11.10.2019 21:14 Naisten Korisliigan perjantain ainoassa kohtaamisessa kauden tappiotta aloittaneet Forssan Alku ja Torpan Pojat kohtasivat toisensa. Tiukka ottelu ratkesi vasta päätösneljänneksellä FoA:n 87-80-voittoon.
Meral Bedretin oli tänään isossa roolissa, kun FoA kaatoi kärkiottelussa ToPon. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Molemmat joukkueet olivat voittaneet kauden kaksi ensimmäistä otteluaan. Laadukas ottelu ratkesi vasta neljännellä neljänneksellä, jossa meritoitunut Forssan Alku oli vieraitaan parempi.
- Jaoimme tänään palloa hyvin, josta kertoo meidän 30 koriin johtanutta syöttöä. Jaksoimme uskoa omaan tekemiseen. ToPo sai liian monta helppoa lay-upia meidän nukahduksistamme, joten siinä on parannettavaa, Forssan Alun Meral Bedretin kommentoi.
- Toisella puoliajalla menimme siirtymätilanteissa aggressiivisesti kohti koria ja uskalsimme hyödyntää 1 vs. 1 -tilanteita. Sen myötä pääsimme myös paremmin vapaaheittoviivalle. Ensimmäisellä puoliajalla tyydyimme pyörittämään palloa kaarella, mutta loppua kohti käytimme sisällä ja saimme hyviä heittoja vastapalloon, FoA:n päävalmentaja Risto-Matti Rousku avasi.
- Onnistuimme pitämään ToPon ulkomaalaisvahvistukset pienissä pistemäärissä ja se oli yksi voiton avaimista. Vaikka olimme koko viikon treenanneet 1 vs. 1 -puolustamista, se ei näkynyt tänään pelissämme, Rousku jatkoi.
Delaney Bruce oli kotijoukkueen pisteykkönen 23 pisteellä ja 11 levypallolla. Meral Bedretin osui 20 pisteen edestä. Taru Tuukkanen rohmusi 20 levypalloa ja viimeisteli 12 pistettä siinä sivussa. Julia Heinonen heitti 12 pinnaa ja Hanna Vapamaa 10 pistettä. Anni Mäkitalon (5/5/10) heittosihti oli kateissa, mutta takapelaaja tarjoili peräti 10 koriin johtanutta syöttöä.
ToPon tehokkaimmat olivat 17 pistettä viimeistellyt Yasmine Robinson-Bacote ja 16 pistettä nakuttanut Alex Louin. Kaksinumeroisiin ylsivät myös Magdalene Agyei (14/6) ja 11 pistettä naiseen heittäneet Laura Juhola ja Emilia Hulst.
FoA: on Kouvottarien ohella ainoa tappioton joukkue naisten Korisliigassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Pyrintö ja Forssan Alku.
Ystävänpäivän ainoassa ottelussa EBT vieraili Nokialla. Vierasjoukkue voitti ottelun 79-73.
Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta yhdellä ottelulla. Ylemmän jatkosarjan kamppailussa Kouvottaret kaatoi kotonaan ToPo:n 105-74.
Kaudella 2024–25 naisten Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Valinta on Tyson-Thomasille jo kauden kolmas.
Naisten Korisliigassa pelattiin neljä ottelua. Päivän voittajia olivat EBT HBA, ToPo ja Peli-Karhut.
Naisten Korisliigan jatkosarjat saatiin käyntiin. Ylemmässä voitot kirjattiin Kouvottarille ja Peli-Karhuille. Alemmassa jatkosarjassa voittajia olivat BC Nokia ja HBA Märsky.
Naisten Korisliigan jatkosarjat pyörähtävät käyntiin neljän ottelun kierroksella keskiviikkona 29. tammikuuta. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan viimeiset ottelut. Illan voittajia olivat ToPo, BC Nokia, Kouvottaret, Honka ja Peli-Karhut.
Tulevat ylemmän ja alemman jatkosarjan joukkueet ovat jo selvillä ennen keskiviikona 22. tammikuuta pelattavaa täyttä kierrosta.
Naisten Korisliigassa pelattiin täysi viiden ottelun kierros. Päivän voittajia olivat EBT, HBA, PeKa, Honka ja ToPo.