Jouko Järvinen ja Anselmi Vanjoki Espoo Unitediin

11.7.2016 Viime kaudella Tapiolan Hongan miesten I divisioona B:n finaaleihin johdattaneet Jouko Järvinen, 29, sekä Anselmi Vanjoki, 28, ovat solmineet pelaajasopimukset Divari-A:ssa pelaavan Espoo Unitedin kanssa.

Jouko Järvinen jatkaa uraansa Espoo Unitedissa.

Kuten myös Anselmi Vanjoki. Kuvat: Johan Weckström.

Urallaan 25 nuorten maaottelua ja kuusi kautta Korisliigassa pelannut Järvinen viimeisteli viime kaudella 12,1 pistettä ja keräsi 6,9 levypalloa sekä 5,0 syöttöä ottelua kohden. Järvisen palkintokaapista löytyy Suomen cupin mestaruuden (2009) lisäksi Korisliiga-pronssi LrNMKY:n paidasta kaudelta 2007-08.

-Viime kausi oli menestys finaalitappiosta huolimatta ja tuntui luonnolliselta jatkaa samaa projektia hyvässä valmennuksessa ja hyvissä treeniolosuhteissa. Mielenkiinnolla odotan mitä EU-konsepti ja eri lajien välinen yhteistyö tuo mukanaan, Järvinen kertoo seuran tiedotteessa.

Koko ikänsä Honkaa edustanut Vanjoki upotti edelliskaudella 8,6 pistettä sekä poimi 5,0 levypalloa ottelua kohden. Yhteensä 60 maaottelua eri ikäluokissa pelannut Vanjoki on päässyt nostamaan Pantteripatsasta kohti kattoa Espoon Hongan riveissä vuosina 2007 sekä 2008. 

- Espoo ja espoolainen urheilu ovat todella lähellä sydäntäni. Olen asunut Espoossa lähes koko ikäni ja edustanut Honkaa 4-vuotiaasta asti, ja vaikka seuran nimi ja logo nyt muuttuvatkin, on kyseessä silti edelleen espoolainen joukkue, Vanjoki valoittaa.

Lisätiedot: Jouko Järvinen
Lisätiedot: Anselmi Vanjoki

Asiat

 
16.6.2026 09:37 WNBA

Kuier ensimmäistä kertaa aloituksessa tällä kaudella – Wings päihitti Acesin 30 pisteellä

WNBA:ssa Awak Kuier nähtiin ensimmäistä kertaa aloitusviisikossa tällä kaudella, kun Dallas Wings voitti hallitsevan mestarin Las Vegas Acesin 66-96 (37-56). Kuier pelasi 27 minuuttia ja tilastoi 7 pistettä, neljä levypalloa, kaksi riistoa ja kaksi torjuntaa.

16.6.2026 08:18 Olosuhteet

Lauri Markkanen ja Jyväskylän kaupunki solmivat aiesopimuksen koripallohallin rakentamisesta

Koripallotähden nimeä kantava harjoituskeskus suunnattaisiin erityisesti lasten ja nuorten harrastamiseen.

15.6.2026 22:24 Suomalaiset ulkomailla

Andre Gustavsonin Oostendelle hopeaa Belgiassa

Andre Gustavsonin kausi Belgiassa päättyi pettymykseen, kun Oostende joutui taipumaan Belgian liigan finaaleissa otteluvoitoin 2-3.

15.6.2026 15:07 Koripalloliitto tiedottaa

6–12-vuotiaiden lasten vahvistetut pelisäännöt kaudelle 2026–27

Koripalloliiton liittohallitus on hyväksynyt ensimmäiset linjaukset lasten urheilun kehitystyön osalta, jotka pohjautuvat Olympiakomitean linjanvetoihin. Eri ikäluokkien sääntöihin on tehty muutoksia, jotka löydät kootusti uutisen lopusta.

15.6.2026 12:08 3x3

3x3-maajoukkueille rutkasti oppia EM-karsinnoista

Slovakian Košicessa pelatut EM-karsinnat olivat ensimmäiset Suomen 3x3-maajoukkueille. Suomen naiset sijoittuivat historian ensimmäisissä maajoukkuekarsinnoissa kuudenneksi. Miesten joukkue oli puolestaan kahdeksas.

12.6.2026 15:27 3x3

3x3 SM-kiertue jatkuu – Narinkkatori ja Kotkan Meripäivät kutsuvat mukaan kesän kuumimpiin 3x3-turnauksiin

Kesän 2026 3x3 SM-kiertue on täydessä vauhdissa, ja seuraavat tapahtumat tarjoavat niin pelaajille kuin katsojille ainutlaatuisen mahdollisuuden kokea urbaanin koripallon sykkeen keskellä kaupunkien kesätunnelmaa. Kiertue jatkuu Helsingin Narinkkatorilla ja Kotkan perinteikkäillä Meripäivillä ennen huipentumistaan elokuun SM-finaaleihin Espoossa.

12.6.2026 12:02 Sudenpennut

Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueleirille kutsutut valittu

Suomen Koripalloliitto on valinnut 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueen Kisakallion leirille, joka pidetään 15.-18.6.2026. Leirille on kutsuttu seuraavat henkilöt.

12.6.2026 12:00 Korisliiga

Salon Vilpas koripallon Mestarien liigan karsintoihin

Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.

12.6.2026 11:51 Sudenpennut

Suomen 18-vuotiaiden poikien maajoukkueleirille kutsutut valittu

Suomen Koripalloliitto on valinnut 18-vuotiaiden poikien maajoukkueen Kisakallion leirille, joka pidetään 15.-18.6.2026. Leirille on kutsuttu seuraavat henkilöt.

12.6.2026 09:59 Korisliiga

Aatu Kivimäki kolmivuotisella sopimuksella Karhu Basketiin

Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.

Näytä lisää vastaavia