounds toimii joukkueen apuvalmentajana.

Kuva: Ville Vuorinen
Mihajlovic on Korihaiden lisäksi Suomessa valmentanut myös Bisons Loimaata. Päättyneellä kaudella Korihait sijoittui ylemmässä jatkosarjassa kolmanneksi Mihajlovicin johdolla, mutta Kataja Basket tiputti joukkueen puolivälierissä.
– Agentti tarjosi Darkoa meille ja hän käväisi täällä Kotkassa haastattelussa. Asiasta keskusteltiin myös "Hompan" (Michael Pounds) kanssa ja päädyimme siihen ratkaisuun, että Darko tulee meille päävalmentajaksi ja Homppa toimii hänen apunaan, KTP-Basketin hallituksen puheenjohtaja Jyrki Lindström kertoi Kymeen Sanomille.
– Keskustelut minun ja seuran välillä olivat alusta asti positiiviset. Seuraava kauteni Suomessa on jo viides. Tiedän koripallon aseman Kotkassa ja sen kuinka perinteinen koripalloseura KTP on. Olen kiitollinen mahdollisuudesta päästä tällaiseen paikkaan valmentamaan, Mihajlovic sanoi.
Serbialais-itävaltainen Mihajlovic on Suomen lisäksi valmentanut Saksassa, Itävallassa, Norjassa ja Serbiassa.
KTP:llä on sopimukset tulevasta kaudesta Miikka Marttisen ja Tomi Lommin kanssa.
– Aloitimme Michaelin kanssa heti keskustelemaan pelaajista ja ensimmäiset keskustelut pelaajan kanssa on jo aloitettu. Meillä on lista nimiä, joiden uskomme olevan saatavilla. Seuraava askel on käydä tätä listaa yksi nimi kerrallaan läpi, että kuka on oikeasti saatavilla ja kuka saatavilla pelaajista voisi olla kiinnostunut pelaamaan meillä, Mihajlovic taustoittaa.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Erinomaista Korisliiga-kautta pelaavan Tapiolan Hongan miesten joukkueen ensi kauden 2026-27 rakentaminen on käynnistetty sopimalla Aapo Heinosen jatkosta joukkueen päävalmentajana.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.
Pyrintö on tehnyt jatkosopimuksen Erik Muhosen, 21, kanssa. Ensimmäistä kauttaan Pyrinnössä pelaavan Muhosen jatkosopimus on kevääseen 2028 saakka. Lisäksi Pyrintö on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen korisliigan valmentaja Santeri Liljebergin kanssa.
KTP vahvistaa rivejään Tucker Richardsonilla, joka oli johdattamassa keväällä 2024 BC Nokian Suomen mestaruuteen.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.