16.8.2023 10:03 Joensuulainen Kataja Basket on sopinut alkavasta kaudesta 29-vuotiaan amerikkalaisen Devin Thomasin kanssa. Wake Forestin yliopiston joukkueessa vuosina 2012-16 vakuuttavasti esiintyneellä 206-senttisellä korinaluspelaajalla on takanaan seitsemän ammattilaiskautta.
Thomasille on kertynyt pelikokemusta on mm. Turkin, Espanjan, Israelin, Kreikan, Argentiinan ja Venäjän pääsarjoista. Viimeiset kaksi vuotta ovat olleet erinomaiseksi levypallopelaajaksi tunnustetulle Thomasille rikkonaisia ja nyt hän on valmis hakemaan uralleen uutta alkua Suomesta.
Thomasin edellinen ehjä kausi oli 2020-21, jolloin hän edusti virolaista BC Kalev Tallinnaa. Joukkue pelasi sekä Latvian ja Viron yhteisliigaa että Venäjän kansainvälistä pääsarjaa VTB United -liigaa. Ensin mainitussa amerikkalainen kirjautti tilastot 10,2 pistettä ja 8,7 levypalloa, jälkimmäisessä vastaavasti 8,9 ja 7,4. Visiitti oli menestyksekäs, sillä Kalev voitti kokonaista kolme pokaalia: Latvian ja Viron yhteisliigan, Viron cupin ja kauden päätteeksi pudotuspeliformaatilla ratkotun Viron mestaruuden.
Syksyllä 2021 alkoivat vastoinkäymiset, joissa myös epäonnella oli oma roolinsa. Pelit Australian pääsarjassa (NBL) South East Melbourne Phoenixin riveissä jäivät kokematta pelaajan altistuttua koronavirukselle. Keväällä 2022 Thomas suuntasi Kosovoon. Lyhyt pesti sisälsi seitsemän ottelua maan pääsarjaa (7,6/9,4) ja neljä ottelua kansainvälistä Balkanin liigaa (2,8/5,8).
Viime kauden aluksi Thomas teki sopimuksen Espanjan kakkosliigaan (Forca Lleida). Ennen kuin hän ehti pakata laukkunsa postissa oli huomattavasti parempi tarjous Israelista (kakkosliigajoukkue Maccabi Haifa) ja sentteri päätti suunnata sinne. Pelilupaa odoteltiin pitkä tovi, mutta se ei saapunut määräajassa. Thomas pelasi lopulta viisi ottelua Meksikossa Ostioneros de Guaymasin 4,8 pisteen ja 3,8 levypallon keskiarvolla
– On varmaa ettei häntä nähtäisi Suomessa jos nyt elettäisiin vuotta 2021, Virtanen toteaa viitaten ennen kaikkea sentterin CV-merkintöihin Turkin, Espanjan, Israelin, Kreikan ja Argentiinan pääsarjoista. Tällä hetkellä Devin hakee itseään pelaajana. Ottelukunto on arvoitus ja koko prosessi vie varmasti oman aikansa. Meidän kanssamme hän ottaa tietoisen askeleen alaspäin, jotta voi taas nousta ylemmäs, Kataja Basketin päävalmentaja Petri Virtanen kommentoi seuran tiedotteessa.
Devin Thomasin lisäksi Kataja Basketilla on pelaajasopimukset Grant Singletonin, Henri Permannon, Sebastian Lindbergin, Tuomas Hirvosen, Robin Danesin, Teemu Knihtisen ja Thomas Tumban kanssa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää viidennen tuotantokauden paras jakso.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.