10.6.2025 13:03 Henrik Dettmann -valmentaja-akatemia on tarkoitettu koripallovalmentajille, jotka haluavat edetä päävalmentajiksi, tai ovat vielä päävalmentajuuden alkutaipaleella. Koulutus keskittyy urheilukasvatuksen näkökulmaan; valmentajaan urheilukasvattajana.
Juniorivalmentajan tärkeä taito on kohdata pelaajat ja perheet, ja tähän vuorovaikutukseen kiinnitetään koulutuksessa erityistä huomiota. Myös koripallon tekniset ja taktiset elementit, kuten hyvien harjoitusten suunnittelu ja toteutus sekä valmentamisen organisointi viikko- ja jaksotasolla ovat osa koulutusta.
Koulutus alkaa syksyllä 2025 ja se järjestetään Helsingissä Namikan tiloissa. Koulutus kestää aina yhden kauden verran. Vastuuvetäjänä koulutuksessa toimii Helsingin NMKY:n koripallon valmennuspäällikkö Juuso Milén. Koulutuksessa tullaan näkemään mitä todennäköisemmin myös vierailevia kouluttajia.
- Näin isossa seurassa, jossa on valtava määrä joukkueita, on jatkuva tarve päävalmentajille. Tämän koulutuksen avulla valmentajat saavat entistä paremmat työkalut päävalmentajan rooliin ja rohkaistuvat tarttumaan pestiin, Milén kertoo.
Valmentaja-akatemia kantaa valmentajalegenda Henrik Dettmannin nimeä. ”HD” on Helsingin NMKY:n kasvatti ja aloittanut valmentamisen Pohjois-Haagaan NMKY:ssä 1970-luvulla. HD on ollut valmentajana tai päävalmentajana Helsingin NMKY:n miesten mestaruusjoukkueissa 1984, 1985, 1987, 1989 ja 1992. Tämä jälkeen hän siirtyi Suomen maajoukkueen päävalmentajaksi. Isoin saavutus maajoukkuetasolla hänellä on maailman mestaruus pronssi Saksan maajoukkueen päävalmentajana 2002. Valmentajauransa aikana HD toimi Suomen miesten maajoukkueen (Susijengi) päävalmentajana lähes 25 vuotta. Päävalmentajaura Dettmannilla päättyi vuonna 2022 Susijengin päävalmentajapestistä.
Tänä päivänä hän toimii koripalloliiton valmennuksen johtajana. Syytä mainita vielä, että Henrik Dettmann omistaa epävirallisen maailmanennätyksen toimiessaan yhtäjaksoisesti miesten maajoukkueen päävalmentajana 1992-2022.
Koripalloliiton koulutukset tarjoavat erinomaisen pohjan valmentamiselle, mutta päävalmentajaksi ryhtymiseen tarvitaan lisätyökaluja – niitä tarjoaa Henrik Dettmann -valmentaja-akatemia. Koulutuksessa valmentajat oppivat minkälainen on hyvä valmentaja, joka pystyy kehittämään pelaajia ja joukkuetta määrätietoisesti.
Henrik Dettmann -valmentaja-akatemia on saanut jo positiivisen vastaanoton Helsingin NMKY:n koripallon valmentajilta ja Milén uskookin koulutuksen herättävän kiinnostusta.
Tämä on seuran ilmoitus. Koripalloliitto tarjoaa jäsenseuroilleen mahdollisuuden ilmoittaa koripallotoimintaansa liittyvistä asioista Seura tiedottaa -uutisissa.
YMCA Tampere koripallo on saanut avustusta kansainvälisestä Erasmus+ Sport -hankkeesta. Hankkeen kesto on 1,5 vuotta ja hankkeen tavoitteena on käydä tutustumassa kolme eri eurooppalaisen seuran toimintatapoihin sekä saada näin uutta kansainvälistä oppia omaan toimintaan ja sen kehittämiseen.
Torpan Pojat on valittu vuoden 2025 helsinkiläiseksi urheiluseuraksi. Helsingin kaupungin vuosittain myöntämä tunnustus nostaa esiin urheiluyhteisöjä, jotka tekevät pitkäjänteistä ja merkityksellistä työtä helsinkiläisen liikunnan ja urheilun hyväksi.
Lahti Basketball ja Kouvot yhdistävät voimansa 2009 syntyneiden poikien ikäluokassa ja pelaavat KOLA Basket -joukkueen nimissä kaudella 2025-2026 17-vuotiaiden SM-sarjaa, sekä European Youth Basketball League (EYBL) sarjaa.
Tule mukaan tavoittelemaan paikkaa Turun NMKY:n naisten I divisioona -joukkueessa! Haemme motivoituneita ja tavoitteellisia pelaajia tulevalle kaudelle – nyt sinulla on mahdollisuus näyttää taitosi try out -tapahtumassa.
Leevi Valtanen ja Aatu Aalio ovat aloittaneet HoNsUn valintavaiheen vastaavina.
Perjantaina 13.6. Hippoksen pesäpallostadion täyttyy iloisesta naurusta, kun maan eturivin viihdyttäjiin lukeutuva Sami Hedberg saapuu Jyväskylään maan klubeja täytteen kiertueen jälkeen. Esitys pitää sisällään muun muassa varta vasten Jyväskylään räätälöityä huumoria.
Tampereen Pyrinnössä on alkanut valmistautuminen uuteen koriskauteen kesäharjoitusten parissa. Harjoitusryhmät ja valmennustiimit ovat kasassa, mutta uusia pelaajia ja valmentajia mahtuu edelleen mukaan.
Koripallohokki hakee uusia valmentajia Loviisaan vahvistamaan juniorivalmennusta.
BC Nokian junioreiden valmentajista löytyy paljon vanhoja ja uusia nimiä. Junioreiden valmentajista löytyy paljon kokemusta ja osaamista.
WB-Pantterit saa mieluisan paluumuuttajan vahvistamaan seuran valmennusta Michael Besselinkin palatessa Kouvolassa vietetyn korisliiga- kauden jälkeen takaisin Itä-Helsinkiin. Hänen vastuulleen tulee seuran fysiikkavalmennuksen toteutus ja kehittäminen. Fysiikkavalmennuksen lisäksi hän tulee antamaan vahvan panoksen koripallon lajivalmennukseen.