Jukka Kataja jatkaa Vilppaassa, 216-senttinen Neboh vahvistukseksi

8.6.2004 Salolainen Vilpas on solminut sopimuksia SM-Koriksen joukkueelleen. Viime kauden joukkueesta jatkaa mm. miesten maajoukkueryhmään lukeutuva Jukka Kataja. Uusina miehinä Vilppaaseen siirtyy Tuomas Aro Forssasta sekä 216-senttinen Chukwuma Neboh.

Viime kaudella 197-senttinen Jukka Kataja pussitti Vilppaan paidassa 13,3 pistettä ottelua kohden, jonka lisäksi hän noukki 5,3 levypalloa ja jakeli 2,69 koriinjohtanutta syöttöä. Kausi oli Forssan Koripoikien kasvatin toinen Salossa. 

Hurjassa peräkkäisten otteluiden putkessa porhaltava Ilpo Jalonen on myös Vilppaan mies ensi kaudella. Jalosen upea putki alkoi lokakuussa 1996, ja mies on pelannut yhtäjaksoisesti jo yli 300 SM-ottelua.  

Vilpas on solminut sopimukset myös omien kasvattiensa Timo Humalamäen, Lauri Järvisen, Kimmo Tuomen sekä Antti Rindellin kanssa. 

Uutena nimenä Vilppaan väreissä nähdään viime kaudella I divisioonaa ja kaksi kautta SM-tasollakin Forssan Koripoikien paidassa pelannut pelintekijä Tuomas Aro. 24-vuotias ja 185-senttinen takamies opiskelee Turussa. Viime kaudella Aro pelasi FoKoPo:ssa 13,8 pisteen keskiarvolla.  

Neboh tuo kokoa korin alle

Vilpas lähtee tulevaan kauteen kahdella EU:n ulkopuolisella vahvistuksella, joista toinen on jo valittu. Vilpas on tehnyt sopimuksen nigerialaissyntyisen ja USA:n passin omaavan Chukwuma Nebohin kanssa.  

Nebohilla on pituutta peräti 216 senttiä. Portlandin yliopistossa koripallo-oppejaan kehittänyt Neboh saapuu Suomeen elokuun puolivälin jälkeen. Toinen, takamiehen tontille tuleva, vahvistus on Vilppaalla harkinnan alla. 

Vilppaan valmentaja Tommi Koskinen on parhaillaan Tshekin ja Slovakian maisemissa katsastamassa pelaajavaihtoehtoja. Seura on tehnyt päätöksen, jonka mukaan edustusjoukkueen riveihin palkataan myös EU-pelaaja. Vahvistus tulee pitkään päähän.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/miesten_sm-koris/
 
11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

Näytä lisää vastaavia