9.5.2024 18:40 BC Nokian naisten koripallojoukkue hakee Korisliiga-lisenssiä kaudelle 2024-25. Joukkuetta menestyksekkäästi valmentanut Denis Kucevic jatkaa tehtävässään uudella 1+1-vuotisella sopimuksella.
Kuva: BC Nokia
BC Nokian vahva vire merkittävänä koripalloseurana saa jatkoa, kun sen naisten joukkue nousee Korisliigaan. Viime kaudella joukkue osoitti kykynsä ja päättäväisyytensä, ja on nyt valmis kohtaamaan uudet haasteet korkeimmalla sarjatasolla, taustaryhmän vankkumattomalla tuella. Valmentaja Denis Kucevic on allekirjoittanut jatkosopimuksen, joka takaa hänen panoksensa joukkueelle myös tulevalla kaudella.
- Matka Korisliigaan on ollut haastava ja sitä on odotettu, sanoo Kucevic. Hän jatkaa, että BC Nokiassa tehtävä vahva juniorityö on mahdollistanut nyt suunnitelmallisen ja kestävän nousun. Emme lähde Korisliigaan vain piipahtamaan, Kucevic kommentoi seuran tiedotteessa.
Uusi kausi tuo mukanaan myös uusia mahdollisuuksia, sillä syksyllä Nokialle valmistuva uusi, upea palloiluareena tarjoaa tilat noin 2000 katsojalle, ja naisten ottelut saavat myös televisionäkyvyyden.
- Tunnemme valmentaja Kucevicin täällä Nokialla hyvin sitoutuneena valmentajan ja on ilo lähteä tavoittelemaan yhdessä BC Nokian naisten vuoden 2005 Suomen mestaruuden uusimista, iloitsee taustaryhmän puheenjohtaja Simo Pokki tehdystä sopimuksesta.
Yhteistyökumppanien haku on käynnissä, kun joukkue valmistautuu tulevaan kauteen. Odotamme innolla uusia yhteistyökumppaneita Oman Kylän Naisille, tukemaan joukkuetta matkalla kohti uusia saavutuksia.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi paikallispelissä ToPo:n 81-70.
Keskiviikon ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen BC Nokian 75-71.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittajiksi ylsivät PeKa, Pyrintö, Honka ja ViVe.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella pelillä. Illan voittajia olivat toisen voittonsa ottanut EBT ja kautensa avannut Pyrintö.
Perjantain ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut haki voiton Helsingistä HBA-Märskyn kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 83-48.
Naisten Korisliiga pyörähti käyntiin neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, HBA, BC Nokia ja EBT.
Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.
Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.