31.1.2025 20:25 Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.

Kahron Ross (#3) on Nokian varmakätinen takamies. Kuva: Joonas Cavén
BC Nokia marssi kentälle ainoastaan kahdeksalla miehellä, mutta se ei "Näätiä" pysäyttänyt. Kotikaupungissaan Lapualla pelannut Kobrat kaatui Nokian käsittelyssä luvuin 71–79.
Ottelun pistekuninkaaksi 19:llä nousi isäntien Ryan Ogden, kun taas voiton vieneiden vieraiden parhaimmistoa edustivat muiden muassa Gage Davis-McMurrin 18 pisteellä ja 11 levypallolla sekä Kahron Ross 14 pisteellä, kuudella levypallolla ja yhdeksällä syötöllä.
12 pistettä upottanut Kobrien Juho Lehtoranta kommentoi ottelua:
– Ensimmäisellä puoliskolla heitimme vähän huonosti. Tauon jälkeen saimme henkeä päälle ja tulimme peliin vielä mukaan. Ei vain aivan riittänyt tänään.
BC Nokia on alemmassa jatkosarjassa kolmantena eli yhden sijan playoff-viivan alla. Kobrat puolestaan on taulukon viimeisenä.
KTP-Basket sai kentälle tänään tuoreimman vahvistuksensa, Korisliigan entisen pistekuninkaan Deshon Taylorin, ja kiisi 88–72-kotivoittoon Tampereen Pyrinnöstä.
Penkiltä peliin tullut Taylor pussitti kymmenen pistettä, mutta joukkueen paras pistemies oli Alijah Comithier 16:lla. Monipuolisen tilastorivin esitti joukkuetoveri Marco Anthony 13 pisteellä, yhdeksällä levypallolla ja kuudella syötöllä.
Pyrinnön parhaat olivat Luka Sakota 16 pisteellä ja viidellä levypallolla sekä Topias Palmi 14 pisteellä ja yhdeksällä levypallolla.
KTP pyrkii edelleen nousuun alemman jatkosarjan viidenneltä sijalta, kun taas Pyrintö pitää hallussaan lohkon ykköspaikkaa.
Kouvot otti näyttävän vierasvoiton Espoossa, kun otteluisäntä Tapiolan Honka taipui luvuin 75–102.
Ottelun kirkas pistekuningas oli Kouvojen Blake Francis 28:lla. Joukkuetoveri Hakim Hart kirjautti 17 pistettä ja kymmenen levypalloa.
Hongan vahvin suoritus oli Anthony Robertsin 17 pistettä ja kuusi levypalloa.
Kouvot on kiinni alalohkon toisessa paikassa eli alimmassa playoff-sijassa. Honka on lohkon neljäntenä.
Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.
Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.