Ignatiuksen kausi ohi, Griffith tuuraamaan

22.10.2008 Espoo Teamin naisten SM-sarjajoukkue koki sunnuntaina kovan kolauksen, kun joukkueen ykköspelintekijä, kesällä naisten maajoukkueessakin läpimurron tehnyt Kia Ignatius teloi polvensa. Ignatiuksen kausi on vamman johdosta ohi.

Ignatiuksen polvesta hajosivat rytäkässä niin eturistiside, sivuside kuin kierukkakin ja edessä on yhdeksän kuukauden sairasloma. 

Espoon toisen maajoukkuetakamiehen Susanna Rinnan loukkaannuttua jo heinäkuussa Espoo jäi näin kokonaan ilman pelintekijää. Joukkue ei jäänyt pidemmäksi aikaa murehtimaan, vaan Espooseen saapuu jo torstaina amerikkalaistakamies Megan Griffith. 

23-vuotias ja 168-senttinen Griffith pelasi viime kaudella SM-sarjaa Forssan Alun paidassa 13,5 pisteen ja 2,3 koriin johtavan syötön keskiarvoilla.  

Espoo oli kiinnostunut Griffithistä jo kuluneena keväänä, mutta Susanna Rinnan tehtyä sopimuksen Espoon kanssa ei amerikkalaistakamiehelle ollut tarvetta. Griffithin ja Espoo Teamin sopimus kattaa aluksi pelit jouluun ja Susanna Rinnan kuntoutumiseen asti.  

- Ihastuin Griffithin peliin ensisilmäyksellä viime syksynä Vantaan harjoitusturnauksessa. Olen erittäin innoissani saadessani hänet nyt omaan joukkueeseeni, kommentoi Espoon päävalmentaja Ilpo Rantanen. 

- Ignatiuksen loukkaantuminen on toki erittäin valitettava asia. Juuri läpimurtokauttaan pelannut huippulahjakas nuori takamies joutuu sivuun ennenkuin kausi kunnolla alkoikaan - eipä voi kuvitella urheilussa mitään ikävämpää. Kian kuntoutuksesta on kuitenkin jo laadittu alan huippunimien avustuksella tarkat suunnitelmat ja nyt tärkeintä on että hän palaa aikoinaan kentälle entistä ehompana ja koko ura vielä edessään. 

Espoo Team kohtaa seuraavassa SM-ottelussaan tulevana sunnuntaina (26.10.) HoNsU Jyväskylän Tapiolan Urheiluhallissa.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/
 
30.3.2025 15:42 Naisten Korisliiga

Honka eteni välieriin

Naisten Korisliigassa toinen välieräjoukkue on selvillä, kun Honka kaatoi Pyrinnön kolmannen kerran.

29.3.2025 19:14 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut ensimmäisenä joukkueena välieriin - ToPo ja Kouvottaret siirtyivät johtoon

Naisten Korisliigassa ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa voitti HBA:n kolmannen kerran. ToPo:lla ja Kouvottaret voivat ratkaista ottelusarjansa maanantaina.

28.3.2025 20:25 Naisten Korisliiga

ToPo käänsi pelin toisella puoliajalla ja otti avausvoittonsa puolivälierissä - Honka kaatoi Pyrinnön toistamiseen

Naisten Korisliigassa puolivälierät jatkuivat kahdessa otteluparissa. ToPo tasoitti ottelusarjan BC Nokiaa vastaan. Honka puolestaan siirtyi 2-0 johtoon.

27.3.2025 21:30 Naisten Korisliiga

Kouvottaret tasoitti EBT:tä vastaan - Peli-Karhut välierien kynnykselle

Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kahdella ottelulla. PeKa nappasi jo toisen voittonsa, kun taas Kouvottaret tasoitti ottelusarjan EBT:tä vastaan.

26.3.2025 20:47 Naisten Korisliiga

Honka aloitti pudotuspeliurakkansa vahvasti

Neljäskin puolivälieräsarja käynnistyi keskiviikkona. Tapiolan Honka piti kotonaan Pyrinnön aisoissa ja vei ottelun 91-56.

25.3.2025 21:56 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja EBT ryöstivät kotiedut itselleen - PeKa peittosi HBA:n

Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät. BC Nokia, EBT ja PeKa nappasivat ensimmäiset kiinnitykset välieräpaikkoihin.

25.3.2025 14:50 Naisten Korisliiga

Taru Tuukkasen huima ura päättyy tähän kauteen

Viime keväänä Suomen mestaruuden kasvattajaseuransa Torpan Poikien riveissä voittanut Taru Tuukkanen, 47, ilmoitti naisten Korisliigan pudotuspelien kynnyksellä, että kulunut kausi jää hänen viimeisekseen pelaajana.

25.3.2025 09:40 Naisten Korisliiga

Kokemus ja nuoruus vastakkain PeKa:n ja HBA:n ottelusarjassa - kovakuntoinen EBT kohtaa Kouvottaret

Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat kolmen otteluparin voimin tänään tiistaina 25.3. Pyrintö ja Honka aloittavat oman sarjansa keskiviikkona 26.3. Esittelyssä PeKa, HBA, Kouvottaret ja EBT.

24.3.2025 14:59 Naisten Korisliiga

BC Nokia haastaa runkosarjan voittaneen ToPo:n - Pyrinnön ja Hongan välisessä sarjassa vastakkain kaksi samantyylistä joukkuetta

Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat kolmen otteluparin voimin tiistaina 25.3. Pyrintö ja Honka aloittavat oma sarjansa keskiviikkona 26.3. Esittelyssä ToPo, BC Nokia, Tapiolan Honka ja Tampereen Pyrintö.

23.3.2025 17:16 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan helmikuun pelaaja Re’Shawna Stone on ottanut isoja kehitysaskeleita Suomessa

Naisten Korisliigan helmikuun kuukauden pelaaja on ottanut isoja kehitysaskeleita Kouvottarien riveissä. Tälläkin kaudella otteet ovat parantuneet kauden edetessä ja seuraavaksi Stone johdattaa joukkueen puolivälieräsarjaan EBT:tä vastaan.

Näytä lisää vastaavia