Joukkuepelit vetoavat liikunnan ja urheilun rahoituksen puolesta

15.4.2024 09:24 Suomen suurimpien joukkuepelien huippu-urheilun ryhmä on huolissaan liikunnan ja urheilun rahoitusleikkauksista. Suurimmat joukkuepelit liikuttavat seuratoimintojensa kautta yli miljoonaa suomalaista. Uhkana on, että liikuntaan ja urheiluun kohdistuu jopa neljänneksen leikkaukset.

Ryhmä ottaa kantaa kehysriiheen vetoomuksella, joka toimitettu tänään pääministerille, valtiovarainministerille, liikunta-, urheilu- ja nuorisoministerille sekä muille ministereille:

Suunnitellut jopa neljänneksen rahoitusleikkaukset ovat suuri uhka suomalaiselle urheilulle ja koko yhteiskunnalle. Pitkäjänteinen työ urheilun ja liikunnan eteen on vaarassa, jos leikkaukset toteutuvat. Erityisesti olemme huolissamme lasten ja nuorten henkisestä sekä fyysisestä hyvinvoinnista, joka on jo muutenkin koetuksella.

Urheilujärjestelmämme liikuttaa satoja tuhansia lapsia ja nuoria. Se tuottaa joka päivä lapsille ja nuorille yhteisöllisyyttä, hyvinvointia, iloa ja onnistumisen kokemuksia. Ilman liikkuvia ja hyvinvoivia lapsia Suomessa ei myöskään kasva enää tulevaisuuden huippu-urheilijoita - eikä toimintakykyisiä suomalaisia. Rahoituksen väheneminen nopealla aikataululla uhkaa myös tämän päivän huippu-urheilijoiden mahdollisuuksia menestyä.

Vetoamme kehysriiheen: Suomi tarvitsee lisää liikuntaa ja urheilua. Jotta suomalaiset voivat nauttia jatkossakin sinivalkoisista menestyshetkistä, liikunnan ja urheilun toimintaedellytyksiä ei saa murtaa.

Toivomme päättäjiltä viisautta, jottemme yhteiskuntana tekisi omaa maalia.

14.4.2024

Markku Kanerva, miesten jalkapallomaajoukkueen päävalmentaja
Jukka Jalonen, miesten jääkiekkomaajoukkueen päävalmentaja
Henrik Dettmann, Koripalloliiton valmennuksen johtaja
Aki Hyryläinen, Palloliiton urheilutoimenjohtaja
Tapio Kangasniemi, Lentopalloliiton urheilutoimenjohtaja
Petri Kettunen, Salibandyliiton huippu-urheilujohtaja
Miika Rantatorikka, Pesäpalloliiton toiminnanjohtaja

Lisätietoa liikunnan ja urheilun rahoitustilanteesta:

  • Hallitus kaavailee maanantaina alkavassa kehysriihessä uusia sopeutustoimia valtion talouden tasapainottamiseksi.
  • Tällä hetkellä hallitusohjelmaan kirjatut säästöt vievät arviolta lähes neljänneksen liikuntabudjetista vuonna 2027.
  • Liikunnan ja urheilun leikkaukset supistaisivat toimintaa, heikentäisivät palveluja esimerkiksi urheiluseuroille ja kasvattaisivat maksuja harrastajille. Nämä heijastuvat suoraan perheiden, urheiluseurojen ja urheilijoiden arkeen.
  • Eduskuntapuolueet julkaisivat vuonna 2022 parlamentaarisen sovun, jonka mukaan liikunnan ja urheilun rahoituksen piti säilyä ennallaan rahoitusjärjestelmäuudistuksessa.
  • Valtion rahoitus liikunnalle ja urheilulle on noin 165 miljoonaa euroa, joka on alle kaksi promillea valtion budjetista.
  • Lue lisää: Liikunta- ja urheiluyhteisön viestit kehysriiheen

Asiat

 
25.3.2025 21:56 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja EBT ryöstivät kotiedut itselleen - PeKa peittosi HBA:n

Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät. BC Nokia, EBT ja PeKa nappasivat ensimmäiset kiinnitykset välieräpaikkoihin.

25.3.2025 21:18 Korisliiga

Korihait tasoitti puolivälierät Vilpasta vastaan

Vilpas pääsi mukaan peliin heikosta alusta huolimatta, mutta otteluisäntä Korihait repi voiton yhden korin erolla.

25.3.2025 14:50 Naisten Korisliiga

Taru Tuukkasen huima ura päättyy tähän kauteen

Viime keväänä Suomen mestaruuden kasvattajaseuransa Torpan Poikien riveissä voittanut Taru Tuukkanen, 47, ilmoitti naisten Korisliigan pudotuspelien kynnyksellä, että kulunut kausi jää hänen viimeisekseen pelaajana.

25.3.2025 09:40 Naisten Korisliiga

Kokemus ja nuoruus vastakkain PeKa:n ja HBA:n ottelusarjassa - kovakuntoinen EBT kohtaa Kouvottaret

Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat kolmen otteluparin voimin tänään tiistaina 25.3. Pyrintö ja Honka aloittavat oman sarjansa keskiviikkona 26.3. Esittelyssä PeKa, HBA, Kouvottaret ja EBT.

24.3.2025 16:15 Koripalloliitto

Katsomosta kuuluu – mutta mitä?

Erityisesti junioripeleissä katsojilla on suuri merkitys nuorten pelaajien pelikokemukselle, itsetunnolle ja jopa urheiluharrastuksen jatkumiselle. Entiset huippupelaajat ja nykyiset korisvanhemmat muistuttavat, kuinka tärkeää on luoda kannustava ja kunnioittava ilmapiiri kentän laidalle ja osoittaa arvostusta niin vastustajaa, erotuomareita kuin toimitsijoita kohtaan.

24.3.2025 14:59 Naisten Korisliiga

BC Nokia haastaa runkosarjan voittaneen ToPo:n - Pyrinnön ja Hongan välisessä sarjassa vastakkain kaksi samantyylistä joukkuetta

Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat kolmen otteluparin voimin tiistaina 25.3. Pyrintö ja Honka aloittavat oma sarjansa keskiviikkona 26.3. Esittelyssä ToPo, BC Nokia, Tapiolan Honka ja Tampereen Pyrintö.

24.3.2025 12:00 Susi All Star

Tyttöjen ja poikien SUSI All Stars -leirin ilmoittautuminen on alkanut

SUSI All Stars on Koripalloliiton maajoukkueohjelman, Suden polun, ensimmäinen askelma. Vuonna 2025 leiritykseen osallistuvat 2011-2012 syntyneet pelaajat.

23.3.2025 19:02 Korisliiga

Pyrintö kävi lähellä yllätystä, mutta tuorein vahvistus käänsi pelin Kauhajoelle

Kauhajoki nappasi täpärän voiton puolivälieräavauksesta Tampereen Pyrintöä vastaan.

23.3.2025 17:16 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan helmikuun pelaaja Re’Shawna Stone on ottanut isoja kehitysaskeleita Suomessa

Naisten Korisliigan helmikuun kuukauden pelaaja on ottanut isoja kehitysaskeleita Kouvottarien riveissä. Tälläkin kaudella otteet ovat parantuneet kauden edetessä ja seuraavaksi Stone johdattaa joukkueen puolivälieräsarjaan EBT:tä vastaan.

22.3.2025 21:18 Korisliiga

Korisliigan puolivälierät käynnistyivät: Vilpas taivutti Korihait trillerissä, Seagulls ja Kataja jyräsivät omat vastustajansa

Neljästä puolivälieräsarjasta korkattiin tänään kolme. Illan kohokohdaksi nousi 17-vuotiaan Samu Adlerin ratkaisukyky.

Näytä lisää vastaavia