Ennakkosuosikit jatkavat juhliaan – puolivälierissä tänään pelkkiä vierasvoittoja

1.4.2023 20:15 Miesten Korisliigan puolivälierissä on nähty toistaiseksi pelkästään korkeammin sijoittuneiden joukkueiden voittoja.

Lassi Nikkarinen, Henri Kantonen ja Okko Järvi nauttivat tänään kukin tahollaan otteluvoitosta. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Helsinki Seagulls haki puolivälierien toisen otteluvoittonsa käydessään vierailulla Nokian palloiluhallissa. BC Nokia kaatui ottelussa niukalla erolla 106–111.

Voittajien pistehirmu oli amerikkalaislaituri Jeffrey Carroll 28:lla, mutta kovia esityksiä nähtiin myös kotimaisilta nimiltä. Okko Järvi pussitti hyvällä heittopelillä 22 pistettä, ja Lassi Nikkarinen tilastoi yhdeksän pisteensä oheen peräti 11 koriin johtavaa syöttöä ja kaksi riistoa.

Nokian kovin korintekijä oli Johnathan Stove 31 pisteellä.

Seagulls johtaa ottelusarjaa nyt 2–0.

Ottelutilastot

Myös runkosarjan korkeimman sijan napannut Kauhajoki kohensi voittotilastoaan 2–0:aan voittamalla vierasottelunsa Tampereella. Pyrintö taipui luvuin 100–116.

Kauhajoen kiistaton tehokaksikko ottelussa oli laituripari Jaye Crockett ja Cameron Jones. Crockett kirjautti 28 pistettä ja 12 levypalloa, kun taas Jones rekisteröi 20 pistettä ja yhdeksän syöttöä.

Pyrinnön riveistä edukseen erottui Ike Smith, joka pussitti 31 pistettä.

– Strategiamme oli nostaa pelin tempoa ja saada helppoja koreja, koska Karhu on fiksu ja hyvin valmennettu joukkue, jonka puolustusta vastaan on vaikea pelata, kun se pääsee asettumaan. Hävisimme kuitenkin aika pahasti levypalloissa (16–43), joten meidän täytyy jatkossa saada pakka paremmin kokoon, kommentoi Smith.

Ottelutilastot

Illan kolmas ottelu, joka pelattiin Kouvolassa, oli kaikkein tiukin, mutta siinäkin teema toistui: kotijoukkue hävisi korkeammin sijoittuneelle vastustajalle, kun Kouvot taipui Salon Vilppaalle 93–95.

Kotijoukkue oli kyllä vähällä tasata tilit vastustajansa kanssa. Kouvot johti peliä suurimman osan peliajasta, ja John Meeks esitti huikean esityksen tykittäessään tauluun 38 pistettä kahdeksan levypallon ja 37:n arvoisen tehokkuuslukeman kera.

Se ei kuitenkaan auttanut, kun Vilpas kiilasi ohi Quentin Goodinin heitoilla viimeisen kymmenen sekunnin aikana ja kohensi voittotilinsä 2–0:aan. Goodin teki ottelussa 18 pistettä, ja joukkuetovereista Keyshawn Feazellille merkittiin 25 ja Mikko Koivistolle 23.

Ottelutilastot

Neljäs puolivälieräpari Kataja Basket–KTP-Basket pelaa toisen ottelunsa huomenna sunnuntaina. Kataja johtaa ottelusarjaa 1–0.

 
19.5.2026 20:47 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ratkesivat: Vilpas karkasi toisella puoliajalla seurahistorian toiseen mestaruuteen!

Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.

16.5.2026 19:13 Korisliiga

Korisliiga-finaalit saavat huikean loppuhuipennuksen: Kataja venytti sarjan seitsemänteen peliin!

Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.

14.5.2026 20:32 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Vilppaan kolmas voitto putkeen – Kataja selkä seinää vasten!

Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.

12.5.2026 20:34 Korisliiga

Vilpas kesti Joensuun paineet – finaalisarja tasan 2–2

Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.

9.5.2026 20:09 Korisliiga

Vilpas laittoi kovasanaisen vastalauseen Katajan rynnistykselle kohti mestaruutta – kavensi finaalit 2–1:een

Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.

8.5.2026 10:15 Korisliiga

Korisliiga jatkuu Ruudussa – uusi monivuotinen sopimus

Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.

5.5.2026 20:38 Korisliiga

Kataja ei taipunut kotonaankaan – Korisliiga-finaalit 2–0-tilanteessa

Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.

2.5.2026 21:21 Korisliiga

Kataja rynnisti finaalien avausvoittoon – Vilppaan kotietu mennyttä

Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.

1.5.2026 20:01 Korisliiga

Korihaille pronssia – Seagulls kaatui 20 pisteellä

Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.

30.4.2026 15:52 NCAA

Oliver Kandén NCAA-liigan Pepperdineen

Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.

Näytä lisää vastaavia