Joulukuun kuukauden pelaaja René Rougeau valmistautuu piikkipaikalla jatkosarjaan: ”Viimeisen ottelun tappio oli Seagullsille tärkeä herätys!”

24.1.2025 10:00 Helsinki Seagullsin 15 ottelun voittoputkeen johtanut René Rougeau valittiin joulukuun 2024 osalta Korisliigan kuukauden pelaajaksi. Nyt hän analysoi joukkueensa asennetta ja Susijengi-tähti Henri Kantosen saapumista kokoonpanoon. Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.

Kuva: Samira Lee

Korisliiga-runkosarjan ollessa kuumimmillaan Helsinki Seagulls näytti pysäyttämättömältä. Seura kartutti hurjan 15 voiton putken ja varmisti runkosarjavoittonsa jo vuodenvaihteessa, ja joukkueen kapteeni René Rougeau valittiin Kuukauden pelaajaksi joulukuun osalta.

Sen jälkeen tapahtui lipsahdus. Seagulls taipui alempaan jatkosarjaan matkaavalle Kouvoille ja teki sen vieläpä kotiyleisön edessä.

Kapteeni Rougeaulla on tapaukseen yksiselitteinen mielipide:

– Onneksi se tapahtui nyt!

Rougeau pohtii, että tappio runkosarjan viimeisessä ottelussa, jolla ei ollut sijoitusten kannalta enää merkitystä, oli erityisesti kokoonpanon nuoremmille pelaajille tarpeellinen herätys. Varsinkin kun voittoputkenkin aikana muutama otteluista ratkesi viime hetkellä mitättömillä marginaaleilla.

– Kun joukkue pelaa näin hyvin, sudenkuopat tulevat koko ajan ilmeisemmiksi. Ykkössijalla olevaan joukkueeseen kohdistuu vieläkin enemmän painetta kuin muihin. Meidän täytyy oppia entistä paremmin kunnioittamaan vastustajan tasoa, koska jos alamme löysäillä kentällä, tapahtuu juuri näin. Jatkopeleissä seuraukset ovat tuhoisat.

Mitä kuukauden pelaajaksi valitsemiseen tulee, René Rougeau ojentaa nopeasti kehut ja onnittelut eteenpäin.

– Kiitos kuuluu joukkuetovereilleni, jotka saivat minut näyttämään hyvältä, kuten yleensäkin.

Puhuessaan joukkueensa kemiasta Rougeau nostaa esille sen, että kokoonpano hänen ympärillään oli kauden alkaessa verrattain uusi. Kokeneita Seagulls-veteraaneja olivat hänen lisäkseen oikeastaan vain pelinjohtaja Lassi Nikkarinen ja laituri Timo ”Timi” Heinonen.

– Olemme silti pystyneet pelaamaan erinomaisesti yhteen, joskin matkaa on edelleen kuljettavana. Nyt on kyse ennen kaikkea asenteesta eikä niinkään pelisuunnitelmasta. Jokaista vastustajaa on kohdeltava huippujoukkueena. Meidän täytyy alkaa pelata fyysisemmin, varmistaa kaikki levypallot ja huolehtia yksityiskohdista, Rougeau toteaa.

Vaikka Korisliiga onkin jo jatkosarjavaiheen kynnyksellä, Seagullsin kemian ylläpitäminen saa edelleen erityisen lisämausteen. Vielä näinkin myöhäisessä vaiheessa kokoonpano saa uuden pelaajan: Susijengi-tähti Henri Kantosen.

Rougeaun mielestä Kantonen saapuu juuri oikealla hetkellä ja on erinomainen pala peliin. Pelaajat tuntevat toisensa ja toistensa pelityylit hyvin, sillä he ovat pelanneet yhdessä jo kahtena kautena Kauhajoella.

Kapteeni näkee lisäyksessä Seagullsin kannalta pelkkää positiivista:

– Menetimme penkiltä todella tärkeän pelaajan, kun Chrysostom Chukwuma siirtyi Saksaan. Henkka pystyy täyttämään saman roolin ja ottamaan vastuuta. Kunnioitin hänen kurinalaista pelityyliään jo silloin, kun hän oli parikymppinen nuori, koska hän pelasi todella kypsästi ikäisekseen. Nyt kun hän on 27-vuotias, vitsailemme hänestä usein jo yhtenä porukan vanhoista ukoista.

Seagulls aloittaa ylemmän jatkosarjan tiistaina 28. tammikuuta kotikentällä Kauhajokea vastaan.

 
7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

4.8.2025 14:00 Pääjuttu

Korisliigan sarjaohjelma selvillä – kausi käynnistyy 3. lokakuuta

Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.

30.7.2025 15:51 Korisliiga

Viisinkertainen Korisliiga-mestari kapteeni Rougeau jatkaa Seagullsissa

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.

30.7.2025 15:11 Korisliiga

Shawn Hopkins palaa Islantiin

Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.

25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

Näytä lisää vastaavia