8.8.2022 12:29 Jussi Räikkä nousee lavalle Tartossa 12.-14. elokuuta järjestettävässä Basketball Weekend -tapahtumassa.
Kolmiosainen tapahtuma järjestetään Tartossa samaan aikaan, kun Viron maajoukkue pelaa kolmen maan turnauksen Belgiaa ja Bosnia-Hertsegovinaa vastaan. Pelien lisäksi tapahtuma pitää sisältää valmentajaklinikan sekä konferenssin.
15-vuotiaiden tyttömaajoukkueen päävalmentaja Räikän valmennusklinikan lisäksi tapahtumassa on puhumassa muun muassa entinen tähtipelaaja ja nykyisin Espanjan koripalloliiton johdossa oleva Jose Garbajosa sekä Euroliiga-voittaja Anadolu Efesin GM Alper Ylimaz.
Koripalloliitto järjestää Pohjoiselle alueelle yhteistyössä seuran kanssa teemakoulutuspäivän Ouluun. Päivän aikana pidetään teemakoulutukset aiheista Maalinteko peli & Harjoittelemalla joukkueeksi.
Suomen Koripalloliitto ja Kolmen Kampuksen Urheiluopisto järjestävät yhteistyössä yksipäiväisen Lastenvalmennusseminaarin Kisakallion Susi Training Centerissä sunnuntaina 21.9.2025. Seminaarin pääesiintyjäksi saapuu kansainvälinen minikoripallon legenda, italialainen Maurizio Cremonini.
Suurimmat joukkuelajit ovat lyöneet hynttyyt yhteen muiden lajien kanssa ja päättäneet tehdä jotakin merkittävää: muuttaa lasten urheilun tulevaisuutta. Yhteinen näkemys lapsuusvaiheen urheilusta joukkuepeleissä on julkaistu – ja se tuo mukanaan rohkeita, konkreettisia muutoksia harjoitus ja kilpailutoimintaan.
Sunnuntaina 21. syyskuuta Kisakalliossa lasten koripallovalmennuksen asiantuntija Maurizio Cremoninin luennon lisäksi nähdään esitykset lasten voimaharjoittelusta sekä minikoripallon sääntömuutoksista.
Koripalloliitto järjestää I-tason koulutuskokonaisuuden Karkkilassa yhteistyössä seuran kanssa. Koulutus on Koripalloliiton valmennuskoulutusjärjestelmän ensimmäinen vaihe, joka antaa valmiuksia toimia valmentajan tehtävissä. Kokonaisuus pitää sisällään kolme viikonlopun mittaista lähijaksoa ja etätehtäviä.
Koripalloliitto järjestää I-tason koulutuskokonaisuuden Tampereella yhteistyössä seuran kanssa. Koulutus on Koripalloliiton valmennuskoulutusjärjestelmän ensimmäinen vaihe, joka antaa valmiuksia toimia valmentajan tehtävissä. Kokonaisuus pitää sisällään kolme viikonlopun mittaista lähijaksoa ja etätehtäviä.
Gran Canarialta kotoisin oleva 27- vuotias Angel on A-lisenssivalmentaja, jolta löytyy valmennuskokemusta Espanjasta ja Suomesta. Kolme vuotta sitten Suomeen saapunut Angel toimi viime kaudella BC Nokian Naisten korisliigajoukkueen apuvalmentajana ja WU19-16 -joukkueiden päävalmentajana.
WB-Pantterit jatkaa toimintansa kehittämistä ja Justice Grahamin tulo seuraan tuo merkittävää osaamista poikapuolen valmennukseen. Kolmena edellisenä kautena MU19 SM-kultaa valmentajana voittanut Graham on suorittanut koripalloliiton HKVT-tutkinnon.
Lahti Basketball Junioreiden viime kausi oli merkittävän kasvun vuosi. Kauden 2025-26 sopimukset Satu Hallan ja Tom Coomanin kanssa sekä päävalmentajavalinnat osoittavat, että seura jatkaa vahvaa panostusta niin lasten ja nuorten liikuttamiseen kuin laadukkaaseen valmennukseen.
Suomen Koripalloliitto ja Kolmen Kampuksen Urheiluopisto järjestävät yhteistyössä yksipäiväisen Lastenvalmennusseminaarin Lohjalla Kisakallion Susi Training Centerissä sunnuntaina 21. syyskuuta. Pääesiintyjäksi saapuu kansainvälinen minikoripallon legenda, italialainen Maurizio Cremonini.