Jukka Kataja jatkaa Vilppaassa, 216-senttinen Neboh vahvistukseksi

8.6.2004 Salolainen Vilpas on solminut sopimuksia SM-Koriksen joukkueelleen. Viime kauden joukkueesta jatkaa mm. miesten maajoukkueryhmään lukeutuva Jukka Kataja. Uusina miehinä Vilppaaseen siirtyy Tuomas Aro Forssasta sekä 216-senttinen Chukwuma Neboh.

Viime kaudella 197-senttinen Jukka Kataja pussitti Vilppaan paidassa 13,3 pistettä ottelua kohden, jonka lisäksi hän noukki 5,3 levypalloa ja jakeli 2,69 koriinjohtanutta syöttöä. Kausi oli Forssan Koripoikien kasvatin toinen Salossa. 

Hurjassa peräkkäisten otteluiden putkessa porhaltava Ilpo Jalonen on myös Vilppaan mies ensi kaudella. Jalosen upea putki alkoi lokakuussa 1996, ja mies on pelannut yhtäjaksoisesti jo yli 300 SM-ottelua.  

Vilpas on solminut sopimukset myös omien kasvattiensa Timo Humalamäen, Lauri Järvisen, Kimmo Tuomen sekä Antti Rindellin kanssa. 

Uutena nimenä Vilppaan väreissä nähdään viime kaudella I divisioonaa ja kaksi kautta SM-tasollakin Forssan Koripoikien paidassa pelannut pelintekijä Tuomas Aro. 24-vuotias ja 185-senttinen takamies opiskelee Turussa. Viime kaudella Aro pelasi FoKoPo:ssa 13,8 pisteen keskiarvolla.  

Neboh tuo kokoa korin alle

Vilpas lähtee tulevaan kauteen kahdella EU:n ulkopuolisella vahvistuksella, joista toinen on jo valittu. Vilpas on tehnyt sopimuksen nigerialaissyntyisen ja USA:n passin omaavan Chukwuma Nebohin kanssa.  

Nebohilla on pituutta peräti 216 senttiä. Portlandin yliopistossa koripallo-oppejaan kehittänyt Neboh saapuu Suomeen elokuun puolivälin jälkeen. Toinen, takamiehen tontille tuleva, vahvistus on Vilppaalla harkinnan alla. 

Vilppaan valmentaja Tommi Koskinen on parhaillaan Tshekin ja Slovakian maisemissa katsastamassa pelaajavaihtoehtoja. Seura on tehnyt päätöksen, jonka mukaan edustusjoukkueen riveihin palkataan myös EU-pelaaja. Vahvistus tulee pitkään päähän.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/miesten_sm-koris/
 
24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

Näytä lisää vastaavia