31.10.2024 20:22 Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Uuden-Seelannin maajoukkuepelaaja Ethan Rusbacthin, 32, kanssa. 196-senttinen Rusbatch on pelannut aiemmin Uuden-Seelannin ja Australian sarjoissa.

Rusbatch täydentää Pyrinnön ulkomaalaisnelikon.
– Hienoa saada Uuden-Seelannin maajoukkuepelaaja Tampereelle. Ethan pystyy pelaamaan hyvin kamppailutilanteissa ja omaa hyvän kolmenpisteen heiton ja täten auttaa joukkuetta korien tekemisessä. Keskustelin Ethanista Jordan Ngatain ja Luther Muhammadin kanssa, joka pelasi viime kesänä samassa joukkueessa. Nyt vain pitkä matkustus pois kropasta, niin saadaan pelaaja remmiin, toteaa Pyrinnän päävalmentaja Tero Hassinen Rusbatchin liittymisestä joukkueen riveihin.
Mikäli pelilupa ehtii, Ethan Rusbatch nähdään Pyrinnön kokoonpanossa perjantaina 1.marraskuuta, kun joukkue matkustaa Espooseen Tapiolan Hongan vieraaksi. Kotiparketilla Rusbacthin on tarkoitus esiintyä ensimmäisen kerran ke 6.marraskuuta, kun Pyrinnön vieraaksi saapuu KTP-Basket Kotkasta.
Pyrinnön joukkueessa pelaavat Antero Lehto, Valtteri Mervola, Jordan Giles, Topias Palmi, Kion Williams, Riku Laine, Ethan Rusbatch, Luka Sakota, Ilmari Toikkanen, Arttu Pitkänen, Otto Räisänen ja Henry Pwono.
Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Brandon Stroudille varoituksen.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Korisliigassa kahdeksannella sijalla oleva Uudenkaupungin Korihait tekee kokoonpanoonsa muutoksia. Joukkueen vahvuuteen liittyvät yhdysvaltalaispelaajat Frank Champion ja Jamir Harris. Alkukauden haiparvea edustaneen Bobby Planutisin sopimus on puolestaan purettu. Lisäksi Aamos Nikulan sopimus on purettu pelaajan omasta pyynnöstä.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.