13.12.2019 08:00 Koripalloliiton virallinen yhteistyökumppani Elämysmatkat järjestää vieraspelimatkan Suomen EM-karsintaotteluun Sveitsiin 21.-24.2.2020.

Susijengin ensimmäinen vieraspeli tulevissa EM-karsinoissa on Sveitsiä vastaan. Ottelu pelataan 23.2. Fribourgissa. Elämysmatkat järjestää fanimatkan Susijengin tueksi naaraamaan arvokasta vierasvoittoa.
Matkalla majoitutaan upeassa ja vilkkaassa Bernissä, josta käsin matkustetaan pienempään ottelukaupunki Fribourgiin pelipäivänä 23.2.
Matkapaketin sisältö:
- Finnairin suorat lennot
- Lentokenttäkuljetukset Zürichissä
- Ottelukuljetukset
- Majoitus Ibis Styles Bern City -hotellissa
- Ottelulippu 23.2. pelattavaan otteluun Sveitsi-Suomi
- Suomalaisen matkanjohtajan palvelut
Lentoaikataulu:
Meno: 21.2.2020 Helsinki – Zürich 07:55 – 09:45
Paluu: 24.2.2020 Zürich – Helsinki 19:05 – 22:55
Hinta:
Alk. 945 €
Lisätiedot ja varaukset:
https://www.elamysmatkat.com/products/koripallon-em-karsinta-sveitsi-suomi/
Susijengi on saamassa keskikesän MM-karsintaikkunassa eteensä kaksi vaarallista joukkuetta. Loppuunmyytyyn Veikkaus Areenaan 3. heinäkuuta vieraaksi saapuva Unkari on kutsunut ikkunaan koolle parhaan miehistönsä, kun taas olympiahopeamitalisti Ranska lähtee tavoittelemaan lohkon kärkipaikkaa NBA:n nelinkertaisen parhaan puolustajan Rudy Gobertin ja NBA:sta ja Euroliigasta kootun veteraani- ja nuorisojaostonsa johdolla.
Mikael Jantusen uran ensimmäinen matka Euroliigan Final Fouriin katkesi perjantai-iltana, kun runkosarjavoittaja Olympiakos Pireus haki mylvivän ateenalaisyleisön edessä vakuuttavan 79-61 (33-24)-voiton Euroliigan ensimmäisessä semifinaaliottelussa.
Viiden vuoden NCAA-taipaleen jälkeen uransa Euroopan ammattilaiskentillä viime syksyllä aloittanut Mustapha Amzil päätti ensimmäisen ammattilaiskautensa mestaruuteen, kun KB Trepca jyräsi Kosovon liigan neljännessä finaalissa Bashkimin vieraissa 78-98 (40-52). Samaan aikaan Islannissa Tindastollia edustavan Daniel Dolencin kaulaan ripustettiin hopeamitali neljännen finaaliottelun jälkeen.
Edon Maxhuni oli jälleen tehokkaalla pelipäällä, kun Gravelines-Dunkerque päätti kautensa. Tappiosta huolimatta joukkue säilyi niukasti sarjassa. Mustapha Amzil on lähellä Kosovon mestaruutta ja pudotuspelit ovat käynnistyvät isoissa sarjoissa.
Miesten maajoukkueen pitkäaikainen päävalmentaja ja nykyinen Koripalloliiton valmennuksen johtaja on yksi viidestä tänä vuonna suomalaisen koripallon Hall of Fameen nimettävästä legendasta.
Mustapha Amzil loisti Kosovon liigan finaalien avauksessa autettuaan Trepcan voittoon. Olivier Nkamhoua oli huippuiskussa, kun Italian Serie A1:ssä saatiin runkosarja päätökseen hänen heitettyään 30 pistettä.
Susijengin päävalmentajana jo neljän vuoden ajan toiminut Lassi Tuovi, 39, jatkaa seurajoukkuevalmennusuraansa Japanissa. Lappeenrantalaislähtöinen Tuovi on solminut yhden kauden kattavan jatkosopimuksen Yokohama B-Corsairsin kanssa, jota hän on valmentanut Japanin korkeimmalla sarjatasolla kahden viime vuoden ajan.
Miesten Euroliigan Final Fourissa nähdään suomalaisväriä ensimmäistä kertaa 22 vuoteen. Mikael Jantusen edustama hallitseva Euroliigan mestari Fenerbahce oli kaatua toistamiseen Zalgiris Kaunasin vieraana, mutta sai jatkoajalle salama-alun ja varmisti lopputurnauspaikkansa 90-94 (80-80, 42-47)-voitollaan. Virossa Severi Kaukiaisen ja Anton Mirolybovin BC Kalev/Cramo raivasi tiensä finaaliin TalTechin kustannuksella.
Peräti kolme Susijengin pelaajaa selvitti alkuviikolla tiensä ammattilaissarjojensa kansallisiin finaaleihin. Daniel Dolencin Tindastoll kohosi veitsenterältä voittoon Stjarnania vastaan matkallaan Islannin finaaleihin, Aatu Kivimäen Patrioti Levice pyyhkäisi Slovakian semifinaaleissa Prievidzan tieltään voitoin 3-2 ja Mustapha Amzilin KB Trepca oli totutun suvereeni Kosovon semifinaaleissa.
Ilari Seppälän heittokäsi kävi kuumana, kun hän johdatti Kecskemetin tärkeään voittoon Unkarin liigassa. Lassi Nikkarisen Hradec Kralove säilytti sarjapaikkansa Tshekin liigassa.