3.3.2022 10:35 Loistavat olosuhteet, rehtiä voiton taistelua, hymyä, hikeä ja suuria tunteita, urheilujuhlan tuntua, tunnelma katossa, mieltön fiilis! Niistä on LePyn Pikkusudet-turnaus tehty!
LePy järjestää Pikkusudet-turnauksen supermikroille (synt. 2014-2016). Turnaus on 24.4.2022 Leppävaaran urheiluhallilla (Veräjäpellonkatu 6, Espoo). Kaikissa otteluissa on pelaajaesittelyt ja musiikkia tauoilla. Turnauksessa ei pidetä tulospalvelua. Emme näin ollen laita joukkueita paremmuusjärjestykseen, vaan kaikki joukkueet palkitaan oman viimeisen ottelunsa jälkeen mitalein. Jokaisessa ottelussa palkitaan tsempparit.
Sarjat: tytöt 2014, pojat 2014, tytöt 2015-2016 ja pojat 2015-2016.
Hinta: turnaus on osallistujille maksuton. Osallistuville joukkueille luvataan 2-3 ottelua.
Lisätietoja ja ilmoittautuminen: https://www.lepy.fi/tapahtumat/lepyn-turnaukset/pikkusudet-kevat-2022/
Loistavat olosuhteet, rehtiä voiton taistelua, hymyä, hikeä ja suuria tunteita, urheilujuhlan tuntua, tunnelma katossa, mieletön fiilis! Niistä on LePyn Pikkusudet-turnaus tehty!
Turnauksessa on sarjat 2014 ja 2015 syntyneille pojille ja tytöille. Ilmoittautua voi myös jompaankumpaan sarjaan sekajoukkueella.
Loistavat olosuhteet, rehtiä voiton taistelua, hymyä, hikeä ja suuria tunteita, urheilujuhlan tuntua, tunnelma katossa, mieletön fiilis! Niistä on LePyn Pikkusudet-turnaus tehty!
Koripallohokki järjestää Pikkusudet-korisriehan mini- ja mikroikäisille. Turnaus pelataan Loviisan liikuntahallilla.
Loistavat olosuhteet, rehtiä voiton taistelua, hymyä, hikeä ja suuria tunteita, urheilujuhlan tuntua, tunnelma katossa, mieletön fiilis! Niistä on LePyn mikroturnaus tehty!
Varma kevään merkki eli Sima Basket -turnaus pelataan jälleen Beat Basketin järjestämänä Järvenpäässä.
Harrastekorista järjestetään neljänä iltana viikossa. Harjoituksissa opetetaan koripallon perustaitoja ja tietenkin pelataan. Osallistujien kuntotasolla ei ole merkitystä, sillä harjoituksissa kukin pystyy itse määrittelemään rasitustasonsa. Kunto myös kehittyy treenatessa.
Seuran pelaajamäärän kasvaessa ToPo hakee joukkueisiinsa vastuuvalmentajan sekä apuvalmentajan tehtäviin motivoituneita valmentajia.
Voimistelu- ja Urheiluseura Hyvinkään Ponteva r.y on perustettu vuonna 1916. Koripalloa on pelattu 50-luvulta lähtien ja tällä hetkellä harrastajia seurassa on noin 400. Seura tarjoaa jäsenilleen koripallon harrastusmahdollisuuksia lasten satukoriksesta aina valtakunnallisiin kilpakoripallosarjoihin saakka.
Oletko valmis nostamaan pelisi seuraavalle tasolle! Ilmoittaudu kesäkuussa järjestettävälle Barça Academy Basket Campille ja kehity FC Barcelonan valmentajien johdolla.
Vantaan Energia -juniorikoripalloturnaus järjestetään Vantaalla jo 23. kerran 20.-22.1.2023. Turnaus toivottaa sinut tervetulleeksi tuomaroimaan otteluita turnauksessa!
LePy järjesti jälleen syksyn aikana supersuosittuja koripallon näytetunteja Espoon alakouluilla. Syksyn aikana yli 4500 espoolaista esi- ja alakoululaista pääsi kokeilemaan koripalloa LePyn ammattivalmentajien opastuksella.
LePy järjestää aikuisten harrastekoripalloturnauksen Karakallion koululla lauantaina 10. joulukuuta. Turnaus on tarkoitettu nais- ja miespelaajille, jotka eivät osallistu koripallon sarjatoimintaan tai pelaavat alueen alimmissa sarjoissa. Kokoa joukkueesi kasaan ja ilmoittaudu nopeasti toimisto#lepy.fi
Pihla Nikkarinen aloittaa ToPoLan uutena toiminnanjohtajana 1.10.2022.
Susijengiläisistä ovat Biddyssä aloittaneet kansainvälisen toiminnan Koponen, Seppälä, Markkanen, Maxhuni, Jantunen, Little sekä monet muut. Tsemppiä Susijengille! Olethan sinäkin mukana?
Nykyisen toiminnanjohtajan siirtyessä toisiin tehtäviin, ToPoLa hakee uutta toiminnanjohtajaa päätoimiseen, toistaiseksi voimassa olevaan työsuhteeseen. Kasvavana seurana ToPoLa kehittää jatkuvasti toimintaansa, valmennuksen laatua ja pelaajapolkua aina alle kouluikäisistä nuoriin harrastajiin sekä kilpaurheilijoihin.
LePyn huippusuosittu koriskoulu järjestetään taas syksyllä heti koulujen alettua. Koriskoulu on maksuton ja mahtava tapa tutustua koripalloon. Tule mukaan!
LoU Basket etsii päätoimista valmentajaa, jonka vastuualueena ovat seuran koripallokoulu-, eskarikorisryhmän, sekä nappularyhmän valmennuksen suunnittelu ja toteutus.
Kevään aikana suoritettu valmentajarekrytointi on vihdoin saatu päätökseen. Kaikissa joukkueissa on nyt päävalmentajat ja loistavat valmennustiimit. Osaa ryhmistä täydennetään vielä syksyllä. Katsomot täyteen saanut LePyn miesten joukkue jatkaa 1. divisioona B:ssä. Nuorista ja lupaavista tyttöpelaajista muodostunut LePyn naisten joukkue aloittaa kauden 2. divisioonassa. LePyn kaikki juniorijoukkueet lähtevät taistelemaan valtakunnallisiin sarjoihin. LePy odottaa jo innolla uuden kauden starttia.
LePy ja espanjalaissyntyinen Julián de Landaluce Machuca (28 v) ovat tehneet valmentajasopimuksen. Julián aloittaa LePyssä päätoimisena valmentajana 1.8.2022.