11.7.2016 Viime kaudella Tapiolan Hongan miesten I divisioona B:n finaaleihin johdattaneet Jouko Järvinen, 29, sekä Anselmi Vanjoki, 28, ovat solmineet pelaajasopimukset Divari-A:ssa pelaavan Espoo Unitedin kanssa.

Jouko Järvinen jatkaa uraansa Espoo Unitedissa.

Kuten myös Anselmi Vanjoki. Kuvat: Johan Weckström.
Urallaan 25 nuorten maaottelua ja kuusi kautta Korisliigassa pelannut Järvinen viimeisteli viime kaudella 12,1 pistettä ja keräsi 6,9 levypalloa sekä 5,0 syöttöä ottelua kohden. Järvisen palkintokaapista löytyy Suomen cupin mestaruuden (2009) lisäksi Korisliiga-pronssi LrNMKY:n paidasta kaudelta 2007-08.
-Viime kausi oli menestys finaalitappiosta huolimatta ja tuntui luonnolliselta jatkaa samaa projektia hyvässä valmennuksessa ja hyvissä treeniolosuhteissa. Mielenkiinnolla odotan mitä EU-konsepti ja eri lajien välinen yhteistyö tuo mukanaan, Järvinen kertoo seuran tiedotteessa.
Koko ikänsä Honkaa edustanut Vanjoki upotti edelliskaudella 8,6 pistettä sekä poimi 5,0 levypalloa ottelua kohden. Yhteensä 60 maaottelua eri ikäluokissa pelannut Vanjoki on päässyt nostamaan Pantteripatsasta kohti kattoa Espoon Hongan riveissä vuosina 2007 sekä 2008.
- Espoo ja espoolainen urheilu ovat todella lähellä sydäntäni. Olen asunut Espoossa lähes koko ikäni ja edustanut Honkaa 4-vuotiaasta asti, ja vaikka seuran nimi ja logo nyt muuttuvatkin, on kyseessä silti edelleen espoolainen joukkue, Vanjoki valoittaa.
Koripalloliitto on nimittänyt Jamar Wilsonin vetämään 3x3-koripallon kehitystä Suomessa. Wilson aloittaa tehtävässään 18. toukokuuta.
Tänä vuonna Vuoden muuvi -voiton vei Ura Basketin Benjamin Granström muuvilla, jossa yhdistyivät luovuus, rohkeus ja kylmäpäinen viimeistely.
Keturi on yksi Superlauantaina 23. toukokuuta suomalaisen koripallon kunniagalleriaan nostettavista legendoista.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Miesten maajoukkueen pitkäaikainen päävalmentaja ja nykyinen Koripalloliiton valmennuksen johtaja on yksi viidestä tänä vuonna suomalaisen koripallon Hall of Fameen nimettävästä legendasta.
Ensimmäistä kertaa Kangasalan koululaiset pääsivät osallistumaan Pirkka Street Basket -tapahtumaan
Tänä vuonna suomalaisen koripallon Hall of Fameen nimetään viisi uutta legendaa.
WNBA:ssa Dallas Wings pelasi kauden ensimmäisen kotiottelunsa, jossa vieraileva Atlanta Dream oli parempi 77-72 (38-41). Awak Kuier tilastoi 6 pistettä ja 4 levypalloa 14 minuutin ja 32 sekunnin peliajalla.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Itä-Helsingin alakoululaiset pääsivät viettämään vuoden hauskinta koulupäivää